Skocz do zawartości

Klocki ocierają o tarcze w pantheon fes 2t


przemek19966
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, w przednim kole klocek ociera mi o tarcze hamulcową, że aż lekki ubytek widać w tarczy, czy możliwe, że to wina tłoczków przyrdzewialych i nieosmarowanych?, i proszę o jakieś wskazówki jak to zrobić żeby było dobrze i jeszcze jedno pytanie, bo mnie to nurtuje, czy tłoczki się kręcą? Czy tylko wysuwają żeby docisnąć klocek do tarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie prowadnice stoją jak tam dawno nikt nie zaglądał. Odkręć zacisk, wyczyść prowadnice, sprawdź stan gumek, nasmaruj pastą do hamulców. Jeśli nie są spuchnięte od rdzy to będzie dobrze. Jak się czujesz na siłach to wyjmij tłoczki, sprawdź stan ich gumek, weź miękką włókninę ścierną lub bardzo drobny papier wodny np. 5000 i bardzo ale to bardzo delikatnie przetrzyj tłoczki ruchem po obwodzie (nie góra dół). Nie poleruj tylko minimalnie przetrzyj, bez dociskania, ruchem obwodowym aby zniwelować pionowe mikrorysy powstałe podczas pracy tłoczka. Tłoczek pracuje ruchami posuwistymi, wysuwa się i wsuwa. Przy składaniu tłoczków nasmaruj je płynem hamulcowym, niczym innym. Oczywiście płyn hamulcowy w układzie do wymiany.

Minimalne odgłosy obcierania zawsze będą, taka zasada działania hamulca, ważne żeby nie blokowało koła. Najlepiej przejedź się skuterem kilka km bez używania przedniego hamulca i sprawdź tarczę. Powinna być zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odp. Rozumiem, że tak jak napisałeś na początku żeby sprawdzić stan gumek to chodzi o jakieś gumki od prowadnic tak?, prowadnice mają swoje gumki? I zamówiłem smar do tłoczków, czy tym smarem mogę wysmarować te tłoczki? I czy te prowadnice też? W ostateczności czy do tych prowadnic tylko specjalna pasta do hamulców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już rozbierzesz, to nie baw się w cebulactwo, tylko kup komplet naprawczy zacisku. Do skladania jest specjalny smar w małych saszetkach, który być może będzie w komplecie. SPECJALNY, NIE ZWYKŁY DO KOMBAJNU, BO ORINGI MOGĄ SPUCHNĄĆ. Np. firmy ATE. Do kupienia za śrubki w hurtowni. Jak nie będzie, poproś o niego okolicznego mechanika. Smaru z reguły nie wykorzystuje się do końca i zostaje na warsztacie. Oczywiście na płyn też można. Czynność jest banalnie prosta. Tłoczek lub tłoczki wypchnij klamką do momentu, aż prawie wypadną, zanim odłączysz hamulec, ewentualnie jak jest już rozebrany, wypchnij sprężonym powietrzem. Żadnego drapania śrubokrętami bądz szczypcami, a jak już, to z głową. Tylko uważaj, żeby Ci paluchów nie przycięło i nie wybiło zębów, bo potrafi wtedy żwawo wyskoczyć.

091.thumb.jpg.819b345f9f6946270ff5f4a1fef74534.jpg

Powyżej masz zdjęcie poglądowe. WD40 się nie sugeruj i z daleka z nim od elementów gumowych.

To układ hamulcowy w proszku suzuki gsx1100g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp. Zabieram się do pracy, później napisze co sie dzieje

Dzień dobry, a więc tak rozkręciłem zacisk przedni i jeden klocek całkowicie zdarty, drugiego trochę zostało, a ten u góry tłoczek wysuwa się gdy hamuje przednim ale nie cofa się, muszę docisnąć, środkowy wysuwa się gdy hamuje tylnim, ale też się nie cofa, a trzeci tloczek ten na dole w ogóle się nie wysuwa, i wymieniłem płyn hamulcowy w przednim zacisku z lewej strony manetki ze zbiorniczka i z prawej strony, i może źle to zrobiłem, bo teraz w ogóle mi przedni hamulec nie działa, ale to chyba kwestia zapowietrzenia, zrobię to prawidłowo teraz chyba, tylko co z tymi tłoczkami, czy muszę kupić cały zacisk czy zestaw naprawczy zacisku wystarczy i w tym zestawie widziałem jakieś uszczelki, a tam w tych tłoczkach uszczelek nie widziałem u mnie, co prawda nie wysunąłem ich całych żeby wypadły, jak Panowie to widzicie?, co robić?

20231012_115618.heic 20231012_115259.heic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...