Skocz do zawartości

Ładowanie akumulatora w biegu jałowym (FZ6)


Peet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsza sprawa. Nie trzeba czekac 5 m-cy. Kazdy akumulator traci w przyblizeniu ok 1% swej pojemnosci dziennie. Tak wiec po 3 m-cach zostaje 0. Akumulator powinien byc doladowany nie rzadziej niz co 3-4 tygodnie

Druga sprawa. Napiecie ladowania nie oznacza tego samego co prad ladowania.

I tak dla wyjasnienia. Ladujac akumulator prostownikiem o regulowanym natezeniu pradu mozemy go ladowac pradem 0,5A badz 5A przy napieciu niezmiennym powiedzmy 13,5V Zatem napiecie nie swiadczy o tym jakim pradem pradem ladowany jest akumulator. Na niskich obrotach moze to byc prad 0,2A na optymalnych 3-5A

Mechanika Motocyklowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilkuletni akumulator przez ten czas bez podładowywania wykończy się sam nawet bez zegareczka.

Pozdrawiam.

 

 

gixer '97 z oryginalnym (fabrycznym) akumulatorem dwa lata pod rząd (postój od listopada do kwietnia), bez ładowania, bez odpalania (raz był w motocyklu, raz wyjęty) i jakoś się nie wykończył i odpalał bez problemu i jeździł dalej :icon_biggrin:

 

CBR-a F4is '02 mojej dziewczyny, oryginalny aku, motocykl z zegareczkiem (postój dokładnie tak samo od listopada do kwietnia) - w kwietniu nawet kontrolki się nie zapaliły -reanimacja też nic nie dała :banghead:

 

to są fakty :cool:

Edytowane przez TUREK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gixer '97 z oryginalnym (fabrycznym) akumulatorem dwa lata pod rząd (postój od listopada do kwietnia), bez ładowania, bez odpalania (raz był w motocyklu, raz wyjęty) i jakoś się nie wykończył i odpalał bez problemu i jeździł dalej :icon_biggrin:

 

CBR-a F4is '02 mojej dziewczyny, oryginalny aku, motocykl z zegareczkiem (postój dokładnie tak samo od listopada do kwietnia) - w kwietniu nawet kontrolki się nie zapaliły

 

to są fakty :banghead:

 

 

Pierwszy przypadek akumulator bezobslugowy - rozladowuja sie wolniej i pewnie stal w ogrzewanym garazu

Drugi przypadek standardowy akumulator, ktory fizycznie nie moze zachowac parametrow po tak dlugim okresie

Mechanika Motocyklowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gixer '97 z oryginalnym (fabrycznym) akumulatorem dwa lata pod rząd (postój od listopada do kwietnia), bez ładowania, bez odpalania (raz był w motocyklu, raz wyjęty) i jakoś się nie wykończył i odpalał bez problemu i jeździł dalej :icon_biggrin:

No to masz tam bardzo dobry akumulator ale nie każdy musi taki być.

Lepiej chyba podładować na próbę niż kupować na wiosnę nowy akumulator, bo rozładowany bardzo szybko ulega zniszczeniu.

Pozdrawiam.

Edytowane przez sebazaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 - 10 min to zamalo do pelnego naladowania aku , optymalny czas to min godzina , oczywiscie ladowanie przy wyzszych obrotach jest nieco wyzsze ale o ok 0.3 V

KomaRR -->Simson S51-->2 x ETZ 250 i 251--->KLR 650 A1--> XR 600R - 94--->Obecnie VFR 800 Fi -98 oraz KTM LC4 620 GS - 98 na FCR 41

 

http://www.bikepics.com/members/rysiek24/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 - 10 min to zamalo do pelnego naladowania aku , optymalny czas to min godzina , oczywiscie ladowanie przy wyzszych obrotach jest nieco wyzsze ale o ok 0.3 V

 

Optymalny czas to taki by akumulator w pelni naladowac zatem zalezy to od jego rozladowania, pojemnosci i natezenia pradu, ktorym jest ladowany. W zwiazku z tym nie mozna z glowy okreslic optymalnego czasu ladowania. Ladowanie nie jest wyzsze o 0,3V tylko napiecie ladowania jest wyzsze o 0,3V.

Najwazniejszym parametrem jest tu prad ladowania...

Mechanika Motocyklowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rada znajomego mechanika....

wyjac akumulator, podlaczyc pod prostownik, nabic do pelna odstawic w cieple miejsce i co 2 tyg podlaczyc na godzine poltorej pod prostownik i ladowac malym pradem, efekt jest ten sam co z przepalaniem motocykla z tym ze nie szkodzimy silnikowi....

 

ostatnio na rynku pojawily sie prostowniki, ktore podpiete pod baterie symuluja, proces rozruchu, jazdy z ladowaniem itd, dodatkowo posiadaja mechanizm odsiarczajacy ogniwa, wystarczy podpiac baterie do prostownika, prostownik do siecie i zapomniej o nim do wiosny....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś polecić jakiś dobry prostownik do moto? Oglądałem różne oferty na allegro ale nie wiem ile to jest warte i czym się kierować przy zakupie. Z góry dzięki :-)

 

polecam

http://www.allegro.pl/item260082476_prosto..._12v_3_5_a.html

 

tani i dobry

Mechanika Motocyklowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce koniecznie odpalać, zeby aku naładować to niech sobie odpala. Ja tego nie robię i na wiosne nigdy problemów nie miałem. Mam tylko taką uwagę:

W nowszych moto światła mijania świecą się na stałe, alternator nie naładuje akumulatora na wolnych obrotach, jeśli są włączone światła. proponuje je odłączyć np poprzez odłączenie kostek od żarówek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam taką oto ładowarke do akumulatorow

mimo ceny okolo 200 zl warta ja kupic, ...

Wystarczy podlaczyc do baterii i mozna zapomniec o czym kolwiek, sama dobierze prad ladowania, w przypadku nabicia do 100 % sama sie wylaczy, ma takze funkcję odsiarczania ogniw...

 

Jest jeden problem, nie spotkalem sie zeby byly do kupienia w polsce, ja moja kupowalem w niemieckim louisie, ale mzoe uda sie komus znalezc w jakims sklepie motocyklowym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jest jeden problem, nie spotkalem sie zeby byly do kupienia w polsce, ja moja kupowalem w niemieckim louisie, ale mzoe uda sie komus znalezc w jakims sklepie motocyklowym...

 

 

Bez problemu można kupić Optimate w PL, ale pomimo że jest to super ładowarka to uważam że dla zwykłego użytkownika jest to zbędny wydatek. Do okresowego podładowania wystarczy spokojnie wcześniej prezentowany C-tek lub np EST507 Stefpolu. Jeśli ktoś prowadzi serwis to wtedy warto się szarpnąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu można kupić Optimate w PL, ale pomimo że jest to super ładowarka to uważam że dla zwykłego użytkownika jest to zbędny wydatek. Do okresowego podładowania wystarczy spokojnie wcześniej prezentowany C-tek lub np EST507 Stefpolu. Jeśli ktoś prowadzi serwis to wtedy warto się szarpnąć :)

 

ja szukalem na allegro i w okolicznych sklepach/serwisach, jak wiesz gdzie mozna kupic to daj namair bo kumpel szuka a ja dopeiro bede w wakacje w niemcowni i bede mogl mu kupic

z gory dzieki

 

a w sumie 200 zl to na kilka lat wydatek niewielki, a masz pozadny spzret

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja szukalem na allegro i w okolicznych sklepach/serwisach, jak wiesz gdzie mozna kupic to daj namair bo kumpel szuka a ja dopeiro bede w wakacje w niemcowni i bede mogl mu kupic

z gory dzieki

 

a w sumie 200 zl to na kilka lat wydatek niewielki, a masz pozadny spzret

 

W W-wie o ile dobrze pamiętam np w MCS'ie http://www.mcs.home.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...