Skocz do zawartości

Nolan N102, lub inny szczekowiec tej klasy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zaczynam dopiero moją przygodę z motocyklami, ale już po pierwszej lekcji na placu widzę, że muszę kupić swój kask :lalag:

postaram się w skrócie przedstawić swoją sytuację i mam nadzieje ze szanowne grono wyjadaczy mi pomoże.

 

Chwilowo do końca sezonu będę jeździł w 90% jako pasażer z równie niedoświadczonym kierowcą, (co tylko bardziej przekonuje mnie do wydania większej sumy na kask) dopiero po sezonie sądzę że uda mi się odłożyć sumkę pozwalającą na kupno swojego motocykla.

 

Celuję w klasę naked. Ścigacze mnie nie kręcą, więc raczej to ze kask staje sie głośny przy prędkości 220km/h nie zrobi mi różnicy.

 

Moim problemem jest natomiast WIELKA głowa. Bylem już w dwóch dużych sklepach motocyklowych i żadna XLka na mnie nie wchodzi, a XXLke Uvexa ściągaliśmy ze mnie pięć minut.

 

Przy takich problemach jasne jest że ciężko będzie wypatrzeć odpowiedni kask. Niezależnie od siebie, kilku doświadczonych motocyklistów doradziło mi Nolana N102, jako bardzo wygodny kask szczękowy, zapewniający zarówno bezpieczeństwo jak i komfort jazdy (co przy mojej wielkiej głowie, a więc i spodziewanym braku wygody może rzutować na bezpieczeństwo [mniej miejsca->mniej tlenu->mniejsza koncentracja]).

 

Wrzuciłem w wyszukiwarkę Nolana N102, ale niestety żaden z wyników nie rozwiał moich wątpliwości.

Chciałbym wydać na kask 1000 zl. Ale oczywiście jeśli za 1200 polecicie mi sprawdzony kask o klasę lepszy, to wezmę to pod rozwagę.

chwilowo znalazłem go tu:

http://www.4bikes.pl/product_info.php?products_id=826

 

z góry dziękuje za wszelkie rady.

 

streszczenie:

budżet: 1200zl

motocykl: klasa naked (600cm)

pytanie: co kupić?

 

PS. nosze okulary. ciągle nie mogę się przerzucić na kontakty.

Edytowane przez wr0na
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim problemem jest natomiast WIELKA głowa. Bylem już w dwóch dużych sklepach motocyklowych i żadna XLka na mnie nie wchodzi, a XXLke Uvexa ściągaliśmy ze mnie pięć minut.

 

Przy takich problemach jasne jest że ciężko będzie wypatrzeć odpowiedni kask. Niezależnie od siebie, kilku doświadczonych motocyklistów doradziło mi Nolana N102, jako bardzo wygodny kask szczękowy, zapewniający zarówno bezpieczeństwo jak i komfort jazdy (co przy mojej wielkiej głowie, a więc i spodziewanym braku wygody może rzutować na bezpieczeństwo [mniej miejsca->mniej tlenu->mniejsza koncentracja]).

 

Wrzuciłem w wyszukiwarkę Nolana N102, ale niestety żaden z wyników nie rozwiał moich wątpliwości.

Chciałbym wydać na kask 1000 zl. Ale oczywiście jeśli za 1200 polecicie mi sprawdzony kask o klasę lepszy, to wezmę to pod rozwagę.

 

akurat nolana n102 w większości znanych mi wypowiedzi testerzy i użytkownicy odradzają z racji po pierwsze dużej wagi, po drugie tragicznego rozwiązania blendy przeciwsłonecznej. to raz

dwa to to, że teoretycznie rozmiarówka jest identyczna: a większość tak na szybko wyszukanych kasków w polskich sklepach i tak nie wychodzi w rozmiarówce powyżej xxl czyli 63cm obwodu łba. akurat teraz (nie bardzo dam radę szukać) widzę, żę np. w ofercie schubertha są większe (xxxl, 64-65cm) - kwestia czy inne firmy też mają jest do sprawdzenia

zacznij od zmierzenia głowy: najlepiej z pomocą, żeby równo ułożyć miarkę, tuż ponad uszami: z tego co ci wyjdzie dopiero patrz po rozmiarówkach kasków

natomiast same opinie nt kasków masz na forum - i jest ich pod dostatkiem: integrale, szczękowce, do wyboru do koloru. szukaj i czytaj :buttrock:

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nolana 102 wiele osób poleca, jednak są też narzekania na ciemną zewnętrzną szybkę (opada, rysuje szybke główną itp). zobacz też shoei multiteca http://www.moto-magazyn.pl/lab/test_kasku_shoei_multitec, tylko cena od 1600zł (może gdzieś znajdziesz taniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje!

obwód łba to 63cm, zmierzone przez... ufam że człowieka który wie jak to robić skoro sprzedaje kaski.

Słyszałem, że kask musi się do głowy dopasować więc z początku musi być 'nieco ciasno', ale jeśli kask klinował się tak że dwóch chłopa go ściągało kręcąc na wszystkie strony to chyba znaczy ze mam 63cm i kilka milimetrów :buttrock:

 

faktycznie słyszałem o kłopotach z VPSem, ale z drugiej strony każdy podkreślał jakie to przydatne :/ widać nic nie jest idealne :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli głównym problemem jest trudność w dobraniu odpowiedniej rozmiarówki, to pomimo prawie dwókrotnie niższej ceny polecałbym Caberga Ryno. Kosztuje on w granicach 550-600zł i uważam go za dobry kask. Dobre umieszczenie przycisku otwierania szczęki, okular przeciwsłoneczny-nic sie nie haczy i nie rysuje , rozmiar kasku zgodny z oczekiwaniami. Tymi kryteriami kierowalismy sie z kolega - również duzy facet - przy zakupie tego kasku, no i cena. Uważam że nie jest to gorszy kask od innych w nieco wiekszej cenie. Mankamentem może być w jego przypadku troche parująca szyba przy niższych prędkościach i i to że kumpel narzeka że troche głośny. Ale to są mankamenty wiekszości kasków szczękowych. Podkreslam Ryno jest tanim kaskiem szczekowym, i uważam go za świetny wybór zwłaszcza w tej cenie no i wygląda super w matowym czarnym kolorze. W każdym bądź razie warto go wziąć pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obwód łba to 63cm, zmierzone przez... ufam że człowieka który wie jak to robić skoro sprzedaje kaski

 

faktycznie słyszałem o kłopotach z VPSem, ale z drugiej strony każdy podkreślał jakie to przydatne :/ widać nic nie jest idealne :banghead:

 

ad. 1. no, chyba chciał ci sprzedać coś z półki w rozmiarze xxl :icon_evil: w każdym razie wiesz już, że musisz szukać raczej 64cm niż 63 - a przymiarki dopiero wskażą konkretny model. kumpel kiedyś przymierzył kilkanaście, zanim spasował mu integralny nolan n83 - skorupa była na tyle długa, że nie wystawał mu spodem koniec brody (a, taki miał dziwnie długi łeb :) )

ad. 2. blenda jest fajna, ale jak jest rozsądnie zrobiona; czyli kiedy chowa się do środka skorupy i wysuwa wewnątrz kasku pod szybą, nie hacząc jednocześnie o ewentualne okulary. pod tym względem mój plecaczek na plus ocenia airoha sv55. zadzwoń do uhma bike i sprawdź, czy robią takie duże rozmiary (to importer, więc ewentualnie ma możliwość sprowadzenia ci do przymiarki na zamówienie)

jsz

Edytowane przez jeszua
„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam lekturę kwietniowego MOTOCYKLA w którym był test 10 szczękowców.

W skrócie. Wygrał SHOEI Multitec a "warto kupić" NOLANA N102.

Warto wydawać 14 zyla miesięcznie na prasę motocyklową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO test nie do końca wiarygodny: zabrakło w nim np sv55 który jest nie tylko popularny, ale pod względem niektórych rozwiązań bardzo dobry - i tak na przykład wymieniona blenda p-słoneczna _znacznie_ przewyższa rozwiązanie nolana. testowanie shoei multitec za ca 1600 i porównywanie z airohem mathisse (?) za 400 czy 500zeta jest po prostu niepoważne. ale to taka uwaga na marginesie: test przeczytałem, ale nie wybierałbym kasku w oparciu tylko o niego

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas odbierania kasków do testu od P. Szambelana z Shoeia pogadałem z nim trochę o tych testach w "Motocyklu". On ma kontakty w niemcowni, bo tam kaski odbierają. Okazało się, że test w oryginale, czyli w "Motorrad" wyglądał zupełnie inaczej. Ktoś się u nas wielokrotnie pomylił wpisując różne dane do tabelek... podobno nie pierwszy raz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On ma kontakty w niemcowni, bo tam kaski odbierają. Okazało się, że test w oryginale, czyli w "Motorrad" wyglądał zupełnie inaczej. Ktoś się u nas wielokrotnie pomylił wpisując różne dane do tabelek... podobno nie pierwszy raz :)

 

wystarczy spojrzeć na tabelke bezpieczeństwa i końcowa tabele.

N102 w tabeli bezpieczeństwa wygrywa z 17 punktami (Lazer, Schubert po 16. Shoei 15), natomiast w końcowej tabeli w kolumnie bezpieczeństwo przepisano mu 5pkt!!!

gdyby dodać te zgubione punkciki wychodzi ze N102 zdobywa 82pkt... i wygrywa test!! (tyle samo punktów ma droższy o 400-600zł Shoei)

 

Pytania nasuwają sie same.

Może być więcej błędów, ale ponieważ zwracałem uwagi na te dwa kaski to na ten błąd kolega mi zwrócił uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam N102 i jestem bardzo zadowolony, śmigam w nim dugi sezon i naprawde warty jest swojej ceny. Też nosze okulary i ta szczęka jest dla nas -okularników - zbawieniem :)

 

Oprócz zwykłych patrzałek mam słoneczne korekcyjne więc blende wywaliłem, troszke mi szybke porysowała ale akurat przez tą część szybki nie patrze, pozatym ona gówno daje :buttrock:

 

Wentylacja super, szybka nie paruje nawet w deszczowe zimne dni.

 

Prosty system otwierania szczęki, zaślepka pod brodą, nic nie uwiera nie obciera.

 

Oczywiście jest głośny ale zatyczki robią swoje :flesje:

Edytowane przez klaudiusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Klaudiusz!

dzieki za recenzje!

mam dwa pytania...

jak to jest z glosnoscią. siedzę w branży IT i nie ukrywam, że uwielbiam zabawki, a jako że przewiduje że często będę zapuszczał się w trasę ze znajomymi to rozważałem N102 jako bazę pod instalację n-coma.

Kolega sie na mnie dziwnie spojrzał i powiedział że chyba nie wiem że na szybsze przejazdy na dłuższych trasach to będę w stoperach jeździł...

no nie wiedziałem.

więc. czy rozważanie systemu komunikacji głosowej na motocyklu ma jakikolwiek sens?

czy też n-com - to typowy chwyt marketingowy dla gadżeciarzy takich jak ja, którzy nie przyznali się do tego i nie zapytali na forum?

 

pytanie drugie.

czy mamy jakiegoś okularnika w Multitecu?

czy okularnik może jeździć z wewnętrzną blendą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie N-coma - nie wiem, nigdy nie próbowałem, ale kolega ma racje w dłuższe trasy gdzie prędkości są powyżej 130 km/h to raczej w N-comie nic sie nie usłyszy. A z zatyczkami jazda-bajka :)

 

Co do wewnętrznej blendy to trzeba sie przymierzyć, w niektórych okulary wchodzą w niektórych nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy któryś z wielkoglowych forumowiczów będzie może na najbliższym bajzlu?

nie wiem czy na sprzedaż będą kaski którymi się interesuję, ale może Wy wpadniecie po rękawice, a ja zobaczę Wasze kaski :)

bo jechać do Ożarowa zwyczajnie w tygodniu nie miałem czasu, ani możliwości. (już nie mówię o niedziałającej stronie Boldora) :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...