Skocz do zawartości

pasazer w stanie wskazujacym...


popek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

pytanie jesli przewoze pasazera (na moto oczywiscie) w stanie wskazujacym co mo grozi ???

 

Wiem ze dla wlasnego bezpieczenstwa powinienem unikac takich sytuacji - poki co unikam w ogole przewozenia kogokolwiek ze wzgledu na swoje niskie umiejetnosci, ale pytam z ciekawosci. Czasem po wypiciu 2 piw alkomat wykarze stan wskazujacy a to niekoniecznie znaczy ze dany delikwent bedzie tak narabany ze nie bedzie w stanie utrzymac roznowagi (czyt. nie bedzie w stanie byc pasazerem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedys widziałem w TV mały teścik :icon_mrgreen: w małym skrócie wyglądało to tak, że koles po wypiciu jednego piwka miał juz przekroczoną dopuszczalna dawke

 

także zakaz wsiadania za stery po pijaku

SPRZEDAM CZĘŚĆI HONDA XR XL NX 600 650, kontakt 600031499 lub [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacząłem się zastanawiać w jaki sposób Policja sprawdzi czy pasażer jest pod wpływem alkoholu czy nie. Tutaj czekam na odpowiedź lukasza-aprilli, bo ja tego nie znalazłem, ale może źle szukałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wiem ze nie wolno przewozic nietrzezwego pasazera, ale pytam jakie sa konsekwencje dla kierowcy gdyby tak sie jednka stalo

 

dzieki za link - znalazlem

 

"art. 97 Przewożenie osoby w stanie nietrześwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na rowerze lub motorowerze albo motocyklu art. 45 ust. 2 pkt 2 do 200 zł (więc uważajcie z powrotami z imprez) "

Edytowane przez popek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZPORZĄDZENIA PREZESA RADY MINISTRÓW

z dnia 24 listopada 2003 r.

w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń

(Dz. U. Nr 208, poz. 2023)

Stan prawny na 1 styczeń 2006 rok.

 

"Przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na rowerze lub motorowerze albo motocyklu poza bocznym wózkiem"---Wedlug tarifikatora ,grzywna 150zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacząłem się zastanawiać w jaki sposób Policja sprawdzi czy pasażer jest pod wpływem alkoholu czy nie. Tutaj czekam na odpowiedź lukasza-aprilli, bo ja tego nie znalazłem, ale może źle szukałem

 

A czy Ty czasem nie pracujesz/pracowałeś w Policji?

 

Podczas kontroli jeszcze nigdy nie mialem okazji dmuchac w alkomacik, nie mowiac juz o dmuchaniu pasazera. Wydaje mi się, ze jezeli pasazer podczas zatrzymania do kontroli i zejsciu z motocykla nie zatacza się i wyglada normalnie to raczej dmuchał nie bedzie.

 

Czy ktos z Was mial taką przygodę, ze dmuchał zarowno kierowca jak i pasazer moto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacząłem się zastanawiać w jaki sposób Policja sprawdzi czy pasażer jest pod wpływem alkoholu czy nie. Tutaj czekam na odpowiedź lukasza-aprilli, bo ja tego nie znalazłem, ale może źle szukałem

 

Mozliwosc badania pasazera - moim zdaniem - wynika z paragrafu 1 rozporzadzenia ministra zdrowia i opieki spolecznej w sprawie warunkow i sposobu dokonywania badan na zawartosc alkoholu we krwi.

Na pewno nie mozna szukac podstawy w art. 129 kodeksu drogowego, bo tam wyraznie jest mowa, ze takiemu badaniu poddaje sie "kierujacego pojazdem".

 

Badanie mozna przeprowadzic w stosunku do osoby podejrzanej o popelnienie przestepstwa lub wykroczenia w stanie po spozyciu alkoholu.

To, ze jazda z pijanym pasazerem jest wykroczeniem nie ma watpliwosci. Watpliwosci jednak rodza sie co do tego, czy mozna tu mowic o "podejrzanym" i kto podmiotowo popelnia owe wykroczenie.

 

Problem wlasnie w tym, ze owe wykroczenie popelnia nie pijany pasazer - a kierujacy bioraca takiego osobnika na poklad. A skoro wykroczenie popelnia kierujacy to w zadnym wypadku nie mozna poslugiwac sie definicja podejrzanego w stosunku do pasazera (nawet naginajac definicje z kpk).

 

Ostatnio na szkoleniu mielismy jednak poruszany problem takich badan np. w przypadku wypadkow drogowych, gdy policja albo ze wzgledu na charakter lub stan osob nie wie kto prowadzil - i zleca badanie na zawartosc alkoholu wszystkich osob znajdujacych sie w pojezdzie. Wynika to z nowej definicji obowiazkow swiadka - m.in poddaniu sie badaniu krwi, wymazom itp.

 

Tylko, ze jak na moj gust to ma scisly zwiazek z postepowaniem karnym - a przewozenie pijanego pasazera to jednak tylko proste wykroczenie...

 

Gdyby sie wiec ktos uparl, pasazer odmowilby poddaniu sie badaniu alkomatem - to pewnie policja mialaby duzy klopot z technicznym udowodnieniem stanu trzezwosci pasazera. Ale skoro trafiaja sie sprawy w sadzie, ze stan nietrzezwosci policja udowadnia za pomoca swiadkow (mam do obrony z urzedu goscia, ktoremu zatrzymano prawo jazdy na podstawie tego, ze jego byla dziewczyna zeznala, ze widziala go jak jechal samochodem po pijaku, a policja zatrzymala go pol godziny pozniej pod blokiem, gdy pil z kolegami piwo).

Czego sie wiec spodziewac w przypadku pijanego pasazera...

 

Zwroccie tez uwage, ze zabronione jest przewozenie pasazera zarowno w stanie nietrzezwosci jak i po spozyciu alkoholu. Czyli na dobra sprawe w naszych realiach mozna takiego pacjetna wziac "na wech" :)

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...