Skocz do zawartości

Czy trzeba mieć oryginał umowy czy wystarczy ksero


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie

 

Dzisaj odebrałem ostatni dokument przed rejestracją tj Vat 24 ale okazało się że przez moje roztrzepanie gdzieś zapodziała mi się umowa ksero oryganłu zostawiłem w US, wolałbym się nie bawić w pisanie na nowo umowy bo jak by nie patrzeć to fałszerstwo ale jeśli ksero nie wystarczy będę zmuszony to zrobić mam pytanie czy przy rejestracji musi być oryginał umowy czy ksero wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko oryginał...

 

Tak, a to dlaczego? W sumie umowa w formie pismnej nie jest potrzebna dla stwierdzenia ważności przejscia własności (forma umowy nie jest zastrzeżona w tym przypadku), a jedynie wymagana jest na potrzeby rejestracji pojazdu. Jesli więc uda Ci się wydostać Twoją kopię z US (najlepiej z ichnmi pieczatkami, że wplynął taki dokument, a przeciez musiałes pokzać oryginał) plus złozysz oświaczenie przed naczelnikiem Wydziału Komunikacji, że oryginał umowy k-s Ci zaginął to nie ma powodu, aby ktos zmuszał Cię do przestepstawa przeciw dokumentom.innymi słowy nie ma podstaw moim zdaniem do podważenia domniemania dobrej wiary, stad też nie powinno byc większego problemu z rejestracją. Oczywiście Pan/Pani w okienku nie będą tak uważać, ale upieraj się pry rozmnowie z naczelnikiem, wytłumacz sprawę i zapytaj go/ją "czy na potrzeby wydziału komunikacji masz podrabiać zawartą już w przeszłości umowę, skoro tutaj masz jej kopię, co więcej taką która faktycznie została poświadczona przez US - tz. opatrzona prezentatą US?"

pozdrawiam

Jac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo oryginał albo uwierzytelniony odpis.

 

Możnaby się faktycznie zastanawiać co do takich umów, w których cena zakupu nie przekracza 2.000 zł. Wówczas żaden przepis kodeksu cywilnego, nawet dla celów dowodowych nie nakłada obowiązku sporządzania pisemnej umowy.

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mowicie ze tylko orginal - i ja tez tak pomyslalem, ale tak jak mozna wystawic DUPLIKAT faktory, to mysle ze jesli masz kontakt z poprzednim wlascicielem, najlepiej byloby poprosic go o drugi podpis na ksero umowy.

 

Pamietajcie, o orginalnosci swiadczy jedynie odreczny podpis, wiec tym samym zyskujesz (nie wiem czy original czy drugi original czy jak to nazwac) ale cos w stylu uwierzytelnionej kopii umowy, ktora powinna wystarczyc do wszystkiego, poniewaz jet na niej odreczny podpis obu stron....

 

 

da sie to zrozumiec co napisalem, czy zbytnio zakrecilem sprawe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...