Skocz do zawartości

luz w nowych łożyskach?


P107R
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem łożyska wahacza do swojego moto (Kawa KLX 250 95'), kiedy je rozpakowałem okazało się że mają luz, ale pomyślałem że jak je wcisnę w wahacz to luz się skasuje, niestety luz jaki był taki pozostał a jest większy niż na starych łozyskach... Więc mam pytanie do kogoś bardziej obeznanego w temacie, czy warto to składać? tzn może po skręceniu wszystkiego luz się jakoś skasuje. Moim zdaniem luzu na takim łożysku nie powinno być, ale w sumie co ja tam wiem :) boję się składać bo jak założę uszczelniacze to już pewnie nie będę mógł zwrócić tych łożysk, a wywalić blisko 200zł w błoto to nie sztuka...

 

Pozdro

 

PS. marka łożysk to PROX, chyba nie takie najgorsze, luz promieniowy to na oko 0,15 - 0,2mm (ciężko to zmierzyć czymkolwiek). zakupiłem też dolne łożysko amorka i też ma minimalny luz, dużo mniejszy ale jednak wyczuwalny, więc zaryzykuję i je wcisnę w przegub, mam nadzieję że luz się skasuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. marka łożysk to PROX, chyba nie takie najgorsze, luz promieniowy to na oko 0,15 - 0,2mm (ciężko to zmierzyć czymkolwiek). zakupiłem też dolne łożysko amorka i też ma minimalny luz, dużo mniejszy ale jednak wyczuwalny, więc zaryzykuję i je wcisnę w przegub, mam nadzieję że luz się skasuje

 

Jaki to typ łożyska: stożkowe czy zwykłe kulkowe, a może kulkowe skośne lub igiełkowe ? Generalnie dla wszystkich typów poza stożkowymi i skośnymi luz jest absolutnie za duży. Jeśli są to jednak łożyska stożkowe lub skośne, to luz kasuje się poprzez ściśnięcie łożysk nakrętkami. Podaj konkretny typ, model symbol, to wówczas można powiedzieć "z czym się je je".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, faktycznie zapomniałem to dodać w pośpiechu; są to łożyska igiełkowe.

 

Łożyska igiełkowe występują jako bieżnia zewnętrzna i złożenie igłowe.

W jakim stanie masz oś wahacza bo raczej nowej nie kupowałeś?

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim moto oś wahacza nie uczestniczy w łożyskowaniu, łożyskuje sworzeń który znajduje się na osi. Dwa łożyska i obydwa mają luz na fabrycznie nowych sworzniach, to mało prawdopodobne że trafiłem na dwie niedoróbki, chociaż do zakupów z alledrogo nigdy szczęścia nie miałem...

 

Co do tej tabeli... przy mojej średnicy (do 30mm) luz maksymalny nawet przy najmniejszej dokładności wykonania nie powinien przekraczać 0.08mm, a łożysko za taką cenę nie powinno być w takiej dokładności wykonane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim moto oś wahacza nie uczestniczy w łożyskowaniu, łożyskuje sworzeń który znajduje się na osi. Dwa łożyska i obydwa mają luz na fabrycznie nowych sworzniach, to mało prawdopodobne że trafiłem na dwie niedoróbki, chociaż do zakupów z alledrogo nigdy szczęścia nie miałem...

 

Co do tej tabeli... przy mojej średnicy (do 30mm) luz maksymalny nawet przy najmniejszej dokładności wykonania nie powinien przekraczać 0.08mm, a łożysko za taką cenę nie powinno być w takiej dokładności wykonane.

 

Jeśli faktycznie luzy wynoszą ok. 0,2 mm to absolutnie nie można tego montować. Prawdopodobnie części,które współpracują z igiełkami są za małe. (Dla uściślenia, sworzeń to walec stanowiący oś obrotu w łożysku. Jeśli jak piszesz jest on umieszczony na osi, to nie jest to sworzeń, ale tuleja, prawdopodobnie masz to: http://sklep.moto46.eu/product/image/7361/amor.jpg )

Edytowane przez HD1940
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla uściślenia, sworzeń to walec stanowiący oś obrotu w łożysku. Jeśli jak piszesz jest on umieszczony na osi, to nie jest to sworzeń, ale tuleja, prawdopodobnie masz to: http://sklep.moto46.eu/product/image/7361/amor.jpg )

 

Dokładnie tak jest, dziękuję za uściślenie ;)

 

Co do śladów to sam nie wiem, weszły w gniazda w miarę lekko, do połowy praktycznie wciskałem je rękoma ale mikro ryski powstały, odeślę je na pewno bo jednak za takie pieniądze oczekuje się jakiejś jakości...

 

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...