Skocz do zawartości

Bank Krwi - Warszawa, Mazowsze


pepe
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ze względu na czas wakacyjno - sezonowo - zlotowy. zbiorowe akcje MBK są planowane na "powakacjach". zapewne wrzesień - -paźdzernik (najprawdopodobniej będzie to połączone z II edycją kursu pierwszej pomocy). Co wcale nie znaczy, ze nie mozna oddawać krwi do MBK indywidualnie już teraz :bigrazz:. Trzeba w rejestracji powiedzieć, że to do banku nr 777. Dla przypomnienia trochę informacji technicznych:

INFORMACJE DLA KRWIODAWCÓW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Koniec wakacji blisko, najwyższy czas zacząć Was nękać :) poniżej ciekawy artykuł dla mających wątpliwości:

 

Czy regularne oddawanie krwi po dłuższym czasie może stać się koniecznością?

Na pytanie p. Marka Napiórkowskiego z Warszawy na łamach Świata Nauki odpowiada prof. dr hab. med. Wiesław Wiktor Jędrzejczak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Najkrótsza odpowiedź brzmi: NIE! A oto kilka słów wyjaśnienia, Krwiodawstwo ma różne oblicza, z których najprostszymi jest zwykłe oddanie krwi, polegające na upuszczeniu około 500 ml, tzw. jednej jednostki, krwi. To zaledwie 10%, objętości krwi krążącej w organizmie przeciętnego dorosłego. Utrata takiej ilości nie spowoduje powstania niedokrwistości (anemii), gdyż wymagane od krwiodawcy wyjściowe parametry krwi (np. stężenie hemoglobiny lub hematokryt) po zmniejszeniu o 10 % (mieszczą się nadal w granicach normy. Krew zaś jest tkanką regenerującą się, której niewielka utrata powoduje łagodne pobudzenie jej wytwarzania zmierzające do przywrócenia stanu pierwotnego.

Czynnikiem stymulującym produkcję czerwonych krwinek jest erytropoetyna, wytwarzana głównie w nerka w odpowiedzi na ich przewlekłe niedotlenienie i działająca na szpik kostny. Odbudowa zajmuje około miesiąca (poczym poziom erytropoetyny obniża się). Dlatego właśnie przepisy zabraniają ponownie oddawać krew przed upływem 6 (mężczyźni) lub 8 (kobiety) tygodni, a więc przed zakończeniem regeneracji. Ponadto mężczyznom nie wolno oddawać kiwi częściej niż 6 razy w roku, a kobietom 4 razy. Ma to chronić krwiodawcę przed wyczerpaniem ustrojowych zapasów żelaza.

Oprócz oddawania pełnej krwi można jeszcze oddawać samo osocze (jest to płynna część krwi, w której zawieszone są krwinki), same płytki krwi (niezbędne do prawidłowego krzepnięcia krwi) lub same granulocyty. Odbywa się to przez podłączenie dawcy do specjalnego aparatu do tzw. aferezy, potocznie zwanego „separatorem”. Zabieg trwa do kilku godzin (ale zwykle krócej); dawca siedzi na specjalnym fotelu i czyta sobie gazetę, podczas gdy jego krew jedną rurką płynie do aparatu, a drugą powraca, uboższa o separowana składnik.

Oddzielać można część osocza (taki zabieg nazywa się plazmaferezą) albo płytki krwi (płytkoafereza) lub krwinki białe (leukafereza). Zaletą tych metod jest ich wybiórczość: ponoszony przez organizm ubytek, który w przypadku oddania pełnej krwi jest i tak niewielki, tu został jeszcze zmniejszony, a dzięki temu zabiegi mogą być powtarzane częściej.

Natomiast można doświadczalnie pobudzić układ krwiotwórczy częstymi upustami krwi i to rzeczywiście prowadzi do jej przejściowej nadprodukcji (w celu wyrównania przewidywanej utraty). Jednak po zaprzestaniu upustów taki układ też po niezbyt długim czasie powraca do normy dzięki mechanizmom samoregulacyjnym. Układ krwiotwórczy kobiet w wieku rozrodczym jest zaś regularnie pobudzany przez niewielką utratę krwi w czasie fizjologicznego krwawienia miesięcznego. Również i ta stymulacja nie utrwala się - po wygaśnięciu czynności hormonalne przecież nie trzeba stosować krwioupustów.

Natomiast problem wielokrotnego oddawania krwi ma jeszcze swój aspekt organizacyjny. System krwiodawstwa najlepiej, bowiem opierać na dawcach wielokrotnych i honorowych, którzy są już wypróbowani, wiadomo, że prowadzą zdrowszy tryb życia, co zmniejsza ich narażenie na różne infekcje (jak wirusowe zapalenie wątroby typu C) mogące krwią przenieść się na biorcę. Chętniej również udzielają pomocy w sytuacji, kiedy pilnie potrzeba krwi o określonych parametrach.

A potrzeby są ogromne. W Polsce, co roku krew lub leki krwiopochodne otrzymuje około 2 mln chorych. Leczenie ofiary wypadku samochodowego może pochłonąć nawet 50 jednostek krwi, do przeszczepu narządu trzeba 20 jednostek, nie licząc plazmy i płytek. Mimo trwających od dziesiątków lat badań nie udało się opracować dobrego substytutu krwi. Dlatego ci z nas, których nie dotknął zły los, są moralnie zobowiązani, by pomagać tym, mającym mniej szczęścia.

 

Świat Nauki, 01.09.2008

Edytowane przez pepe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Na pewno niejeden z nas ma jakieś obawy przed oddawaniem krwi.

Wszystkim, którzy mają jakiekolwiek obawy, mogę powiedzieć, że tu się naprawdę nie ma czego bać :)

Sama krew oddaję, z niewielkimi przerwami, od 10 lat, mimo że kiedyś na sam widok igły potrafiłam zemdleć :bigrazz:. Jednak świadomość, że przyczyniłam się do uratowania czyjegoś życia i to niesamowite uczucie za każdym razem, gdy wychodzę z RCK-u daje ogromną satysfakcję i motywację do odwiedzenia stacji za kolejne 12 tygodni :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hej,

pogoda sie powoli psuje, sezon, przynajmniej formalnie, kończy. W związku z powyższym zapraszam jak zwykle wszystkich mogacych i chętnych na zbiórkę krwi do Mazowieckiego Motocyklowego Banku Krwi.

spotkanie planowane jest na 14 listopada (piątek).

Poniżej macie stosowny, gustowny plakacik ;) :

 

PLAKACIK

 

PS

 

Ma w tym dniu padać deszcz ze śniegiem więc się nie tłumaczcie, że nie mieliście czasu bo jeździliście na moto.

 

Pozdrawiam

PePe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z racji braku dostępu do PW muszę zamieścić tą informację tutaj. staram się jedynie przekazać informacje w których posiadaniu jestem.

 

hej PePe,

a może wcześniej lub później?

gadałem z Rodzicielką i patrząc na kalendarz przewiduje tragiczne braki krwi w okresie świątecznym.

tak więc może bliżej końca października aby można było oddać i w grudniu gdyby podniesiono alarm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może bliżej końca października aby można było oddać i w grudniu gdyby podniesiono alarm?

Oj marudzisz ;) Zawsze można w listopadzie oddać płytki, a jak wiemy po nich wystarczy odczekać 4 tygodnie do następnej donacji, więc przed świętami będziesz w pełni dyspozycyjny :)

Moja karencja kończy się z końcem października, więc zgłaszam swoją obecność na zbiórce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wr0na, jak wielokrotnie wspominałem. MBK jest czynny nieustająco 6 dni w tygodniu. Robić do niego przelewy można zawsze jak tylko ktoś ma na to ochotę i możliwości. To, żę proponuję wspólną zbiórkę 14 listopada nie oznacza, że nie można wpaść od MBK w dowolnym innym czasie. Każda pora jest równie dobra. Wzystkich, którym to pasuje jak najbardziej zapraszam w terminach przedświątecznych bo faktycznie ruch na drogach będzie zapewne duży a chętnych na krew niestety sporo.

 

Pamiętajcie !! w rejestracji trzeba podać hasło: 777

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj marudzisz :banghead: Zawsze można w listopadzie oddać płytki, a jak wiemy po nich wystarczy odczekać 4 tygodnie do następnej donacji, więc przed świętami będziesz w pełni dyspozycyjny :notworthy:

Moja karencja kończy się z końcem października, więc zgłaszam swoją obecność na zbiórce :)

 

ja właśnie wróciłem z Afryki, a 3go listopada znów z kraju wyjeżdzam.. więc jeżeli matula pozwoli to oddam wcześniej.

Edytowane przez wr0na
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wr0na, jak wielokrotnie wspominałem. MBK jest czynny nieustająco 6 dni w tygodniu. Robić do niego przelewy można zawsze jak tylko ktoś ma na to ochotę i możliwości. To, żę proponuję wspólną zbiórkę 14 listopada nie oznacza, że nie można wpaść od MBK w dowolnym innym czasie. Każda pora jest równie dobra. Wzystkich, którym to pasuje jak najbardziej zapraszam w terminach przedświątecznych bo faktycznie ruch na drogach będzie zapewne duży a chętnych na krew niestety sporo.

 

Pamiętajcie !! w rejestracji trzeba podać hasło: 777

 

Hej :D

 

Również będę: jeszcze nie wiem dokładnie, czy w piątek, czy też w sobotę, ale....upuszczę troszkę krwi :D

 

Pozdróweczka,Aga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...