Skocz do zawartości

Dopusczalna głosnosc w motocyklach


Rekomendowane odpowiedzi

Producenci motocykli szczególnie w latach 90-tych kila razy musieli modyfikować okłady wydechowe w pojazdach aby dopasować je do wymaganych norm hałasu. Część motocykli utraciło na tym na mocy, cześć pracuje jak maszyna do szycia...

 

W jakich latach nakładano jakie ograniczenia i jaka jest metodyka pomiaru?

 

W samochodach z dobrze poinformowanych źródeł wiem że ustawia sie miernik 10m od drogi rozpędza sie pojazd do 60km/h wrzuca 3 biegi na odcinku 20 wciska sie gaz do oporu i na tym odcinku bada hałas. jeśli pojazd nie przekroczy iluś tam dB to otrzymuje homologacje...

 

Według mnie cala ta próba jest do bani. Przy 60km/h na 3 biegu to w takim Ferrari, Viperze itd to ledwo silnik sie kreci, wiec jak ma hałasować? Co innego jak wkręci sie na odpowiednie obroty- wtedy jęczy jak opętany wiec może wypadałoby badać na postoju przy obrotach bliskich odcięcia.

 

W każdym bądź razie współczesne motocykle sportowe są bardzo ciche. Do 6 tys obr to nie słychać silnika tylko łańcuch toczący sie po zębatkach. Co innego jak sie odkręci na maksa, wtedy - jak wściekły odkurzacz.

 

Nie mam nic do sportowych tłumików z homologacja a nawet jestem za bo dźwięk jest mało albo wcale głośniejszy a barwa zdecydowanie lepsza. Natomiast niektóre bez homologacji są stanowczo za głośne i jestem za zabieraniem dowodów przez policje jeśli taki motor użytkuje sie szczególnie w godzinach nocnych.

Komar 2320 > WSK 125 > CBR 600F2 > CBR F4I SPORT > Kymco Active > YBR 125 > CBR 600RR PC 40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No prawda jest taka ze starszym (szczególnie rencistą) przeszkadza dzwiek szczególnie typowego plastika :bigrazz:

Nie raz policja w naszym miescie byla wzywana z tego powodu.

Co do glosnosci z tego co wiem to max to 90DB w polsce.

Naturlanie wiekszosc motocyklistów (sciagacze itp) zakładją wydechy typu laser,IXIL, AKRAPOVIC,Devil, Vampire i wiele innych które dają super dzwiek niestety nie kazdemu sie to podoba ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar "hałasu" dokonuje sie na postoju - przynajmniej na stacji diagnostycznej. A i policja w trakcie kontroli na drodze tez raczej nie rozpędza pojazdu do 60 km/h i nie mierzy. Pomiar o którym piszesz jest zapewne dokonowany na zamkniętym torze. I być może, że przy 60 km/h - to że Viper może jechać 200 km/h wiecej nie ma zadnego znaczenia - w większości krajów cieżko przekroczyć (legalnie) 130 km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dozwolone jest chyba 96dB.A pomiar dokonuje się na postoju i o ile pamiętam przy obr. odpowiadających 75% obr. mocy max. chyba że ta wypada powyżej określonej ilości obr(nie pamiętam ile) wtedy przy 50% mocy max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRZEPISY, WYMAGANIA I ZALECENIA

DOTYCZĄCE STACJI KONTROLI POJAZDÓW

 

Zewnętrzne stanowisko do pomiarów akustycznych

Stanowisko zewnętrzne, przeznaczone do pomiarów hałasu zewnętrznego i głośności sygnału dźwiękowego, powinno znajdować się na zewnątrz pomieszczenia stacji i być wolne od wyraźnych przeszkód akustycznych. Wymiary stanowiska zewnętrznego nie powinny być mniejsze niż:

• 8,5 m x 10,5 m dla stacji przeprowadzających badania pojazdów o dmc do 3,5 t,

• 8,5 m x 16,5 m dla stacji badających pojazdy o dmc powyżej 3,5 t.

Nawierzchnia stanowiska zewnętrznego powinna być płaska i utwardzona (nawierzchnia bitumiczna, betonowa, kostkowa, klinkierowa, z płyt betonowych lub kamienno-betonowych).

Badany pojazd powinien być umieszczony w miejscu pomiarowym, w którym nie mogą występować żadne zauważalne przeszkody odbijające dźwięk. W czasie pomiaru w miejscu tym może przebywać tylko kierujący pojazdem oraz osoba wykonująca pomiar. Obecność ich nie może wpływać na wynik pomiaru.

 

A co do db, to jest niby 96 plus minus 2, ale w homologacjach seryjnych motocylkli jest nawet 102 i maja homo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do obrotomierza to można założyć zewnętrzny. działa to tak że na kabel wysokiego napięcia nawija sie cewkę i podłącza do urządzenia pomiarowego. można sobie coś takiego kupić. nie znam ceny i nie mam pojęcia czy wymaga to kalibracji ale raczej nie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam.

Sprzedawca podaje informację "Wydech o progu głośności cross/ Super Motard - 96dB" oraz że tłumnik nie posiada homologacji. Czy mając taki tłumnik można "bezpiecznie" śmigać po mieście bo w sumie mieści się w skali 96dB ale nie ma homologacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a widziałeś, żeby się ktoś skarżył - np. na forum - na sprawdzenie przez policmajstrów homologacji wydechu..? ja jeszcze nie ;)

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a widziałeś, żeby się ktoś skarżył - np. na forum - na sprawdzenie przez policmajstrów homologacji wydechu..? ja jeszcze nie ;)

jsz

 

tak naprawde to nie ;) Hehe przykład z życia - kolega jeździł KTM Prestige z wydechem Akrapovica, to się trochę ludzie wkurzali, podobno policmajstry chcieli go sprawdzić ale i tak miał homo więc no problem :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policjant nie musi sprawdzać homologacji.Jesli stwierdzi że wydech jest za głośny,nawet na jego ucho to zabierze dowód reiestracyjny i skieruję do stacji kontroli na badanie.I jesli gostek zmierzy głośność i ona przekroczy 96dB to nie ważne czy masz homologację czy nie, to dowodu nie wyda.

2008Chorwacja 4530km 2009Chorwacja Czarnogóra 4480km 2010Czarnogóra Chorwacja 4550km 2010Czarnogóra Grecja 5100km

2012Macedonia Albania 4600km 2013Włochy Sycylia 6000km 2014Czarnogóra Albania 4490km 2015 Rumunia Bułgaria.4750km 2016Serbia Czarnogóra 4550km2017 Dagestan 8500km2018 Toskania 4500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policjant nie musi sprawdzać homologacji.Jesli stwierdzi że wydech jest za głośny,nawet na jego ucho to zabierze dowód reiestracyjny i skieruję do stacji kontroli na badanie.I jesli gostek zmierzy głośność i ona przekroczy 96dB to nie ważne czy masz homologację czy nie, to dowodu nie wyda.

 

 

W polsce nie ma oka ani ucha urzedowego. Nie wierze ze policjant moze zabrac dowod bo mu sie wydaje ze wydech jest za glosny. Jesli by to zmierzyl odpowiednim urzadzeniem, to co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...