Skocz do zawartości

Brak wymaganej kategorii


xAdamo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, z góry mówię że jestem niedoinformowany w tym temacie więc dlatego piszę ten post. Troszkę się rozpisałem lecz myślę, że kto będzie chciał mi pomóc to przeczyta i pomoże.

Posiadam motocykl Yamaha MT 125, mieszkam na wsi gdzie raczej nie ma dużego ruchu ulicznego oraz mam 15 lat (za 3 mies). Nie posiadam w ogóle prawa jazdy a wiem, że teraz przy zatrzymaniu jestem uwalony i to porządnie (ja oraz moi rodzice), a jak by sprawa wyglądała gdybym miał prawo jazdy kategorii AM? Byłyby jakieś mniejsze konsekwencje? Bo chyba różni się brak kategorii a brak prawa jazdy ale mogę się mylić. Nie planuje zapuszczać się w miasto albo na jakieś drogi krajowe tylko pośmigać sobie trochę po okolicy i też nie całym vmaxem tylko na spokojnie. Zależy to też pewnie od policjantów którzy mnie zatrzymają, bo jedni mogą mnie nieźle uwalić a drudzy po dłuższej rozmowie odpuścić. Bo w końcu gdybym miał kat. AM to znam przepisy ruchu drogowego i myślę, że inaczej policjanci by też patrzyli. Rozmyślałem nad zarejestrowaniem Yamahy na 50 ale poczytałem trochę, że już lepiej jeździć bez prawka niż ze sfałszowanymi dokumentami.

Więc co myślicie o zrobieniu kat. AM? Konsekwencje się różnią od braku prawa jazdy a braku kategorii? I też chciałbym się zapytać czy policjanci zatrzymują ludzi tak o po prostu gdy jadą radiowozem? Nie chodzi mi tutaj o sytuacje gdy stoją i np. suszą. Kolejne pytanie to czy zawsze przy zatrzymaniu (osoby bez prawka) sprawa trafia do sądu, czy niekiedy tylko grzywna? Czy też może przemęczyć się ten sezon i naprawdę mało jeździć a zrobić sobie prawko A1 na następny sezon? (Mam urodziny na początku lipca to bym sobie zaczął w maju i w lipcu prawko bym miał)

Wiele osób teraz pewnie będzie pisać, że nie umiem korzystać z wyszukiwarki google lecz konkretnych informacji w mojej sytuacji nie znalazłem, nawet na żadnych forach bo w końcu są to świeże przepisy. 

Pozdrawiam

 

Edytowane przez xAdamo
Dodanie informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma znaczenia - po prostu brak uprawnień do kierowania danym pojazdem. po co Ci problemy?

na szybko screen z kodeksu wykroczeń:

obraz.png.18d3f2a614a8cfdf30010afc3c9ca397.png

nie ma co kombinować - rób kat. AM, przez rok nabierz doświadczenia na 50tce i za rok zrób kat. A1.

czy te parę miesięcy na prawdę jest warte tych problemów? na prawdę chcesz mieć zakaz prowadzenia pojazdów np. na kilka lat?

 

druga sprawa to kwestia odpowiedzialności w przypadku kolizji/wypadku - poniżej screen z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych ...:

obraz.png.f801f645065c7534119d87ea33b3ab0b.png

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, konrad1f napisał:

nie ma co kombinować - rób kat. AM, przez rok nabierz doświadczenia na 50tce i za rok zrób kat. A1.

czy te parę miesięcy na prawdę jest warte tych problemów? na prawdę chcesz mieć zakaz prowadzenia pojazdów np. na kilka lat?

Ogólnie to już 2 lata jeździłem na skuterze aż do dzisiaj, policji nie spotkałem i też nic mi się nie przytrafiło, według mnie nie opłaca się już robić AM tylko poczekam sobie na A1. Dzięki za odpowiedź 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to czy się opłaca czy nie ... dowiesz się gdy (zakładając, że mimo wszystko będziesz jeździł zanim zdobędziesz uprawnienia) coś się wydarzy bądź Cię dupną. koszty zdobycia uprawnień to będą grosze w porównaniu do potencjalnych kosztów.

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potem nie dziwią akcje nienawiści lokalesów do wszelakiej maści motonitów gdzie co weekend hordy wściekłych crossów, quadów itp grasują po podmiejskich prowincjach rozjeżdżając lasy, łąki i pastwiska wychodząc z durnego założenia że skoro coś jest nie moje to *uj mnie obchodzi czyje. Połowa sprzętu bez prawa do ruchu, połowa woźniców bez lejców na konia. Policja jak już w końcu którego dorwie to przykładnie przywali z całej mocy paragrafów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.04.2023 o 06:54, Piasek80 napisał:

Potem nie dziwią akcje nienawiści lokalesów do wszelakiej maści motonitów gdzie co weekend hordy wściekłych crossów, quadów itp grasują po podmiejskich prowincjach rozjeżdżając lasy, łąki i pastwiska wychodząc z durnego założenia że skoro coś jest nie moje to *uj mnie obchodzi czyje. Połowa sprzętu bez prawa do ruchu, połowa woźniców bez lejców na konia. Policja jak już w końcu którego dorwie to przykładnie przywali z całej mocy paragrafów

Zapomniales o fqurfionych mysliwych .........  🤣Ciezko sie pozniej srut z doopy wyciaga 🤣

 

🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
A powiedzcie mi jak wygląda jak już kogoś złapali i dostał no papier do sądu czy to jest tylko kara grzywny czy jest też jakieś ograniczenie prowadzenia pojazdów czy więzienie ? 
 

Wysoka grzywna a nawet kara więzienia plus inne


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to wszystko razem czy osobno ?
A jak nie miał żadnych przewinień wcześniej i nie wiedział że motor jest na a zarejestrowany ?
 

Prawnik pomoże albo Policja poinformuje co i jak


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cissek napisał:

Ale to wszystko razem czy osobno ?

A jak nie miał żadnych przewinień wcześniej i nie wiedział że motor jest na a zarejestrowany ?

 

Zawsze dostajesz sume a ta z regoly jest mniejsza niz wszystko razem do kupy wziete, ale sa wyjatki !

Sedzia ma prawo zsumowac wszystko razem bez  " rabatu " Slyszal otym, ze niewedza nie ratuje przed kara ?  🤣

 

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jonaszko napisał:

Ty, tak poważnie?

Chłopie nie jestem znawca motocykli tak jak ty więc wie pytam skąd miałem wiedzieć zrobiłem a2 bo to mogłem i kupiłem Moto a że miał wbite a to dupa ale pewnie lepiej gardzić bo tylko tyle potrafisz 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie nie jestem znawca motocykli tak jak ty więc wie pytam skąd miałem wiedzieć zrobiłem a2 bo to mogłem i kupiłem Moto a że miał wbite a to dupa ale pewnie lepiej gardzić bo tylko tyle potrafisz 
 

No jak masz A2 to chyba przed zakupem sprawdzałeś jaką maksymalną pojemność możesz ujeżdżać czy nie?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...