Skocz do zawartości

Ślizgające się sprzęgo


Skay
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szukałem na forum coś na ten temat ale nie znalazłem.

Dlatego nie oburzajcie sie ,że zakładam dla co poniektórych dość prozaiczny temat.

Jestem w dziedzinie motocyklowej laikiem i poprostu chciałbym się dowiedzieć czegoś co mnie zastanawia.

 

Do rzeczy- otóż interesuje mnie zjawisko "ślizgającego się sprzęgła" ,

-na czym to polega i

-jakie są tego przyczyny.

Gdyby ktoś mi to jasno wytłumaczył byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno zbyt lepki olej nie spowoduje slizgania - raczej sklejanie sie sprzegla. Powodow slizgania jest cala masa, ogolnie nazywamy je zuzyciem sprzegla.

Skladaja sie na nie:

- zuzycie sprezyn, tarcz i przekladek,

- zuzycie kosza powodujace zarowno niemoznosc prawidlowego wysprzeglenia jak i powrotu tarcz na swoje miejsce,

- spalenie lub przegrzanie tarcz i przekladek

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczestszaprzyczyna slizgajacego sprzegla jest tzw. jazda na polsprzegle z wysokimi obrotami przez dluzszy czas (unikaj tego :clap:) Powoduje to spalenie tarcz sprzeglowych spowodowane tarciem okladzin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

to coś jakbyś jeździł skuterem :clap: dużo wycia a prędkość żadna

co do oleju ma bardzo dużo do powiedzenia przy współpracy z mokrym sprzęgłem

w przypadku gdy nie wiesz na czym moto jeździło a coś się dzieje ze sprzęgłem można zacząć od wymiany oleju tylko nie na jakiś samochodowy :clap:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko z mojej strony apropo spalonych tarcz :clap: Po czym można poznać że tarcze są spalone oczywiście wiem ze się ślizgają ale czy np jak oglądam tarcze jak są zdemontowane to da sie wtedy jakoś to rozróżnić ?

 

U mnie na spalonych tarczach Mz'tka jedzie tylko do 2000 rpm powyżej nie da rady ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarcze czernieja, stalowe przekladki dostaja koloru niebieskiego.

Zuzytego sprzegla zadna zmiana oleju nie reaktywuje skutecznie, czy na dluzej - po chwilowej poprawie wszystko powroci do stanu wyjsciowego, czyli bedzie sie znowu slizgac.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dostałem kiedyś silnik z objawami właśnie ślizgania sprzegła...po oględzinach i pomiarach okazało sie ze wsio jest oki...hmmm.. wymieniłem olej.....dalej sie ślizga...hmmm..rozbiórka ponowne obadanie sprawy...ale cos mnie tkneło i przemyłem wszystkie tarcze , każdą z osobna...100% poprawy.. strasznie zasyfiony olej był chyba sprzed 100 lat... a teraz śmiga aż miło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...