Skocz do zawartości

żarówka halogenowa - wydzielane ciepło


zazzu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to w końcu jest? [mowa o porównaniu żarówek jednakowej mocy]

a) Czy żarówka halogenowa wydziela więcej ciepła niż żarówka zwykła (bańkowa)?

b) Czy jej szkło ma rozgrzewa się do większej temperatury (dlatego zaleca się go nie dotykać, aby nie zatłuścić) ?

Bo są różne wersje, np pisze się żeby nie wsadzać do Simsona żarówki halogenowej HS1 (słabsza H4) bo może się stopić reflektor.

 

Moim zdaniem:

a) nie

b) tak

więc pisanie że reflektor może się spalić jest bezpodstawne.

 

Jakie Wy macie na ten temat zdanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy oglądałeś kiedyś opakowanie żarówki halogenowej,

na nim jest oznaczenie żeby przed poczekać ok 5min po pracy żarówki żeby się ochłodziła gdyż rozgrzewa się do ok 200st C

transport bus + 4os

stała trasa Łódź-Paryż-Łódź
PW, GG lub 663 231 860

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej sie nagrzewa bo robiłem kombinacje i wsadzałem do swojego żarówka halogenowa ale sie zjarała;P

Par montaignes et par valees

Et par forez longues et lees

Par leus estranges et sauvages

Et passa mainz felonz passages

Et maint peril et maint destroit...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej sie nagrzewa bo robiłem kombinacje i wsadzałem do swojego żarówka halogenowa ale sie zjarała;P

 

nie bardzo rozumiem co piszesz.

Czyli większość potwierdza, że szkło halogenowej rozgrzewa się do większej temp (uff, tak też myślałem).

 

A jak jest z wydzielanym ciepłem? Która bardziej grzeje reflektor od środka i prędzej go zniszczy?

Ja myślę że bańkowa, ale prosiłbym o wypowiedź kogoś kto "wie lepiej" albo "się zna".

 

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo rozumiem co piszesz.

Czyli większość potwierdza, że szkło halogenowej rozgrzewa się do większej temp (uff, tak też myślałem).

 

A jak jest z wydzielanym ciepłem? Która bardziej grzeje reflektor od środka i prędzej go zniszczy?

Ja myślę że bańkowa, ale prosiłbym o wypowiedź kogoś kto "wie lepiej" albo "się zna".

 

Dzieki

wsadzałem do mojego reflektora żarówkę halogenową,ale po kilku dniach sie spaliła,i nagrzewa sie z 2 razy bardziej niż zwykła bańkowa,dlaczego ciepło ma niszczyć reflektor? przecież szkła nie roztopi :)

Par montaignes et par valees

Et par forez longues et lees

Par leus estranges et sauvages

Et passa mainz felonz passages

Et maint peril et maint destroit...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wsadzałem do mojego reflektora żarówkę halogenową,ale po kilku dniach sie spaliła,i nagrzewa sie z 2 razy bardziej niż zwykła bańkowa,dlaczego ciepło ma niszczyć reflektor? przecież szkła nie roztopi :wink:

 

 

Szkła nie roztopi, to jasne ale za to może zniszczyć srebrzystą powłokę zwierciadła reflektora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ilosc wydzielanego ciepla zalezy od tego ile watow ma zarowka,..

 

Witam

 

nie Tomek nie w tym przypadku, zarowki halogenowe maja znacznie wyzsza temerature stad zreszta silniejsze swiatlo

roznica w temperaturze zarnika dochodzi do 700 stopni pomiedzy zarowka zwykla a halogenowa a dokladniej wyglada to tak, ze zachodzi w halogenowkach tzw "halogenowy cykl regeneracyjny", w ktorym zachodzi odparowanie wolframu....

jesli potrzeba wiecej szczegolowto wal na priv :crossy:

 

pozdrawiam

Mechanika Motocyklowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że ilość wydzielanego ciepła jest w przybliżeniu podobna, ale charakter inny. Wygląda na to, że halogenowe po prostu bardziej się nagrzewają, a zwykłe (to próżniowe są?) więcej wypromieniowują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło się bierze z traconej mocy w żarówce. Jeśli żarówki maja tą samą moc to znaczy pobierają tyle samo mocy z układu elektrycznego i zamieniają ja w inne formy energii. Te formy energii to ciepło i światło. Z tym, że światła w zwykłej żarówce ok. 3% a w halogenowej ok. 4%. Dlatego halogeny świecą jaśniej i ok. 1% mniej grzeją (w watach). Należy jednak pamiętać, że moc emitowana a temperatura pracy to dwie odrębne parametry. Żarnik w halogenie jest mniejszy i rozgrzewa się do wyższej temperatury. Ułatwia mu to mała bańka likwidująca konwekcję i głównie mniejszy rozmiar. Sama bańka musi być mała, bo musi mieć odpowiednią temperaturę by zawarte w bańce halogeny wiążące wolfram nie osiadały na niej.

Sam uchwyt, jeśli jest tych samych rozmiarów i ma żarówkę tej samej mocy, powinien mieć zbliżoną temperaturę niezależnie od rodzaju żarówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło się bierze z traconej mocy w żarówce. Jeśli żarówki maja tą samą moc to znaczy pobierają tyle samo mocy z układu elektrycznego i zamieniają ja w inne formy energii. Te formy energii to ciepło i światło. Z tym, że światła w zwykłej żarówce ok. 3% a w halogenowej ok. 4%. Dlatego halogeny świecą jaśniej i ok. 1% mniej grzeją (w watach). Należy jednak pamiętać, że moc emitowana a temperatura pracy to dwie odrębne parametry. Żarnik w halogenie jest mniejszy i rozgrzewa się do wyższej temperatury. Ułatwia mu to mała bańka likwidująca konwekcję i głównie mniejszy rozmiar. Sama bańka musi być mała, bo musi mieć odpowiednią temperaturę by zawarte w bańce halogeny wiążące wolfram nie osiadały na niej.

Sam uchwyt, jeśli jest tych samych rozmiarów i ma żarówkę tej samej mocy, powinien mieć zbliżoną temperaturę niezależnie od rodzaju żarówki.

 

nie podpieraj sie tu prawem mocy z lekcji fizyki na podstawie poboru produ, bo w temacie rozmawiamy o temperaturze, ktora jes odmienna w obu zarowkach a roznica jest znaczna bowiem w żarówkach próżniowych temperatura żarnika nie przekracza 2600 K, a w zarowkach halogenowych dochodzi do 3200K i tu swiatlo idzie w parze z temperatura a nie inaczej

pozdrawiam

Mechanika Motocyklowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło się bierze z traconej mocy w żarówce. Jeśli żarówki maja tą samą moc to znaczy pobierają tyle samo mocy z układu elektrycznego i zamieniają ja w inne formy energii. Te formy energii to ciepło i światło. Z tym, że światła w zwykłej żarówce ok. 3% a w halogenowej ok. 4%. Dlatego halogeny świecą jaśniej i ok. 1% mniej grzeją (w watach). Należy jednak pamiętać, że moc emitowana a temperatura pracy to dwie odrębne parametry. Żarnik w halogenie jest mniejszy i rozgrzewa się do wyższej temperatury. Ułatwia mu to mała bańka likwidująca konwekcję i głównie mniejszy rozmiar. Sama bańka musi być mała, bo musi mieć odpowiednią temperaturę by zawarte w bańce halogeny wiążące wolfram nie osiadały na niej. (...)

 

Dziękuję , o to jest odpowiedź która mnie zadowala, bo przeanalizowaniu tematu uważam że masz racje.

 

Podsumowując, w halogenie bańka, żarnik rozgrzewają się do większej Temp, ale żarówka ta emituje mniej ciepła do otoczenia :P

Tego będę sie trzymał, chyba że komuś uda się przekonać że jest inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...