Skocz do zawartości

tarcza hamulcowa


Rekomendowane odpowiedzi

lady68 - klocki też wymienione? Czy nowe, czy stare klocki muszą dotrzeć się do tarczy - stare są gorsze ze względu na nierówną powierzchnię cierną.

 

A więc na początek : przód w górę, sprawdź, czy koło obraca się swobodnie, czy trze o tarczę. Jeśli lewa strona jest OK, to nawet zdejmij lewy zacisk, żeby nie wprowadzał zakłóceń. Jeżeli trze o zacisk na całym obwodzie tarczy, to mogą być klocki, jeśli na części to może być krzywa tarcza lub niewłaściwy montaż.

 

Żeby to sprawdzić to najprościej zrzucić zacisk i sprawdź na całym obwodzie tarczy dystans między mocowaniem zacisku i krawędzią tarczy - prawidłowo powinno się to zrobić czujnikiem zegarowym. jeśli będzie źle, tarcza do zdjęcia i badania, czy prosta; jeżeli tarcza prosta to może być coś z kołem.

 

Koła masz szprychowane czy alu? Moto miało jakąś przygodę? Od czego zwichrowała się stara tarcza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje się od tarcia (chyba że od słońca :) ).

Trzeba podnieść moto, pokręcić kołem i zobaczyć co obciera.

 

Czy wiesz od czego poprzednia tarcza się skrzywiła?

Przystaw coś blisko do tarczy i pokręć kołem to sprawdzisz czy idzie prosto - najlepiej czujnik zegarowy, ale może nawet coś metalowego, gwóźdź albo coś co będzie słychać.

Tarcza może być prosta, a krzywo przykręcona albo powierzchnia mocowania jest krzywa - piasta. Na szprychowym kole możesz nie wyczuć małego zwichrowania.

 

Jeśli tarcza idzie prosto, to klocek trze o tarczę. Kto ci "czyścił" zacisk? Masz zaufanie?

Może być tłoczek ciasno w zacisku, albo kanalik w zacisku zapchany, albo klocek ciasno w zacisku w prowadzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się kiedyś z następującym zjawiskiem: uszkodzony był wężyk hamulcowy, ale w taki sposób, że spuchł wewnątrz, co skutkowało tym, że hamulec hamował, bo pompa dawała radę przepchnąć płyn przez to zwężenie, ale tłoczek się nie cofał, bo wężyk faktycznie był zapchany, i hamulec wiecznie się grzał. Czyli w wężyku zrobiło się coś w rodzaju zaworka jednostronnego działania. Sprawę załatwiła wtedy wymiana wężyka na nowy. Z zewnątrz na przewodzie hamulcowym uszkodzenia widać nie było, żadnego zgrubienia czy też spuchnięcia.

Edytowane przez grizzli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam z zacisku były wyjęte tłoczki i zacisk był myty jeden i drugi.Moto miało jakąś przygodę ale ja nic nie wiem.Zdemontowałem jeden potem drugi zacisk no i podczas kręcenia kołem na obu coś tam obcierało.W czasie jazdy grzeje się prawa strona.Ręką można złapać ale jest mocno ciepła lewa prawie wcale.Mowa oczywiście bez używania hamulca w czasie jazdy .Nie wiem czy to zostawić czy coś tam pogrzebać.Odpowietrzałem sam może to trzeba poprawić,na tamtej tarczy było bicie przy hamowaniu teraz jest ok

Edytowane przez lady68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dziwne.

A może wymieniałeś gumki na tłoczkach? Jeśli tak to nie były jakieś ciasne i może trzymają tak mocno tłoczki?

Ale to mało prawdodobne. Bo chyba musiałyby być tak ciasne że nieszłoby ich włożyć.

Ta sprawa z "zastawką" w przewodzie jest ciekawa co grizzli napisał wyżej.

Kręcić może kołem i obserwować który klocek obciera. Może szczelinomierz wsunąć i tak sprawdzić która strona, czy obie?

To coś może będzie bliżej lokalizacji problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak skladales ten zacisk ?

Czy oczysciles dokladnie zarowno srodek cylinderka jak tloczek ?

Obie czesci maja wygladac po czyszczeniu jak nowe, zadnych zadrapan czy nalotow.

Czy czysciles prowadnice na ktorych zacisk sie przesuwa, oraz prowdnice po ktorych chodza klocki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...