Skocz do zawartości

Terkotanie z okolic napędu


wicia23
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Od pewnego czasu słyszę terkotanie przy mocniejszym przyspieszaniu. Ostatnio przyglądałem się zębatce tylnej i łańcuchowi.

Przebieg na obecnym zestawie to 26kkm, jest trochę nierówno wyciągnięty ale bez tragedii (poprzedni zestaw bardziej wyciągnięty nie dawał takich odgłosów). Tylna zębatka nie jest przekoszona. Łańcuch przeczyściłem naftą i nasmarowałem. Terkotanie (odgłos jakby coś utknęło w łańcuchu słyszę tylko przy mocniejszym odkręceniu. Przy równej jeździe oraz delikatnym przyspieszaniu jest cisza. Czy to jednoznaczne oznaki końca napędu ? może coś z przednią zębatką ? Może łożysko na wałku zdawczym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch przeskakuje na zębatce. Do wymiany.

 

to chyba nie to, zdejmowałem wczoraj osłonę zębatki i nie ma tragedii. Natomiast sprawdzając czy wszystko OK poskładałem, uruchomiłem moto na centralce i zapiąłem 4 bieg. Łańcuch mocno się telepie. Tak teraz kombinuje, czy to czasami nie odgłos obijającego się łańcucha o wahacz. Dźwięk nie przypomina zgrzytu przeskakującej zębatki a raczej takie tykanie, coraz szybsze przy przyspieszaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

to chyba nie to, zdejmowałem wczoraj osłonę zębatki i nie ma tragedii. Natomiast sprawdzając czy wszystko OK poskładałem, uruchomiłem moto na centralce i zapiąłem 4 bieg. Łańcuch mocno się telepie. Tak teraz kombinuje, czy to czasami nie odgłos obijającego się łańcucha o wahacz. Dźwięk nie przypomina zgrzytu przeskakującej zębatki a raczej takie tykanie, coraz szybsze przy przyspieszaniu.

 

Wrzuć fotę napędu

Nie sztuką jest się rozpędzić.
Sztuką jest wyhamować!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

to chyba nie to, zdejmowałem wczoraj osłonę zębatki i nie ma tragedii. Natomiast sprawdzając czy wszystko OK poskładałem, uruchomiłem moto na centralce i zapiąłem 4 bieg. Łańcuch mocno się telepie. Tak teraz kombinuje, czy to czasami nie odgłos obijającego się łańcucha o wahacz.

 

 

 

To może jest za duży luz. Ciężko tak zgadywać nie widząc z czym ma się do czynienia.

Why... So... Serious

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wrzuć fotę napędu

 

Zrobiłem fotki napędu:

 

post-19423-0-31164800-1434558595_thumb.jpg

post-19423-0-75878400-1434558604_thumb.jpg

post-19423-0-56076300-1434558613_thumb.jpg

post-19423-0-16582000-1434558584_thumb.jpg

 

Dodatkowo filmik z pracy napędu na centralce (3 bieg, wolne obroty)

 

I jeszcze jedna wątpliwość, a mianowicie luz na zabieraku. Podczas czyszczenia napędu, poruszałem zębatką tylną i ma ona taki luz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest efekt mycia łańcucha

wypłukał się smar z brudem spod rolek i sobie hałasuje, im większe obciążenie tym bardziej będzie słychać

 

OK, ale nie chodzi mi o odgłos pracującego napędu z filmu. To jak łańcuch pracuje umyty, naoliwiony czy nasmarowany smarem w sprayu wiem i już przez tyle lat jazdy na moto odróżniam :)

 

Podczas jazdy, jak ruszam to na pierwszych 4 biegach podczas przyspieszania słysze:

tyk, tyk tyk tyk.... tym mocniej im mocniej odkręcam manetkę. Jak delikatnie ruszam tego nie słychać. Tak samo jest jak jadę np. na 2, 3 lub 4 biegu powiedzmy 4krpm i odkręce. Słyszę tykanie kilka razy i później jest cicho. Podczas równej jazdy i po odpuszczeniu gazu też jest cicho

Edytowane przez wicia23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak "tykanie" jest słychać wraz z obiegiem łańcucha , to bym sprawdził spinkę lub miejsce zakuwania .

 

tak mi się wydaje, że ma to związek z obiegiem łańcucha, zakuwka cała taka jak w momencie montażu. Reszta łańcucha też OK, przejrzałem go dokładnie przy ostatnim myciu. Wszystkie ogniwa pracują, żadne nie zacięte

 

Zdejmij kolo i sprawdź łożysko zabieraka bo coś mi się zdaje ze umiera albo już umarło.

 

pogrzebie w weekend, ale czy umierające łożysko nie odzywało by się cały czas, zamiast miarowego tykania podczas przyspieszania ?

Czy luz na zabieraku (zębatka poruszana góra-dół) który widać na filmiku jest normalny ?

Ruszając zębatką przód / tył nie czuć luzu żadnego.

Edytowane przez wicia23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...