Skocz do zawartości

Kto jest spadkobiercą??


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupilem motocykl na "szybkiego" od kumpla. Dal mi papiery, ale nie spisalismy umowy. On tez nie spisywal z poprzednim wlascicielem, poniewaz motocykl nigdy nie mial jezdzic po ulicach. Teraz chce go zarejestrowac, ale dowiedzialem sie ze poprzedni prawowity wlasciciel tragicznie zginal. Pozostal po nim motocykl ktorego posiadaczem jestem ja. Motocykl jest teraz wlasnoscia najblizszej rodziny tak?? Ale do ktorej z osob nalezy motocykl?? Co mam zrobic?? Gdzie sie skierowac?? Jakie dokumenty w tym przypadku sa mi potrzebne?? Prosze o szybką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzina musi przeprowadzić postępowanie spadkowe i to sąd ustala spadkobierców. Jeżeli zmarły miał jakieś nieruchomości bądź pojazdy to rodzina pewnie postępowanie przeprowadzi, jeżeli nie miał żadnego rejestrowanego majątku to wątpię czy zrobią postępowanie spadkowe z powodu Twojego sprzęta.

SPOKOJNIE, POZWÓLMY DZIAŁAĆ NATURZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie posiadasz prawa własności (brak umowy kupna) nie możesz go zarejestrować na siebie.

Jak znasz datę śmierci właściciela to możesz napisać umowę z date wsteczną, ale to oszustwo. Jemu mogła zaginąć umowa lub mógł po prostu wyrzucić po sprzedaży. Kwestia oryginalności podpisu.

 

Jak to było dawno to może rodzina nie skojarzy że sprzedał bez papierów i się nie upomni, chyba że jakiś urząd lub ubezpieczyciel przyśle jakieś wezwanie, np o zaległą składkę OC (bo miał nie jeździć po ulicach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motocyl został sprzedany ale bez umowy przez ojca. Z tego co się orientuję to nawet motocykl został wyrejestrowany z powodu śmierci syna. A co do tego że umowę spisać z datą wstecz. Nie da rady. Ponieważ potrzebny jest dowód zmarłego który został zdany do urzędu, pozatym motocykl trzeba rejestrować w ciągu 30 dni od dnia spisania umowy.

Edytowane przez IG x]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

' date='18 Maj 2006 - 11:36' post='605634']

Motocyl został sprzedany ale bez umowy przez ojca. Z tego co się orientuję to nawet motocykl został wyrejestrowany z powodu śmierci syna. A co do tego że umowę spisać z datą wstecz. Nie da rady. Ponieważ potrzebny jest dowód zmarłego który został zdany do urzędu, pozatym motocykl trzeba rejestrować w ciągu 30 dni od dnia spisania umowy.

 

Żeby wyrejestrować trzeba zdać do wydziału komunikacji dowód rejestracyjny, a jak rozumiem to go masz, bo byś nie mógł jeździć po drogach publicznych.

Nie orientuję się dokładnie ale może ojciec będzie mógł spisać umowe kupna-sprzedaży w imieniu zmarłego syna i będziesz mógł zarejestrować na siebie? Tak naprawde potrzebny jest nr PESEL i NIP sprzedawcy.

 

Temin 30 dni jest wazny dla wydziału komunikacji (nic nie kosztuje dodatkowo poźniejsza rejestracja) , ale ważniejsze jest 14 dni dla PCC liczone od dnia dokonania czynności opodatkowanej, potem leca odsetki, aktulanie 11% w stos. rocznym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździć i tak nie moge bo moto wogole nie jest oplacone, a dokumenty posiadam. Ciekawe, w taki razie powinny przychodzic do tegoz pana rachunki za OC. Czyz nie?? Bede staral sie spisac z gosciem umowe, moze wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa bedzie chyba wymagala wiekszego zachodu niz wart jest ten motocykl.

 

Po pierwsze tak jak wspominal Browarny nalezaloby wypytac sie rodziny czy przeprowadzili w sadzie stwierdzenie nabycia spadku. Jesli tak to juz polowa sukcesu. Jesli nie (a niestety rodziny robia to czesto nawet z 10-letnim opoznieniem) to kiszka - marne szanse, ze uda Ci sie naklonic rodzine do przeprowadzenia "stwierdzeniowki" tylko dlatego, ze Ty chcesz zarejstrowac moto.

 

Samo stwierdzenie nabycia spadku to tez jeszcze za malo. Takie postanowienie bowiem ustala tylko krag spadkobiercow i udzialy (ulamki) w spadku. Jesli na tym etapie chcialbys spisac umowe kupna-sprzedazy motocykla to musialbys po stronie sprzedajacych wypisac wszystkich spadkobiercow, ich podpisy oraz dodatkowo dolaczyc odpis postanowienia o stwierdzeniu praw do spadku.

 

Najlepsza sytuacja to taka, gdzie albo spadek nabyla w calosci jedna osoba, albo po stwierdzeniu praw do spadku nastapil podzial masy spadkowej. Wowczas wystarczyloby spisac umowe z jedynym spadkobierca, albo spadkobierca, ktory otrzymal ruchomosci po zmarlym.

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Znowu musze odkopać temat ponieważ zależy mi na papierach

 

No więc znalazłem rame od RD80 na allegro, ma papiery ale nie ma umowy z poprzednim właścicielem.

Żebym mógł zarejestrować moto musze wyrejestrować go, co mi do tego jest potrzebne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a propos pierwszej w wątku maszyny: od jak dawna masz go ty + kumpel? może wystarczyłoby do nabycia praw przez zasiedzenie..?

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...