Skocz do zawartości

wyprzedzanie z prawej strony np. na "gierkówce"


yoss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

kto mi odpowie, czy na drodze o przekroju 2x2 takiej jak np. "gierkówka" można wyprzedzać z prawej strony, tzn. kiedy klient jedzie sobie lewym pasem, nie sygnalizuje skrętu w lewo i ani myśli zjechać na prawy. ja po wczytaniu się w kodeks wyprzedzam z prawej, mimo powszechnej opinii, że nie można. Robię tak tylko na drogach z pasem rozdzielającym jezdnie. Łamię przepisy czy nie? Kto wie jak to jest interpretowane przez np. policję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wyprzedzać z prawej strony na jezdni z dwoma pasami ruchu (w tym samym kierunku :icon_arrow:) w terenie zabudowanym. W niezabudowanym można wyprzedzać z prawej gdy są trzy pasy ruchu, pod warunkiem że nie ma znaku "niebezpieczny zakręt w prawo/lewo" lub wzniesienia... Tyle pamiętam z kursu na prawo jazdy w każdym razie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na gierkówce jest droga jednokierunkowa możesz wyprzedzać Co do wyprzedzania po prawej w innych miejscach to Pierun ma rację.

 

 

Hmm ... ja staram się TAM, TEGO nie robić ... chyba że trafię na baaardzo zawziętego i ambitnego kierowcę na którym ani włączony kierukowskaz, ani miganie długimi, ani trąbienie nie działa ...

Ale robiłem prawo tak dawno że wszystko już zapomniałem ;) :flesje: .

 

Wyprzedzanie po prawej na autostradzie i drodze szybkiego ruchu jaką jest gierkówka, po prawej stronie uważam za jeden z grzechów głównych, (prawie) równym przejeżdżaniu na czerwonym czy nie przestrzeganiu znaku stopu. To już tak bez żartów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyprzedzanie po prawej na autostradzie i drodze szybkiego ruchu jaką jest gierkówka, po prawej stronie uważam za jeden z grzechów głównych, (prawie) równym przejeżdżaniu na czerwonym czy nie przestrzeganiu znaku stopu. To już tak bez żartów.

Tam chyba akurat wolno to zrobić, ale mniejsza o to. Ciekawy jestem jakiego szczególnego zagrożenia upatrujesz w przypadku takiego manewru? Przyznam, że mi zdarza się to robić bo zwykle zanim ktoś blokujący lewy pas się zorientuje i zjedzie to ja go już mam dawno za sobą. Oczywiście, ktoś może się nagle obudzić i zmienić pas na prawy, ale może też zrobić to w drugą stronę, kiedy wyprzedzam normalnie, więc?

 

ps. Zdarzyło mi się być takim upartym okupantem lewego pasa. Wracałem GSem z Czech, było zimno i wilgotno. Mogłem jechać lewym pasem 120-130 km/h, albo prawym 70 z powodu kolein/tarki. Każdy zjazd na prawy pas był ryzykowny, więc nie zawsze zjeżdżałem każdemu kto miał ochotę jechać jeszcze szybciej lewym pasem. Od tej pory bywam bardziej wyrozumiały :bigrazz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na gierkówce jest droga jednokierunkowa możesz wyprzedzać Co do wyprzedzania po prawej w innych miejscach to Pierun ma rację.

no i joniec prawie ma rację. z tą małą różnicą, że gierkówka jest drogą dwukierunkową o dwóch jezdniach jednokierunkowych. a wg kodeksu wyprzedzanie z prawej strony jest dopuszczalne m.in. na jezdni jednokierunkowej.

zbycho masz trochę racji, że to nie jest najbezbieczniejsze z zasady, dlatego np. w Niemczech wyprzedzanie z prawej jest zabronione wszędzie i tyle. Ale bez przesady, nie porównuj tego do czerwonego światła. A ponieważ u nas nie jest to zabronione i przy kulturze (a raczej jej braku) jazdy polskich kierowców (prawy pas jest potrzebny wyłącznie do skrętu w prawo) wyprzedzam z prawej, bo szkoda mi czasu i nerwów na dopominanie się wolnej drogi na lewym.

ps. nie ma takiej kategorii jak "droga szybkiego ruchu", a jeśli by nawet była to nie można tak nazwać gierkówki, gdzie co 4-5 km jest ograniczenie do 70 km/h, z powodu skrzyżowania z wyjazdem z lasu o szerokości 3 metrów, z którego coś wyjeżdża 2 razy dziennie w sezonie żniw, a poza nim raz na tydzień. podrzędna szosa przez las pod Białymstokiem jest szybsza, bo można tam jechać 90 km/h na całym odcinku, bez konieczności zwalniania co chwilę.

Edytowane przez yoss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodzyn - droga ekspresowa

 

Droga czy też trasa szybkiego ruchu to wymysł dziennikarzy tak jak inne kwiatki takie jak Star w rowie i podpis "TIR staranował drzewo" albo " benzyna wyciekająca z autobusu".

Edytowane przez Yool
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POnieważ przy gierkówce przez 8 lat mieszkałem i jezdziłem nią codziennie ok 50 km to lewopasmowcy w którymś momncie stali się przyczyną prawie nerwicy.

Na kawałku od Piotrkowa do Warszawy kolein NIE MA i okupowanie lewego pasa jest po prostu olewaniem innych użytkowników.

Niestety jestem tu złośliwy i jak klient nie reaguje na 2-3 mrugnięcia migaczem i potem błysk długimi (czyli robi to złośliwie) to wyprzedzam z prawej, zajeżdżam i sprawdzam skuteczność moich hamulców. Jak gość w tym momencie mrugnie i wygraża pięścią to przyhamowywuje chama do np 30- 40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze wydaje mi się, że na drodze takiej jak Gierkówka nie można wyprzedzac prawym pasem... ponieważ u nas ciągle obowiązuje ruch prawostronny a do wyprzedzania służy tylko lewy pas poza obszarem zabudowanym - wiadomo jednak jakie jest życie, jak trafimy na jakiegoś niedzielnego kierowcę który pędzi z prędkością 50km/h lewym pasem to... wiadomo,że łykamy go prawym - ale moim zdaniem nie jest to zgodne z przepisami

 

Ps. zaraz idę do pracy i sprawdzę z ciekawości w kodeksie bo może się myle... POZDRAWIAM!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jestem tu złośliwy i jak klient nie reaguje na 2-3 mrugnięcia migaczem i potem błysk długimi (czyli robi to złośliwie) to wyprzedzam z prawej, zajeżdżam i sprawdzam skuteczność moich hamulców. Jak gość w tym momencie mrugnie i wygraża pięścią to przyhamowywuje chama do np 30- 40.

 

Dokładnie, to jest najlepsze postępowanie w takiej sytuacji. Nie ma nic bardziej wqrwiającego jak cap w berecie zapindalający z obłędem w oczach 100kmh lewym pasem dwupasmówki który ni ch..a nie chce zjechać na prawy.

SPOKOJNIE, POZWÓLMY DZIAŁAĆ NATURZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze wydaje mi się, że na drodze takiej jak Gierkówka nie można wyprzedzac prawym pasem... ponieważ u nas ciągle obowiązuje ruch prawostronny a do wyprzedzania służy tylko lewy pas poza obszarem zabudowanym - wiadomo jednak jakie jest życie, jak trafimy na jakiegoś niedzielnego kierowcę który pędzi z prędkością 50km/h lewym pasem to... wiadomo,że łykamy go prawym - ale moim zdaniem nie jest to zgodne z przepisami

 

Ps. zaraz idę do pracy i sprawdzę z ciekawości w kodeksie bo może się myle... POZDRAWIAM!!!

jak rozumiem można, co wyjaśniałem w poście powyżej:

wg kodeksu wyprzedzanie z prawej strony jest dopuszczalne m.in. na jezdni jednokierunkowej, a gierkówka ma właśnie jezdnie jednokierunkowe. rozdział o wyprzedzaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...