Skocz do zawartości

Rozrusznik BMW K1200LT (2004)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam problem z rozrusznikiem w K1200LT. W motocyklu po naciśnięcu przycisku startera słychać tylko ciche kliknięcie, nie przygasają światła ani kontrolki. Pierwsze skojarzenie to akumulator. Sprawdzony miernikiem, ładowanie podczas pracy jest, akumulator na postoju ma napięcie około 13V. Pewnie należy sprawdzić przkaźnik lub sam rozrusznik ale zastanawia mnie jedna rzecz. Po odpaleniu na popych bez problemu działa bieg wsteczny (napędzany z rorusznika). Czy macie jakieś pomysły co może być przyczyną? Jeżeli byłby to rozrusznik lub przekaźnik to nie działałby wsteczny.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie aku może nie mieć mocy rozruchowej , trzeba podpiąć z auta kablami + do plusa, a minus z auta na niemalowany element silnika i wtedy spróbować, jak przekaźnik będzie terkotać, to sprawdzić należy przekaźnik, jak będzie dobry to rozrusznik do remontu...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przekonany czy to akumulator. Skoro światła nie przygasają to prąd masz. Ja bym sprawdził przekaźnik rozrusznika oraz rozrusznik.

W każdym razie napisz jak znajdziesz przyczynę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.05.2024 o 08:23, jarenty napisał:

Zacznij od podmiany aku na inne to, że aku ma napięcie nie znaczy, że będzie miał siłę zakręcić silnikiem. Ile lat ma aku ?

Akumulator ma 3 lata, jest w dobrej kondycji, zawsze podpinany pod ładowrkę przy dłuższym postoju. 

W dniu 22.05.2024 o 08:44, petek napisał:

Nie jestem przekonany czy to akumulator. Skoro światła nie przygasają to prąd masz. Ja bym sprawdził przekaźnik rozrusznika oraz rozrusznik.

W każdym razie napisz jak znajdziesz przyczynę.

W sobotę dobrałem się do przekaźnika. Podłączyłem na krótko kable odpowiadające za uruchomienie rozrusznika, rozrusznik kręci więc zakładam, że winny jest przekaźnik. Zamówię chyba nowy oryginalny ale gdzisz czytałem, że można dobrać zamiennik od jakigoś japończyka dużo tańszy (oryginał ponad 500 zł). 

Czy ktoś może wie jak sprawdzić działanie przekaźnika po wyjęciu z motocykla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wymieniłem wczoraj przekaźnik, rozrusznik nadal nie działa. Po podłączeniu kabalmi na krótko rorusznik probuje zakręcić ale nic dalej się nie dzieje. Sprubuję dziś odpalić na pych i jeszcze sprawdzić czy działa wsteczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli podpinasz kable na krotko i oprocz checi nic sie nie dzieje to najwyrazniej wina rozrusznika, moze po prostu szczotki zuzyte, a moze trzeba go oddac do przegladu i czyszczenia ( brudny komutator, stanelo lozysko, czy przebicie na ktorejs z cewek? ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Adam M. napisał:

Jezeli podpinasz kable na krotko i oprocz checi nic sie nie dzieje to najwyrazniej wina rozrusznika, moze po prostu szczotki zuzyte, a moze trzeba go oddac do przegladu i czyszczenia ( brudny komutator, stanelo lozysko, czy przebicie na ktorejs z cewek? ).

Byłoby to jasne ale dlaczego rozrusznik działa kiedy uruchamiam bieg wsteczny, który jest właśnie napędzany przez rozrusznik? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.06.2024 o 02:46, Adam M. napisał:

Nie wiem, nie jest to logiczne, ale jaki sposób podlaczasz rozrusznik "na krotko"?

Zwarłem kable które idą do przekaźnika rozrusznika po wcześniejszym wyjęciu przekaźnika i wykonałem też próbę ja na filmiku z tego postu na amerykańskim forum LT:

https://www.bmwlt.com/threads/new-starter-relay-power-restored-but-no-start.195419/?post_id=2011687#post-2011687

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"If this is what your relay looks like you can easily test it at the terminals. The Black lead is the line to the starter tie point while red is to the battery + of course. Then there is a Black with yellow stripe that should show 12 volts when the starter button is pressed. The other small wire (Brown/Green/White) is a ground provided by the revserer controller through one of the micro switches on the F/R shaft. If that ground is missing then either the F/R shaft switch is bad or the reverser controller is not meeting all the interlocks."

Dalem ostatni post z tego watku w oryginale i na szybko go przetlumaczylem, bo w obwodzie rozruchu tego motocykla jest kilka innych punktow, o ktorych nie wiedzialem:

"Jezeli to wyglada jak twoj przekaznik mozesz go latwo sprawdzic na zaciskach. Czarny przewod prowadzi do polaczenia z rozrusznikiem, podczas gdy czerwony do plusa baterii oczywiscie. Dalej jest czarny z zolta nitka, ktory powinien polazywac 12V kiedy nacisniety jest przycisk rozrusznika. Nastepny cienki przewod ( brazowo / zielono / bialy ) to minus ( ground ) dostarczana przez "reverser controler" poprzez dwa mikro przelaczniki na F/R wale. Jezeli ten minus ( ground ) nie wystepuje jeden z przelacznikow jest zapsuty, albo reverser controller nie lapie wszystkich blokad"

Ten krotki tekscik pokazuje ze nawet w tak starym motocyklu jak ten, czyli poczatek lat 2000 elektronika jest na takim poziomie skomplikowania ze najlepiej zeby zajmowal sie nia fachowiec znajacy konkretny typ motocykla. Mysle ze mozesz dokonac sprawdzenia czy odpowiednie przewody pokazuja to co maja pokazywac, a jesli nie pokazuja to masz czesciowe rozwiazanie swojej zagadki. Prawdziwe rozwiazanie bedzie znalezieniem co naprawde padlo w tej instalacji rozrusznika.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...