Skocz do zawartości

Jak to jest z oponami samochodowymi?


Olsen
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W motocyklu - wiadomo, odradza się jazdę na gumach starszych niż 5 lat (i w ogóle zakup opon używanych czy nawet leżakowanych), najlepiej, żeby guma była maksymalnie 3-letnia, no i duże znaczenie ma stopień zużycia bieżnika, a także ogólny stan opony (brak drobnych pęknięć itp.).

Z tego, co się orientuję, w samochodzie tolerancja jest nieco większa (mimo że przenoszone są większe masy [nie mylić z siłami]). Oczywiście wiadomo, że samochód samochodowi nie równy (tak jak motocykl motocyklowi).

 

Otóż przedwczoraj mama pojechała do wulkanizatora przełożyć opony zimowe na letnie. Opony są od nowości (samochód - fiat seicento 900 - ma 5 lat i niecałe 40 tys. km przebiegu) i pan wulkanizator powiedział, że oczywiście może mamie sprzedać komplet nowych opon (cena sto kilkadziesiąt zł za sztukę - jakieś Dębice), ale na dobrą sprawę mama śmiało może jeszcze jeździć na starych (dodał, że co innego, gdyby seiem powoził młody chłopak z ułańską fantazją [podobno dokładnie tak powiedział :buttrock: ] i samochód był używany na dalszych trasach, ale sprawa ma się inaczej, jeżeli ma nim jeździć kobieta po mieście). I tak sobie myślę, że ten człowiek chyba miał rację. Przecież mógł zarobić na sprzedaży nowych gum, a mimo to dał jasno do zrozumienia, że nie ma co tak fetyszyzować zaleceń całego tego lobby motoryzacyjnego.

 

Ciekawi mnie, co o tym sądzą forumowi spece od czterech kół. Czy wg Was kasa wydana na zakup nowych opon byłaby w tym konkretnym przypadku wyrzucona w błoto (w końcu 5-6 stówek piechotą nie chodzi)? Dodam, że samochód traktowany jest czysto użytkowo (a nie hobbystycznie), używany jest głównie przez mamę jeżdżącą bardzo delikatnie, a przeze mnie bardzo sporadycznie (też go traktuję raczej oszczędnie); opony mają jeszcze trochę bieżnika, więc rozchodzi się głównie o ich wiek.

Edytowane przez Olsen

Romet Pony > Romet Ogar 205 > MZ ETZ 251 > Suzuki GSF 600 S Bandit i Peugeot SV 50 > Yamaha YP 250 R X-Max > Merida Freeway 9300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jestem bardzo pedantyczny i nie oszczedzam na bezpieczeństwie.Ja bym kupił nowe ,ale to z tego względu ,ze jezdzę czasem w dalekie trasy i z róznymi prędkościami.Ale w przypadku Twojej mamy olałbym te datę produkcji.Oponki zdrowe ,trzeba jeszcze na nich jeżdzić.Pare lat temu z przyczyn finansowych kupiłem 8 letnie nowe opony do Poloneza i smigałem jeszcze 2 lata.

Takie jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka !

 

w Niemczech np. przyczepy ktore naja Sondergenehmigung ( specjalna zgode ) na jazde z predkoscia 100 a nie jak inne 80 km / h warunkiem jest, ze opony nie sa starsze niz 6 lat. To jest jedyny warunek jaki opona musi spelnic we wszystkich niemieckich przepisach. O ilosci lat nic wiecej nie ma.

 

Co do opon w moto moj stosunek jest raczej znany tylko nowki. W przypadku auta nie widze tego az tak rygorystycznie. W Twoim przypadku zjechalbym opony do zalecanej przez prawo wysokosci bieznika ( no moze nie zupelnie ) i dopiero wtedy je wymienil.

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio kupiłem "Auto Poradnik" wydawany przez "Auto świat". jak zwykle zbyt wiele informacji tam nie ma, ale akurat piszą o oponach. W Polsce(i czytałem o tym już wcześniej, w jakimś innym źródle) opona do 5 lat ma gwarancję zachowania właściwosci. w ciągu 3 lat od zakupu odpowiada za nią sprzedawca, a do 5 roku jej istnienia w każdej chwili możemy zwrócić się z reklamacją do producenta. Zatem 5letnia opona powinna mieć zachowane swoje właściwości (oczywiście zależnie od tego jak była przechowywana). Nie wolno ponoć natomiast zakładać opon starszych niż 10letnie, bez względu na jej stan i wygląd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio kupiłem "Auto Poradnik" wydawany przez "Auto świat". jak zwykle zbyt wiele informacji tam nie ma, ale akurat piszą o oponach. W Polsce(i czytałem o tym już wcześniej, w jakimś innym źródle) opona do 5 lat ma gwarancję zachowania właściwosci. w ciągu 3 lat od zakupu odpowiada za nią sprzedawca, a do 5 roku jej istnienia w każdej chwili możemy zwrócić się z reklamacją do producenta. Zatem 5letnia opona powinna mieć zachowane swoje właściwości (oczywiście zależnie od tego jak była przechowywana). Nie wolno ponoć natomiast zakładać opon starszych niż 10letnie, bez względu na jej stan i wygląd.

Zgadzam się w 100%

Zajmuję się handlem oponami i wiem sporo na ten temat.Wszyscy szanujący się producenci dają gwarancje dożywotnie pod warunkiem,że bieżnik nie jest niższy niż 0,6 mm!!Jeśli jest niższy to opona nadaje się na złom.Warunków jest dużo,by spełnić dobre właściwości opon.Nawet przechowywanie w odpowiednim miejscu,nasłonecznieniu,wilgotności.Wiadomo,że każda opona różni się mieszanką smoły,krzemu itp.

Zalecam Twojej mamie dojeżdżenie opon do 0,6mm i dopiero zmainę,choć oponki na taki samochód są niedrogie.Normalnie nie powinny przekroczyć 110 zł brutto za sztukę!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w 100%

Zajmuję się handlem oponami i wiem sporo na ten temat.Wszyscy szanujący się producenci dają gwarancje dożywotnie pod warunkiem,że bieżnik nie jest niższy niż 0,6 mm!!Jeśli jest niższy to opona nadaje się na złom.Warunków jest dużo,by spełnić dobre właściwości opon.Nawet przechowywanie w odpowiednim miejscu,nasłonecznieniu,wilgotności.Wiadomo,że każda opona różni się mieszanką smoły,krzemu itp.

Zalecam Twojej mamie dojeżdżenie opon do 0,6mm i dopiero zmainę,choć oponki na taki samochód są niedrogie.Normalnie nie powinny przekroczyć 110 zł brutto za sztukę!

Pozdrawiam

 

Skarbie chyba Ci sie wysokosc bieznika pomylila, no chyba, ze ja sie myle. do tej pory wydawalo mi sie ze minimum to

 

1,6 mm

 

czyzbym sie mylil ???

 

:icon_eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na twoim miejscu to bym wymienił chociaż na przodzie na nowe, jak kupiłem auto to miałem 5 letnie kapcie, bieżnik ok 3mm, na mokrym asfalcie czułem się jak na lodzie, każde mocniejsze hamowanie kończyło się blokowaniem kół.

Do seica oponki kosztują w granicach 100zł /szt np. Uniroyal Rallye 680, zresztą polecam każdego uniroyala, zajebiste opony,szczególnie na mokrym :biggrin:

transport bus + 4os

stała trasa Łódź-Paryż-Łódź
PW, GG lub 663 231 860

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci, że jakieś pare lat temu miałem kilkuletnie opony Dębica. Wiedziałem, że zbliża się moment ich wymiany ze względu na wiek, chyba coś z 5lat miały, ale jeszcze chciałem przy oszczędzić i zwlekałem ze zmianą. I pewnego razu około 23 gdzieś na trasie poczułem jakby coś mi z tyłu szumiało ale nic nie znosiło i pomyślałem, że pewnie kamyk jakiś się wczepił. Po pewnym czasie usłyszałem bum i targnęło mi auto na pobocze. Okazało się, że cudowna opona firmy Dębica poprostu się rozdarła, że druty całe wyszły i było po niej. Dobrze, że z tyłu była a nie z przodu i dobrze, że nie jechałem za szybko. Wniosek jest jeden. Po kilku latach guma poprostu parcieje i warto mieć to na uwadze, bo łatwo ją przerwać. Przyczepność się pogarsza, bo guma traci swoje właściwości jezdne. A opon Dębicy już nigdy nie kupię. :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na twoim miejscu to bym wymienił chociaż na przodzie na nowe,

 

I tu jest blad w rozumowaniu !

 

Dlaczego nowe na przod ? A ktora to os jest osia stabilizujaca ?

 

Nowe opony zaklada sie bezwzglednie na tyl, bez roznicy ktora os jest napedzana !

 

:crossy:

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też muszę już w tym roku kupić nowe oponki letnie. Obecnie w moim samochodzie zamontowane mam jakieś Matadory, od nowości (skodzie bije już 9 rok). Przebieg auta niecałe 70.000km, i bieżnik jest prawie idealny. Co z tego, skoro guma jest już twarda :/ Zaprzyjaźniony wulkanizator mówi, że guma trzyma swoje właściwości zazwyczaj 7-8 lat. A potem nawet jak grubość bieżnika jest ok, to dla własnego bezpieczeństwa wypadałoby zmienić oponki na nowe <ok>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po mojemu - mamuska to nie holek, wiec olej to i wymien jak bieznika bedzie malo, przecie seicento to taczki do turlania nie do wyscigowej jazdy.

Letnie w golfie mam 7 - mio letnie klebery ktore kupilem nowe, maja chyba z 5 mm bieznika, nie oodczuwam sanek ani innych slizgawek nawet w ulewie - przy predkosciach do 100 nie czuje potrzeby wymiany...

Zimowki maja chyba z 10 lat, bieznika ciagle jak w nowych, nie zamierzam ich wymieniac, bo mam wrazenie ze sa za dobre, widzac z jakimi predkosciami jezdza inni uzytkownicy jak jest snieg

Do beemy zawsze na tyl kupujemy jak najstarsze, jak najtwardze - zeby wlasnie slisko bylo i zabawa lepsza, bo koni malo jak opona za dobra :lapad:

robie okolo 5-7 tys km w roku samochodem prywatnym, 95% po miescie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skarbie chyba Ci sie wysokosc bieznika pomylila, no chyba, ze ja sie myle. do tej pory wydawalo mi sie ze minimum to

 

1,6 mm

 

czyzbym sie mylil ???

 

:icon_mrgreen:

Gratuluję uważnego czytania:)Oczywiście,że chodziło mi o wysokość rzeźby bieżnika i popełniłam czeski błąd!Przepraszam.To oczywiste,że bieżnik nie może być mniejszy niż 1,6mm,a nie jak pisałam wcześniej 0,6mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przy tej okazji chciałbym sie zapytać czy ktos cokolwiek wie na tematopon Marshal - wiem, że robi do ciężarowych. Interesują mnie opinie użytkowników, handlarzy, kogokolwiek, kto miał z nimi stycznosć.

Tylko głupiec ma na wszystko gotową odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...