Skocz do zawartości

Krzywe lagi?


andymotors
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nie tak dawno temu przydzwoniłem w drzewo na mojej YZ 250 :banghead: Nie było to centralne uderzenie, tylko otarcie w taki sposób, że koło zdarło korę z drzewa po boku i uderzenie przypadło na kierownicę i moje nieszczęsne ramię... Połamałem przy tym błotnik oraz skrzywiłem ośkę i tarczę hamulcową i ... coś jest nie tak z przednim zawieszeniem :rolleyes: Ośkę i tarczę już wymieniłem na nowe, a co do zawieszenia to tu właśnie nasuwa się moje pytanie do Was.

Kiedy mam kierownicę prosto, to koło jest skręcone o jakieś 5-10 stopni w lewo (motor otarł się lewą stroną o drzewo). Posprawdzałem wszystko i moim zdaniem lagi są proste i działają w 100% (dochodza do końca bez problemu). Co zauważyłem to, to że półki nie były względem siebie równolegle. Gdy już je ustawiłem żeby były równolegle to koło było już prawie idealnie prosto. Ale i tak po jeździe znów wraca do tego odchyłu. Może nie aż do 10 stopni ale i tak nie jest prosto... Co może być tego przyczyną? Czy będzie to krzywe zawieszenie, czy może po prostu przeoczyłem jakąś nakrętkę do dokręcenia lub tez za słabo ją dokręcam?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

Edytowane przez andymotors
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli skrzywiłeś ośkę, to na 90% lagi też, może się również okazać że i dolna półka się skrzywiła- ale tu wielkich szans sie daję.

8.96s 1/4mili GSX-R K1 1000 TURBO/NITRO
SPEEDBIKE.PL TURBO TAKŻE W TWOIM MOTOCYKLU!

SERWIS MOTOCYKLI- WARSZAWA, HAMOWNIA - STROJENIE

https://www.facebook.com/bados84/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Niemniej w tych motocyklach najsłabszym ogniwem są właśnie półki - dość miękkie w stosunku do lag, i to one najczęściej się gną. Najbardziej - dolna.

Jak to sparwdzić? Zdejmij koło, poluzuj zawieszenie i wyjmuj lagę z półek. Jeśli będzie duży opór, jeśli będziesz musiał nią naprawdę mocno kręcić, aby wyjąć jednocześnie z dwóch półek na raz - pewnie masz zgiętą jedną z półek. Jak powiedziałem, na lagi w górnej części nie stawiam, to upside down, gdzie górna część teleskopu jest naprawdę wytrzymała. Mogła natomiast laga ulec zgięciu w miejscu łączenia rury nośnej z ośką. Tam jest dość słaby punkt.

Na pewno jakiś element jest zgięty, jeśli piszesz, że zawieszenie po jeździe wraca do "skrzywionego" stanu. Przy prostym zawieszeniu, które jest zgięte tylko na mocowaniach, ale nie jest de facto uszkodzone, skrzywizna by nie wracała.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Mieliście rację, przyczyną okazały się krzywe półki. Zwłaszcza dolna. Mam już nową dolną półkę lecz górnej nie mogłem dostać... I tu mam do Was kolejne pytanie. Czy dałoby się jakoś wyprostować tą górną półkę? Jest ona dosłownie tylko lekko skręcona w płaszczyźnie poziomej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

da się, jaki jest teraz problem? lagi nie pasuję w otwory? Mierzyłeś lagi?

 

8.96s 1/4mili GSX-R K1 1000 TURBO/NITRO
SPEEDBIKE.PL TURBO TAKŻE W TWOIM MOTOCYKLU!

SERWIS MOTOCYKLI- WARSZAWA, HAMOWNIA - STROJENIE

https://www.facebook.com/bados84/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie tak, skoro kolega kupił reszte części nowych to głupio by ostatnią najtańszą naprawiał w taki sposób.

Ale tak poza tym przypadkiem to się Da- dolną, górną.

8.96s 1/4mili GSX-R K1 1000 TURBO/NITRO
SPEEDBIKE.PL TURBO TAKŻE W TWOIM MOTOCYKLU!

SERWIS MOTOCYKLI- WARSZAWA, HAMOWNIA - STROJENIE

https://www.facebook.com/bados84/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

da się, jaki jest teraz problem? lagi nie pasuję w otwory? Mierzyłeś lagi?

Sprawa wygląda tak, że dolna półka już jest O.K. bo wymieniłem, a górną mam nadal tą samą i jest ona lekko skręcona... Wszystko da się złożyć (lagi normalnie wchodzą w otwory w półkach) ale koło byłoby nadal krzywo. Dzisiaj się z nią trochę posiłowałem i juz wygląda lepiej (niemalże idealnie) i chyba to tak zostawie. Z resztą zobacze jak będzie koło stało gdy poskładam całe moto do kupy, bo teraz to jest rozebrane co do śrubki bo robie gruntownego romonta :icon_razz:

P.S. Części miałem "nowe" tylko w cudzysłowiu, bo wszystkie były z drugiej ręki... A co do nowych półek to dolna ceni się ok. 1900 zł, a górna 660 zł. (ceny dealera Yamahy) więc ja bym bardzo podziękował za takie ceny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja,

 

Który rocznik masz tej Yamahy?

 

Pozdro.

 

edit.

 

Ok, za szybko się wyrwałem, sprawdziłem Twoje obrazki na bikepics, rocznik 90'.

Dość duże mam szanse na dostęp do górnej półki od YZ250 rocznik 05'. Raczej nie będzie pasować. Gdybyś coś chciał pokombinować to PW.

 

Pozdro:)

Edytowane przez grey_cinnamon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...