Skocz do zawartości

Zerwane więzadła kolana - czy jeszcze kiedyś pojeżdżę?


satun
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie słyszałem o przeszczepie od dawcy, ale mogę Ci polecić gdzie ja zrobiłem prawe ACL (i strzyżenie łąkotki) i jestem mega zadowolony :) Centrum Medycyny Sportowej przy Wawelskiej w Warszawie. Dr Tomasz Światłowski (składał też mojego szwagra, z podobnym skutkiem).

 

Co do metod zabiegu, to u mnie pobrano dwa ścięgna ze zginacza i splot tych ścięgien wstawiono jako nowe więzadło. Miałem biowchłanialne mocowania przeszczepu i takie polecam (ponoć trzeba bardziej uważać przy rehabilitacji, bo są delikatniejsze, ale za to nie masz metalu w kolanie, więc mała szansa, że odczujesz np. zmiany pogody... ja nic nie odczuwam).

 

Poświęciłem na rehabilitację pół roku w CMS, a potem samemu (siłownia, basen) do dziś (3 lata). Po roku mogłem robić wszystko oprócz nart. Rehabilitację zacząłem dzień przerwy po operacji (!). Nie daj się wpakować w gips, bo jeszcze bardziej zanikną mięśnie i będzie potrzeba dużo więcej czasu na odbudowę. Moim zdaniem solidna rehabilitacja (pod okiem fachowca, a nie na podstawie rad ludzi z forum) to 80% sukcesu.

 

Odzyskałem na pewno ponad 95% sprawności (bez problemu bieganie, pływanie, rower, narty, siłownia z dużym ciężarem na nogi, taniec).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją zaniedbałem i między innymi dlatego, muszę robić jeszcze raz

i będziesz musiał jeszcze raz jeśli nie zmienisz podejścia.

A i nie piszę tego jako użytkownik "kawał ciula reszta dziada" tylko jako za 0,5 roku lekarz.

Edytowane przez P3NNY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są ćwiczenia na wspomniany mięsień, i jakie inne mięśnie warto ćwiczyć profilaktycznie?

Jak wygląda rehabilitacja przypadku z tematu itp?

 

 

Na mięsień czworogłowy to wszystkie prostowania kolana, przysiady, wychodzenie, schodzenia po schodach. Ogólnie zasada jest taka, że im mocniejszy mięsień tym mocniejsze ścięgno, więzadło. Jak z każdymi ćw. trzeba uważać i robić to powoli. Ponadto warto zwracać uwagę na ćw. amortyzujące, np przy schodzeniu po schodach robić to powoli. Przy ćw. w którym siedzisz i prostujesz nogę (chyba o tym pisał Yuby) lepiej powoli opuszczać ciężarek, niż kopać nim do góry i szybko opuszczać nogę. Na więzadłą poboczne i przyśrodkowe, analogicznie ćwiczenia odwodzące i przywodzące nogi. I tutaj może przydać się guma. Ponadto warto się porozciągać co jakiś czas, aby te mięśnie nie były przykurczone.

 

Oczywiście nie wolno zapominać o rozgrzewce, nawet jak ktoś jedzie na tor, to warto porobić kilka przysiadów i porozciągać nogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście można np przepłacić w "Monice" w warszawie tylko po co??

 

Co do metod to jest ich kilka i cały sukces polega na tym, że osoba operatora wjeżdżając skopem bedzie wiedziała którą zastosowac w danym przypadku.

 

generalizując temat, warto udac się do osoby ktora zajmuje się jednym, dwoma max trzema stawami. niestety nie ma opcji robić dobrze wszystkiego.

 

Ze swojej strony moge polecić mojego kolegę Arka Koniarskiego. przez ostatnie 6 lat miałem styczność z wieloma przypadkami które operował i ekekty są bardzo dobre. www.artro.com.pl/

 

kolejna osoba warta fatygi to dr. Pilecki z zabrza. również diagnozuje artroskopowo z wyśmienitymi efektami.

 

Warto też zainteresować się działaniami zakladu "Galen" w bieruniu k/ tychów. dr. Ficek ma wiele sukcesów na swoim koncie.

 

Niestety powtórna rekonstrukcja daje zdecydowanie mniejsze możliwości odzyskania pełnej sprawności stawu. Oczywiście leczenie zachowawcze nie wchodzi w rachubę pod żadnym pozorem (a są i tacy którzy tak by to leczyli)

 

Proponował bym ci unieruchomienie w wyproscie (ewentualnie w zgięciu fizjologicznym) do czasu zabiegu żeby nie pogarszać obecnego stanu (warunek że jesteś pewien ze ACL jest zerwany i tak jak pisałeś MCL naderwany). Oczywiście poruszamy się w odciążeniu (o kulach)

 

Aha zajmuje się tym zawodowo od 8 lat i wiedzy nie mam z gogli ;)

MOTOPROJEKT - Warsztat motocyklowy

 

serwis, naprawa, diagnostyka komputerowa, materiały eksploatacyjne

 

Sławek - 604 635 069 Bart - 695 880 500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Operowali mnie prywatnie w uk w sierpniu ACL i MCL, przeszczep z podudzia . Od poczatku stycznia biegam srednio 6km dziennie(niby nie duzo ale dla mnie po roku prawie przerwy od wypadku to prawie jak oscara dostac za film swinki ), rowerek i silownia. Jak ze wszystkim trzeba duzo cwiczyc przez pierwsze 4 miesiace nie czulem sie pewnie co do biegania itd ale mysle ze po czesci w mojej glowie blokada, teraz zero bolu miesnie sie odbudowuja troche plynu w kolanie wciaz jest i czesciowy brak czucia ale biegac moge + rowerek i plywac wiec najwazniejsze zebys sie zaparl i duzo cwiczyl. Prognozy sa ze odzyskam 100% ale okaze sie z czasem jako ze deska i tenis zweryfikuje. YUBY ty chyba jezdzisz na desce jak to idzie po operacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

oczywiście że pojeździsz! nie wiem jaką masz wiedzę na temat przeszczepów więzadeł ale mogę coś podpowiedzieć.

otóż jeśli już miałeś wykonany przeszczep własny to zostają dwie możliwości:

-przeszczep syntetyczny tzw, lars po którym na następny dzień po operacji obciążasz kończynę pełnym ciężarem ciała i wdraża się pełną rehabilitację

-tzw hybryda czyli połączenie implantu syntetyczneg z własnym i tu postępowanie w rehabilitacji jest już inne

to tak zwięźle w dwóch słowach.

zapraszam do chodzieży

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerwałem kilka lat temu krzyżowe i poboczne podczas meczu piłki kopanej. Operacja + przeszczep

Przez pryzmat czasu powiem ze najważniejsze jest BARDZO DOBRA rehabilitacja ( odbudowanie 2 i 4 glowego)

Oraz unikać pływania żabką oraz jazdy na nartach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po naderwaniu wiązadeł odczówałem przez dwa lata, na początku rechabilitacja dalej siłownia. Wiciskanie na sównicy, wypychanie do przodu i przyziady z sztangą. Dziś nie mam problemu a na poczatku było kiepsko kolano wielkości dużego jabłka, ściąganie krwi, noga sześć tygodni w szynie. Mozna profilaktycznie łykac glukozamine, odbudowuje wiązadła poprawia smarowanie lub decka durabolin, zwiększa synteze białek, szczególne dobrze działa na stawy.

[html]<p><b><a href="http://www.seboka.republika.pl/" style="text-decoration: none">
<font color="#008000">Moja strona </font></a></b>  <font color="#008000">
<b><a href="http://www.szczotkitechniczne.eu" style="text-decoration: none">
<font color="#008000">Moja praca </font></a></b></font></p>

[/html]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Ja jestem 7 lat po operacji więzadeł i wycięciu straskanej łękotki, 3 więzadła miałem przypalane, 2 był w średnim stanie a jedno podobno już ledwo się trzymało.

Wszystko się poregenerowało. Do dzisiaj żyję, mam się dobrze. Ba. Mogę nawet motorem jeździć i biegać.

...to nie motur, LECZ TWA BANIA
...WYMAGA... tuningowania!

https://www.facebook.com/pawel.rinas.przybylski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26.11.2012 mam operację w Otwocku. Będę miał wstawiane implanty więzadeł.

Trochę strach jest.

 

Jakie implanty, masz na myśli metode Larsa(więzadło sztuczne)? W tym szpitalu....http://www.spskgruca.pl/index.html ? Szukam jakiegos dobrego ortopedy.

 

Ja jestem 7 lat po operacji więzadeł i wycięciu straskanej łękotki, 3 więzadła miałem przypalane, 2 był w średnim stanie a jedno podobno już ledwo się trzymało.

Wszystko się poregenerowało. Do dzisiaj żyję, mam się dobrze. Ba. Mogę nawet motorem jeździć i biegać.

 

To miałeś problem z bocznymi , u mnie troche gorzej bo mi sie przeszczep krzyżowego zerwał już kilka tam temu i tak sobie chodze i na moto też jeżdze :)

Edytowane przez Syrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...