Skocz do zawartości

Żywotność akumulatorów motocyklowych


Olsen
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

u mnie tez ktoś zapomniał o zimowej obsłudze aq i biedak padł na amen (alarm go załatwił - moto i aku nowe - kupione w sierpni 04) tak, że nawet kontrolki nie świeciły...

nie miałem prostownika, który dałby mi prad 1,1A x 10h - miałem dostępny tylko taki automatyczny z maksymalnym 6A i skutecznym 4A (chyba dobrz odczytałem) no i z braku laku ładowałem tym.

Ponieważ naczytałem sie o uszkodzeniach aq spowodowanych rozładowaniem zastanawiałem sie jak spr pojemność mojego aq.

kolega podpowiedział, zeby podłączyć żarówkę 20W i zobaczyc jak długo bedzie świecić - nie mając innej opcji tak też uczyniłem - znalazłem żarówkę 21W i podłączyłem - wczesniej wyliczyłem (odkurzając ksiązkę z elektortechniki), że taka żarówka na aq 12V 11Ah powinna świcic 6,3H i tyle swiciła. Oczywiście nie wiem czy test jest miarodajny i czy moje wyliczenia prawidłowe...

A co wy o tym sądzicie?

I jeszcze jedno - myślałem, że aq się zasiarcza jak jest rozładowany, a nie jak sie go ładuje zbyt duzym padem ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kondycję akumulatora chcemy określić przez pomiar napięcia na biegunach - to pod niewielkim obciążeniem :!: . Czyli włączamy światła pozycyjne i dokonujemy pomiaru. Pomiar bez obciążenia jest zawyżony 8O , bo daje nam wielkość siły elektromotorycznej a nie napięcia użytecznego.

W przedziale 12.5V - 14.4V jest O.K. Akumulatorowi nie grozi zasiarczanie.

Poniżej 12.5 V pod obciążeniem - warto doładować by nie zasiarczał się powoli. Poniżej 10V - może być kaplica :cry: , trudno będzie odsiarczyć, nawet prądem 1/30 pojemności.

 

Ale są wyjątki, i nawet całkowitą padakę da się czasem zreanimować małym prądem przez dwie doby, by działała do czasu zakupu nowego.

Są maszyny które odpalają nawet ze słabym akukulatorem, po pierwszym obrocie wału. Co nie zmienia faktu ze o akumulator trzeba dbać. :!: :!: :!:

 

Jeżeli do badania kondycji akumulatora uzywamy areometru do sprawdzenia gęstości elektrolitu, to orientacyjnymi będą następujące wartości:

:arrow: 1.28 g/cm. - akumulator w pełni naładowany

:arrow: 1.14 g/cm - kaput, natychmiast doładować, bo się zasiarczy na amen.

kulikowisko.pl www.facebook.com/KULIKOWISKO

Uwaga!!! Nowa lokalizacja kursów prawa jazdy:

  • teoria: Mokotów-Służew
  • praktyka: Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mnie akumulator padał z regularnością - co 2 lata, choć raz zdarzyło mi się, że wjechałem w taką dziurę, że oberwały się cele i padł od razu. Teraz kupiłem żelowy i mam nadzieję, że potrzyma trochę dłużej, bo wydałem na niego kupę kasy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.republika.pl/ts_350/inne6.htm

 

Buehehehe :lol: "anoda protektorowa" - no się uchachałem... Może fajny tekst, interesująco napisany, ale jeżeli koleś wypisuje takie bzdury to zaczynam mieć pewne obawy co do wiarygodności całego tekstu. Pozatym mam pewne wątpliwości co do pomiaru stanu akumulatora tylko na podstawie pomiaru napięcia. Moim zdaniem trzeba zmierzyć napięcie na zaciskach przy aku nieobciążonym oraz obciążonym znanym prądem i na tej podstawie wyznaczyć rezystancje wewnętrzną aku. Mam swoją bateryjke na parapecie i za chwilę zrobie małe doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawa jest 2001r pierwsza rej. czerwiec. Aku w zeszłym roku właśnie tak ok czerwca wykazywał juz ciężkie objawy starczej choroby, ale po wizycie na OIOMIE dozył do zimy. Po wymontowaniu obudowa była aż spuchnieta.czyli 3 lata i.....klapa :)

Czarny, ciężki, szybki... Olympus E-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...