Skocz do zawartości

Światła do jazdy dziennej w samochodzie.


Rekomendowane odpowiedzi

Oglądałem dzisiaj Uwaga Pirat. Na początku odcinka został zatrzymany do kontroli bus z przyczepką za brak świateł z tyłu. Okazało się, że auto ma światła do jazdy dziennej.

W nowych samochodach fabrycznie montowane światła do jazdy dziennej świecą tylko z przodu. Moje pytanie.

Co ma wspólnego wiek do świateł z tyłu. Policjant powiedział, że w nowszych autach nie muszą świecić się światła z tyłu, a w tym busie powinny.

Wiecie coś na ten temat?

 

Bogaci są fajni i w miarę uczciwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku włączenia świateł mijania światła dzienne mają zostać samoczynnie wyłączone. Dodatkowo, w samochodach rejestrowanych po raz pierwszy po 31 grudnia 2009 roku, światła pozycyjne tylne, światła obrysowe przednie, boczne i tylne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami dziennymi. W pojazdach rejestrowanych do 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się zainstalowanie świateł do jazdy dziennej w taki sposób, że włącza się również oświetlenie pozycyjne oraz tablicy rejestracyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światła do jazdy dziennej świecą się tylko z przodu przy wyłączonym pozostałym oświetleniu. Zapalają się po uruchomieniu zapłonu a gasną po włączeniu pozycyjnych. A zwrot "dopuszcza się" chyba wyjaśnia wszystko.

Dzieci należy trzymać z dala od internetu. Od dzieci internet głupieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja to tak rozumiem że skoro dopuszcza się to znaczy że albo po staremu albo po nowemu

Wiec mandat nie zasadny

 

Nie po raz pierwszy zarejestrowano w tym programie jak to "mądry" pan policjant wyłudza pieniądze.

Go ride...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam chodziło o oświetlenie samochodu czy przyczepy? Bo nie wiem jak to jest właśnie z obowiązkiem oświetlenia przyczep. Może do tego pies się przyczepił?

Dzieci należy trzymać z dala od internetu. Od dzieci internet głupieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku włączenia świateł mijania światła dzienne mają zostać samoczynnie wyłączone. Dodatkowo, w samochodach rejestrowanych po raz pierwszy po 31 grudnia 2009 roku, światła pozycyjne tylne, światła obrysowe przednie, boczne i tylne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami dziennymi. W pojazdach rejestrowanych do 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się zainstalowanie świateł do jazdy dziennej w taki sposób, że włącza się również oświetlenie pozycyjne oraz tablicy rejestracyjnej.

Cześć. Kiedyś tego szukalem i nie znalazłem. Może wiesz, gdzie te wymagania są opublikowane?

BTW. Czy wszystkie przepisy dotyczące ruchu drogowego nie mogłyby siedzieć w jednym kodeksie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi pies w Wawie próbował wcisnąć mandat za brak świateł (mam dzienne) ale powiedziałem, że nie muszą się świecić, zaczął coś mamrotać o "mijania z tyłu" i przestałem z nim dyskutować. Oddał mi po 15min dokumenty (chyba je rentgenem prześwietlał) i mogłem jechać spóźniony dalej. Drogówka to najgorsza rzecz na polskich drogach - już wolę dziury...

Edytowane przez Michał Mleczko

531979.png- dziennik kosztów na spritmonitor.de

Moja Honda CB250N na Autocentrum.pl - ZAPRASZAM!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pojeździe wyposażonym w światła do jazdy dziennej nie muszą palić się światła tylne. A skoro pan polucjant nazywał tylne pozycje światłami mijania to już w ogóle bez komentarza.

A czyli wszystko jasne. Jest przyczepa, to niezależnie od tego jakie światła ma pojazd to w przyczepie muszą się palić.

Dzieci należy trzymać z dala od internetu. Od dzieci internet głupieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pojeździe nie muszą się z tylu świecić , natomiast jesli mamy juz przyczepe lub naczepę to muszą się w niej palić światła pozycyjne

 

Właśnie że muszą jeśli auto jest wyprodukowane przed końcem 2009, zgodnie z tym cytowanym już wcześniej fragmentem przepisu:

 

 

W pojazdach rejestrowanych do 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się zainstalowanie świateł do jazdy dziennej w taki sposób, że włącza się również oświetlenie pozycyjne oraz tablicy rejestracyjnej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mi pies w Wawie próbował wcisnąć mandat za brak świateł (mam dzienne) ale powiedziałem, że nie muszą się świecić, zaczął coś mamrotać o "mijania z tyłu" i przestałem z nim dyskutować. Oddał mi po 15min dokumenty (chyba je rentgenem prześwietlał) i mogłem jechać spóźniony dalej. Drogówka to najgorsza rzecz na polskich drogach - już wolę dziury...

 

U mnie fabryczne światła do jazdy dziennej, a policjant zatrzymał mnie za jazdę na przeciwmgłowych. Znów człowiek musiał udowadniać, że nie jest wielbłądem i tłumaczyć, że w jednej oprawaie są dwie żarówy na różne okazje. Przepisy przepisami a u nas i tak wolna amerykanka. Co drugie auto z dokładanymi Ledami ma je zamontowane wedle radosnej fantazji właściciela. Ciekawe chociaż czy homologowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...