Skocz do zawartości

Wprowadzenie prywatnego motocykla na stan środków trwałych firmy


łojant
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

nie musi być nowe

odliczenie vat: jak na osobówkę, chyba, że przed zakupem postarasz się o interpretację z twojego us taką, jak słynna z izby skarbowej w gdańsku (czyli zgodna z logiką, bo większość us stosuje "logikę zabierania podatnikowi ile się da" czyli interpretuje ustawę o vat w oparciu o krd [sic!])

potem w środki trwałem, nowe moto wg stawki amortyzacyjnej normalnej, używane możesz amortyzować przyspieszoną (podwójną), chyba, że się coś w tej kwestii zmieniło

paliwo: zależy od interpretacji jw. jak masz korzystną, odliczasz vat i netto w koszty, jak masz niekorzystną - brutto w koszty

koszty pozostałe: np przeglądy, naprawy, części - w koszty. ubezpieczenie też, ale tu uwaga: większość TU stosuje podwyższone stawki dla pojazdów "firmowych"

chyba tyle

jsz

 

ps. jak nie mogłeś znaleźć, toś waść dupa, bo temat był n-razy wałkowany. z linkami do przydatnych przepisów, więc poświęć trochę czasu i poszukaj

Edytowane przez jeszua
„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie musi być nowe

odliczenie vat: jak na osobówkę, chyba, że przed zakupem postarasz się o interpretację z twojego us taką, jak słynna z izby skarbowej w gdańsku (czyli zgodna z logiką, bo większość us stosuje "logikę zabierania podatnikowi ile się da" czyli interpretuje ustawę o vat w oparciu o krd [sic!])

potem w środki trwałem, nowe moto wg stawki amortyzacyjnej normalnej, używane możesz amortyzować przyspieszoną (podwójną), chyba, że się coś w tej kwestii zmieniło

paliwo: zależy od interpretacji jw. jak masz korzystną, odliczasz vat i netto w koszty, jak masz niekorzystną - brutto w koszty

koszty pozostałe: np przeglądy, naprawy, części - w koszty. ubezpieczenie też, ale tu uwaga: większość TU stosuje podwyższone stawki dla pojazdów "firmowych"

chyba tyle

jsz

 

ps. jak nie mogłeś znaleźć, toś waść dupa, bo temat był n-razy wałkowany. z linkami do przydatnych przepisów, więc poświęć trochę czasu i poszukaj

dzięki wielkie dzięki

ps. przyjąłem do wiadomości uwagę kąśliwą i szukać zaczołem znowu nie znalazłem

może w dziale innym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.motocyklistow.pl/index.php?sh...962&hl=na+firmę :)

 

Sam jestem zainteresowany tematem, gdyż biję się z myślami, czy nie założyć własnej działalności gospodarczej.

Romet Pony > Romet Ogar 205 > MZ ETZ 251 > Suzuki GSF 600 S Bandit i Peugeot SV 50 > Yamaha YP 250 R X-Max > Merida Freeway 9300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kilka miesięcy w Pulsie Biznesu były super artykuły dotyczące zakupu motocykla od strony podatkowej. Nie chce cie wprowadzać w błąd, ale z tego co pamiętam, to możesz odliczyć pełny vat. Spróbuj sprawdzić w archiwum Pulsu Biznesu. Poza tym mamy teraz w Polsce system wiążącej interpretacji podatkowej, możesz zadać pytanie :-).

 

Jaka jest reakcja US na zakup motoru na firmę.Mam możliwość tańszego kredytu na motor na firmę.Macie jakieś doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam TEN WĄTEK no i opcja szukaj na 4um, też nie boli :bigrazz: http://forum.motocyklistow.pl/index.php?sh...l+na+firmę. Generlanie jeśli jesteś w stanie udowodnić że moto jest Ci potrzebne do uzyskania przychodu to nie powinno być problemu, ale jak będziesz chciał odliczyć cały VAT to takie problemy raczej się pojawią. W przytoczonych wątkach jest wszystko na ten temat.

Edytowane przez Sligier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem na firmę i księgowy mówi że bedzie pełne odliczenie vatu.Tylko prawdobodobnie będe musiał wytłumaczyć do czego potrzebny mi sprzęt.Mam wtedy powiedzieć że mam duże magazyny i nie chce mi się po nich chodzić.

 

Takie prawo

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem na firmę i księgowy mówi że bedzie pełne odliczenie vatu.Tylko prawdobodobnie będe musiał wytłumaczyć do czego potrzebny mi sprzęt.Mam wtedy powiedzieć że mam duże magazyny i nie chce mi się po nich chodzić.

:icon_razz: Odliczać można wszystko, tylko do pierwszej kontroli, a później za wszelkie niezgodne z interpretacją US odliczenia trzeba będzie zapłacić. Upewnij się na jakiej podstawie twój księgowy twierdzi że można odliczyć cały VAT od zkupu moto, bo widzisz z racji tego że mam moto na firmę ten temat interesował mnie i nadal bardzo interesuje i niestety za wyjątkiem interpretacji US w Gdańsku (patrz przytoczone przeze mnie wcześniej linki) jeszcze nigdy i nigdzie nie spotkałem się z opinią że można odliczyć 100% VAT'u. Kilka osób przyznało się do tego że odliczają cały VAT od motocykla oraz od paliwa do niego zakupionego, jednak przyznały również że nie miały do tej pory kontroli z US.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

również taka interpretacja była przedstawiona podatnikowi przez US w rzeszowie. ale reszta kraju - interpretuje ustawę o VAT w oparciu o kodeks ruchu drogowego (widział ktoś większy debilizm..?), byle tylko wyszło więcej kasy od podatnika

poza tym faktycznie tematy były, na forum również. poszukać, poczytać, napisać do US - decydować po otrzymaniu wiążącej interpretacji (albo wykłóceniu się o nią) czyli najwcześniej na wiosnę :/

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym akurat TROCHĘ się znam.

 

Podstawowym obowiązkiem podatnika (w tym przypadku Ciebie) jest przedstawienie związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem (w efekcie amortyzacji - kosztem), a osiąganymi przez Ciebie przychodami. Wynika to z tego, iż VAT związany z kosztami nie stanowiącymi źródła uzyskania przychodów nie podlega odliczeniu. Jednak, jeżeli dysponujesz prawem jazdy kat. A, to nikt Ci nie zaneguje możliwości poruszania się po mieście jednośladem. Jest to identyczna sytuacja jak zakup samochodu - to Twoja sprawa jakiego środka lokomocji używasz w prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeżeli motocykl w Twojej firmie będzie miał wpływ na osiągane przychody to przysługuje Ci prawo do odliczenia podatku VAT zawartego na fakturze zakupu. Jednak NIE w 100%.

 

Patrz ustawa o VAT

 

"Rozdział 1

Odliczenie i zwrot podatku

 

Art. 86.

1. W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności

opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje

prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z

zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

(...)

3. W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych

o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę

podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub

kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest

ich nabywca – nie więcej jednak niż 6 000 zł."

 

Urzędy Skarbowe kierują się stwierdzeniem "pojazdy samochodowe" i wykładnię tego stwierdzenia czerpią wprost z

 

"USTAWA

z dnia 20 czerwca 1997 r.

Prawo o ruchu drogowym

Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

33) "pojazd samochodowy" - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego;"

 

Przynajmniej tak jest w na dzień dzisiejszy.

 

Pamiętaj jednak, że nawet jeżeli skorzystasz z odliczenia, to nie masz prawa do odliczenia VAT od zakupionego paliwa. Od pozostałych kosztów związanych z eksploatacją możesz odliczać śmiało.

 

P.S.

Spoko, nie jestem urzędnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek73, a czy prawo o ruchu drogowym stanowi zestaw przepisów podatkowych? proponuję zapoznać się ze słynną interpretacją izby skarbowej w gdańsku, która zwraca uwagę na fakt, że podstawą naliczania VAT (i odliczania) jest statystyka publiczna, czyli o ile dobrze pamiętam pkwiu. a tam motocykl nie jest pojazdem samochodowym, tylko zaliczony jest do środków transportowych pozostałych. a od tych - VAT odlicza się w całości

stanowisko, które przedstawiłeś, jest typowym podejściem US, niekorzystnym dla nas. ale czy faktycznie jest to stanowisko poprawne z punktu widzenia przepisów? dlatego warto IMHO prosić o wiążącą interpretację własny US i trochę się o swoją kasę poboksować

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek73, a czy prawo o ruchu drogowym stanowi zestaw przepisów podatkowych? proponuję zapoznać się ze słynną interpretacją izby skarbowej w gdańsku, która zwraca uwagę na fakt, że podstawą naliczania VAT (i odliczania) jest statystyka publiczna, czyli o ile dobrze pamiętam pkwiu. a tam motocykl nie jest pojazdem samochodowym, tylko zaliczony jest do środków transportowych pozostałych. a od tych - VAT odlicza się w całości
To ja dla odmiany zacytuję kolegę który poprosił US w Wawie o interpretację w niniejszej sprawie i oto jaką otrzymał odpowiedź
witam,

jakiś czas temu złożyłem do swojego (Warszawa-Ursynów) US wniosek o

rozstrzygnięcie możliwości odliczania VATu w paliwie do motocykla.

argumentację znalazłem gdzieś na internecie:

 

 

"zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT towary należy identyfikować na

podstawie przepisów o statystyce publicznej. W PKWiU w dziale 34

zatytułowanym "pojazdy mechaniczne, przyczepy i naczepy", gdzie

wyszczególnione są m.in. wszelkiego rodzaju samochody - nie wymienia się

motocykli (posiadają one symbol PKWiU 35.41 i zaklasyfikowane są w

odrębnym dziale 35 zatytułowanym - "sprzęt transportowy pozostały")."

 

 

niedawno przyszło mi orzeczenie, niestety - nie po mojej myśli.

oto cytat (OCR):

 

 

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja

podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późno zm.) w odpowiedzi na

pismo z dnia 20.01.2006r. (wpływ do tut. organu podatkowego w dniu

02.02.2006r.), uzupełnione w dniu 23.02.2006r. w sprawie udzielenia

pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

w kwestii dotyczącej prawa obniżenia podatku należnego o podatek

naliczony z tytułu nabycia paliwa wlewanego do motocykla

wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej, stosownie do

swojej właściwości, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów

postanawia uznać stanowisko zawarte we wniosku jako nieprawidłowe.

 

 

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż

Strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie informatyki, w której

wykorzystuje motocykl Kawasaki jako środek trwały. Zdaniem wnioskodawcy,

jeżeli zakupione paliwo jest wykorzystywane do napędu motocykla, który

służy wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,

to przysługuje również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o

kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur V A T dokumentujących

nabycie paliwa. Z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o

podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późno zm.) wynika,

iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się

do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz

gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów

samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3. Natomiast art. 86 ust. 3

wlw ustawy stanowi, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz

innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej

nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty

podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu

wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od

dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej

niż 6.000zł. Zgodnie zaś z przepisami ustawy z 20 czerwca 1997r. prawo o

ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2003r. Nr 108, poz. 908 ze zm.) motocykl

jest pojazdem samochodowym. Wynika to z brzmienia art. 2 pkt 33 i 45

powołanej ustawy. W myśl art. 2 pkt 33 wlw ustawy pojazd samochodowy to

pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością

przekraczającą 25km/h (z wyjątkiem ciągników rolniczych). Natomiast art.

2 pkt 45 ustawy prawo o ruchu drogowym stanowi, że motocykl to pojazd

samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem- wielośladowy. Zatem

motocykl jest pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej

nieprzekraczającej 3,5 tony. W świetle powyższych przepisów tut. organ

podatkowy stwierdza, iż Stronie nie przysługuje prawo do obniżenia

podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia paliwa wlewanego

do motocykla na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od

towarów i usług, gdyż motocykl nie jest pojazdem samochodowym o

dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony. Dlatego też

stanowisko podatnika zawarte we wniosku jest nieprawidłowe. W związku

powyższym postanowiono jak w sentencji. Niniejsze postanowienie dotyczy

wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w piśmie

z dn. 20.01.2006r. oraz wydawane jest według stanu prawnego

obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Zgodnie z art. 14b ustawy

Ordynacja podatkowa interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla

podatnika, jest jednak wiążąca dla organów podatkowych i organów

kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona

lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w

Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa -

Ursynów w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. W przypadku wniesienia

zażalenia należy nakleić na nim znaki opłaty skarbowej w wysokości 5zł

od wniosku i O,50zł od każdego załącznika.

Interpretacja US z Gdańska i wspomnianego Rzeszowa to IMO wyjątki i zanim się odpisze pełen VAT zarówno od kwoty zakupu motocykla jak i od paliwa zakupionego TRZEBA poprosić o interpretację swój US, niestety IMO w większości przypadków interpretacja będzie wyglądała tak jak ta powyższa :banghead: Swoją drogą to niezły bełkot z tym motocyklem jako pojazdem samochodowym, ale niestety w takim kraju żyjemy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...