Skocz do zawartości

Licznik elektroniczny w ENDURO


Rekomendowane odpowiedzi

Ja w swoim mam Sigme 500 kupiłem na stronie www.moto-akcesoria.pl i jak narazie jestem z licznika zadowolony,wiadomo,że to nie to samo co seryjny,chociaz z drugiej strony ma duzo więcej funkcji.Sensor oplotłem wokół lagi,a magnes na szpryche założyłem,a raczej skleiłem go mocną taśmą ze szprychą :icon_mrgreen: Jeśli się wprowadzi odpowiedni obwód koła to powinno wszystko działać bez zarzutu.

 

PS.O kurde Jackuzy,niezły sprzęt,chyba ładnie musiałeś za niego zapłacić ?

Edytowane przez Doozer

nowadeba.com.pl- tor motocross/ATV-zapraszamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS.O kurde Jackuzy,niezły sprzęt,chyba ładnie musiałeś za niego zapłacić ?

 

Heh tjaaa 24.40 za urządzenie, 9,58 za przesyłkę, 3,60 za gniazdo USB zeby łatwiej z kompem łaczyć, no i sesor z elementami 15zł :D i już a potem sporo róznorakich patentów zeby to umocować....

 

razem.... 52.28zł

 

oprogramowanie darmowe a to ma jeszcze wiele możliwości jak np GPS itp. rzeczy :biggrin: (a gps do tego kosztuj 60zł w polsce i $3.99 w stanach ;) )

 

zobaczymy jak się będzie sprawować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jackuzy

Mógłbyś napisać coś więcej na temat tego zestawu. Interesujące może być zastosowany model palmtopa oraz jak jest on zasilany i na ile to wystarcza oraz gdzie i jaki zakupiłeś osprzęt do tego tzn. sensor - to chyba będzie najwazniejsza informacja.

Dzięki i pozdro.

Edytowane przez tmi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem po kolei to jest Handspring Visor Pro z 16MB ramu ( dla porównania większość starszych palmów ma 8 lub 4MB) kupiłem go na allegro (bardzo ciężko tu spotkać Visory ) jako nie sprawdzony bez niczego poza rysikiem. Okazało się ze była padnięta bateria. Podniosłem ją i gra pięknie. Zasilany jest przez stabilizator LM7805 + bateria wewnętrzna...własciwie to z tego przetwornika można zrezygnować i zabierać palmtopa do domu na ładowanie i połączenie z komputerem a wszystko to przez złącze USB. Standardowo bateria wystarcza na około dwa tygodnie :icon_mrgreen: no półtora z dużą ilością podświetlania :crossy: a doliczając ładowanie przez 5V nieskończenie długo może działać. Co do sensora to tak samo jak i we wszystkich sensorach używanych w licznikach "rowerowych" jest to kontaktron (6zł ja kupiłem, można trafić taniej) do tego podstawka na baterie CR2023 3V litowa a na niej złożony bardzo prosty układzik czyli dioda podczerwona nadawcza połączona przez rezystor z kontaktronem który działa jak zwykły włącznik..dla filtracji założony jest równolegle z kontaktronem kondensator. i To wszystko .... z palmtopem i programem czujnik łączy się przez podczerwień każdy impuls czyli migniecie diody jest uznawane za jeden obrót koła. Oryginalnie był tutaj bardziej skomplikowany układ ale jako ze nie mogłem znaleźć od ręki układu 74HC221N (podwójny monostabilny multiwibrator) zrobiłem taki prościutki układzik...

 

No i oprogramowanie bo to najwazniejsze to VeloAce. Do jego obsługi może być dowolny Palm z systemem PalmOS 3.5-4.x zresztą więcej możecie znaleźć na stronce http://veloace.sourceforge.net/ jak ktoś chce niech sobie zajrzy. Tam też są schematy czujników. Jak ktoś chce i ma palma z portem RS232 można podłączyć czujnik tylko podłączając go do złącza przez porty RTS i RxD wygodniejsze niz podczerwień ale w Visorze nie ma pełnego RS232 więc musiałem użyć IrDy ....

 

Mam nadzieje ze to wszystko co trzeba :D

Edytowane przez Jackuzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie mocowanie magnesu wygląda tak

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3945ea7e8c0cb1b3.html

 

natomiast mocowanie czujnika tak

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e484b1ad5e7f236f.html

 

kabel poprowadziłem wzdłuż przewodu hamulcowego , na końcu zostawiłem jakieś 15cm luźnego aby przy dobiciu się nie urwał

transport bus + 4os

stała trasa Łódź-Paryż-Łódź
PW, GG lub 663 231 860

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@enduromaster

 

... fajnie to rozwiązałeś, widzę że blaszka trzymająca magnes jest

przykręcona śrubami od tarczy ... tak ?

 

Jakiego model licznika używasz ?

 

Na Allegro jest ok 6 modeli które mają skalę do 199,9 km/h najtańsze są po ok 14 zł. Są też modele bezprzewodowe od 50 zł wzwyż ale kilku sprzedawców odradzało mi taki do motocykla ze względu na to że lubią sie gubić przy większych prędkościach. Musze kupić jakiś przewodowy, chciałbym aby było wodoszczelny i z dużymi przyciskami (aby w rękawicy wygodnie było wciskać te klawisze)

 

Jaki licznik mi doradzisz ?

Edytowane przez Tomy M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja chce licznik zeby oprócz predkosci do 200 miał podswietlenie !! widziałęm kiedys taki licznik w lidlu jednakze nie wiedziałem do ilu jest wyskalowany

Edytowane przez zoltecek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@enduromaster

 

... fajnie to rozwiązałeś, widzę że blaszka trzymająca magnes jest

przykręcona śrubami od tarczy ... tak ?

 

 

 

rozwiązanie to zrobili szpece od homologacji do drz :) , ale teraz można to skopiować XX razy do innych motocykli :)

 

w komplecie jest licznik Mate , typowo rowerowy, ale ja polecam starszą serię Sigmy Sport np. http://allegro.pl/item210351967_licznik_sigma_sport_700.html

transport bus + 4os

stała trasa Łódź-Paryż-Łódź
PW, GG lub 663 231 860

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OKI ... spytam jeszcze sprzedawcy do jakieś jest prędkości.

Tak szczerze mówiąc to dziwię się niektórym producentom że jeszcze

chce im się bawić w linki i ślimaki. To rozwiązanie jest przecież

dużo bardziej niezawodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja włąsnie przed chwilka zamówiłem licznik Bikemate za jedyne 35zł wyskalowany do 199,9 z dużą ilościa bajerów i podswietlany wczesniej zastanowiłem sie nad sigmą 1606L (albo cos takiego) ale jej cena skutecznie mnie odstraszała

http://allegro.pl/item212791724_bikemate_3..._ost_5szt_.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... też kupiłem ten licznik, ma podobno fajne podświetlenie i w ogóle wydaje się być lepszy od SIGMY 700 czy 800.

Jak przyjdzie to się okaże czy jest dobry.

Obiecuję zrobić opis porządnego montażu tego modelu i zamieścić gdzieś na stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem po kolei to jest Handspring Visor Pro z 16MB ramu ( dla porównania większość starszych palmów ma 8 lub 4MB) kupiłem go na allegro (bardzo ciężko tu spotkać Visory ) jako nie sprawdzony bez niczego poza rysikiem. Okazało się ze była padnięta bateria. Podniosłem ją i gra pięknie. Zasilany jest przez stabilizator LM7805 + bateria wewnętrzna...własciwie to z tego przetwornika można zrezygnować i zabierać palmtopa do domu na ładowanie i połączenie z komputerem a wszystko to przez złącze USB. Standardowo bateria wystarcza na około dwa tygodnie :crossy: no półtora z dużą ilością podświetlania :icon_biggrin: a doliczając ładowanie przez 5V nieskończenie długo może działać. Co do sensora to tak samo jak i we wszystkich sensorach używanych w licznikach "rowerowych" jest to kontaktron (6zł ja kupiłem, można trafić taniej) do tego podstawka na baterie CR2023 3V litowa a na niej złożony bardzo prosty układzik czyli dioda podczerwona nadawcza połączona przez rezystor z kontaktronem który działa jak zwykły włącznik..dla filtracji założony jest równolegle z kontaktronem kondensator. i To wszystko .... z palmtopem i programem czujnik łączy się przez podczerwień każdy impuls czyli migniecie diody jest uznawane za jeden obrót koła. Oryginalnie był tutaj bardziej skomplikowany układ ale jako ze nie mogłem znaleźć od ręki układu 74HC221N (podwójny monostabilny multiwibrator) zrobiłem taki prościutki układzik...

 

No i oprogramowanie bo to najwazniejsze to VeloAce. Do jego obsługi może być dowolny Palm z systemem PalmOS 3.5-4.x zresztą więcej możecie znaleźć na stronce http://veloace.sourceforge.net/ jak ktoś chce niech sobie zajrzy. Tam też są schematy czujników. Jak ktoś chce i ma palma z portem RS232 można podłączyć czujnik tylko podłączając go do złącza przez porty RTS i RxD wygodniejsze niz podczerwień ale w Visorze nie ma pełnego RS232 więc musiałem użyć IrDy ....

 

Mam nadzieje ze to wszystko co trzeba :)

 

Fajnie to wyszło, ale chyba się to do enduro średnio nadaje z racji na wodowania :/

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...