Skocz do zawartości

Taryfikator dla motocyklistów


Rekomendowane odpowiedzi

  • 8 miesięcy temu...

Poniewaz troche sie roznia ceny, postanowilem wzocic tutaj to co mam z ksiazeczki jak zdac na karte rowerowa i motorowerowa.

 

Zajmowanie wiecej niz jednego, wyznaczonego na jezdni pasa ruchu - 100zl,

Naruszanie obowiazku poruszania sie po poboczu przez kierujacego rowerem - 50zl,

Kierowanie motorowerem przewozacym pasazera nie uzywajacego helmu ochronnego - 100zl,

Przewozenie osoby w stanie nietrzezwosci lub po uzyciu alkoholu na rowerze lub motorowerze - 100zl,

Naruszenie przez kierujacego rowerem przepisow o przewozeniu dziecka do lat 7 - 50zl,

Nieustapienie pierszenstwa pieszym przez kierujacego rowerem korzystajacego z drogi (sciezki) dla rowerow i pieszych - 50zl,

Naruszenie przez kierujacego rowerem lub motorowerem zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu - 50zl,

Naruszenie przez kierujacego rowerem lub motorowerem zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej reki na kierownicy oraz nog na pedalach lub podnozkach - 50zl,

Naruszenie przez kierujacego rowerem lub motorowerem zakazu czepiania sie pojazdow - 100zl,

Naruszenie przez kierujacego rowerem na przejezdzie dla rowerzystow zakazu wjezdzania bezposrednio pod jadacy pojazd - 250zl,

Naruszenie przez kierujacego rowerem na przejezdzie dla rowerzystow zakazu zwalniania lub zatrzymywania sie bez uzasadnionej przyczyny - 50zl,

Naruszenie przeez kierujacego rowerem przepisow o korzystaniu z chodnika - 50zl

Simson SR 50 > Honda Transcity NX 125 > Honda XL 600 RM > Honda CBR 1000f SC 25 > Suzuki GSX-R 750 K1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

To tak jak obiecałem poniżej zamieszczam kilka grzeszków które mogą się nam przydarzyć a za to niestety można troche zapłacić. Jeśli coś ominę bądz napiszę za dużo to piszcie a ja w póżniejszym czasie dokonam korekt.

 

Art. 97 kw.

Nieużywanie hełmu ochronnego przez kierującego motocyklem lub motorowerem

art. 40 ust. 1

100zł + 2 pkt karne

 

Kierowanie motocyklem lub motorowerem przewożącym pasażerów nieużywających hełmu ochronnego

art. 45 ust. 2 pkt 3

100zł + 1 pkt karny

 

Przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na rowerze lub motorowerze albo motocyklu poza bocznym wózkiem

art. 45 ust. 2 pkt 2

150zł

 

art. 90

Niedopełnienie obowiązków przez uczestników wypadku poprzez nieusunięcie pojazdu z miejsca wypadku, w którym nie było zabitego lub rannego

art. 44 ust. 1 pkt 3 lub ust. 3

150zł

 

art. 97 albo art. 92 § 1w zależności od miejsca

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h

art. 20 albo § 27 lub § 31 [1]

do 50zł + 1 pkt karny

 

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 11 - 20 km/h

od 50 do 100zł + 2 pkt karne

 

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 21 - 30 km/h

od 100 do 200zł + 4 pkt karne

 

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31 - 40 km/h

od 200 do 300zł + 6 pkt karnych

 

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 41 - 50 km/h

od 300 do 400zł + 8 pkt karnych

 

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 51 km/h i więcej

od 400 do 500zł + 10 pkt karnych

 

art. 97

Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi

art. 26 ust. 3 pkt 1

200zł + 9 pkt karnych

 

art. 97

Naruszenie zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniach

art. 24 ust. 7 pkt 3

300zł + 5 pkt karnych

 

art. 90

Nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu

art. 26 ust. 1

350zł + 8 pkt karnch

 

art. 90 lub art. 97

Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych pojazdem silnikowym

art. 26 ust. 3 pkt 3

250zł

 

art. 90 lub art. 97

Naruszenie przez kierującego rowerem lub motorowerem zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu

art. 33 ust. 3 pkt 1

50zł

 

Naruszenie przez kierującego rowerem lub motorowerem zakazu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach

art. 33 ust. 3 pkt 2

50zł

 

art. 88

Jazda bez wymaganych świateł przez kierującego motocyklem lub motorowerem

art. 51 ust. 4

100zł + 2 pkt karne

 

art. 90

Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami

art. 51 ust. 3

200zł

 

art. 97

Zakrywanie tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne

art.60 ust. 1

100zł

 

art. 97

Ozdabianie tablic rejestracyjnych oraz umieszczanie z przodu lub z tyłu pojazdu znaków, napisów lub przedmiotów ograniczających czytelność tych tablic

art. 60 ust. 1 pkt 3

50zł

 

Używanie pojazdu na obszarze zabudowanym w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem

art. 60 ust. 2 pkt 2

do 300zł

 

Kierowanie pojazdem silnikowym lub tramwajem przez osobę niemającą:

art. 87 ust. 1

 

art. 94 § 1

1) uprawnień do kierowania pojazdami

500zł

2) uprawnień wymaganych dla danego

rodzaju pojazdu

300zł

 

art. 95

Kierowanie pojazdem przez osobę nieposiadającą przy sobie wymaganych dokumentów

art. 38

50 za brak każdego z wymaganych dokumentów, nie więcej niż 250zł

 

art. 96 § 1 pkt 2

Dopuszczenie przez właściciela, posiadacza, użytkownika lub prowadzącego pojazd do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej przez osobę niemającą wymaganych uprawnień

300zł

 

Dopuszczenie przez właściciela, posiadacza, użytkownika lub prowadzącego pojazd:

 

art. 96 § 1 pkt 4

pojazdu do jazdy na drodze publicznej pomimo braku wymaganych dokumentów stwierdzających dopuszczenie pojazdu do ruchu

art. 71

50zł

 

 

Tyle z tzw Taryfikatora

Poniżej jeszcze z Kodeksu Wykroczeń

 

Art. 86. § 1. Kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym,

podlega karze grzywny.

§ 2. (100) Kto dopuszcza się wykroczenia określonego w § 1, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,

podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§ 3. (101) W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

 

 

Art. 87. (102) § 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,

podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

§ 2. (103) Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1,

podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.

§ 3. (104) W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego,

podlega karze grzywny albo karze nagany.

§ 2. Kto w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu,

podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 3. (107) W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

 

 

Art. 93. § 1. Prowadzący pojazd, który, uczestnicząc w wypadku drogowym, nie udziela niezwłocznej pomocy ofierze wypadku,

podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 2. (108) W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Ok trochę tego jest a i to jeszcze nie wszystko. To dopiero początek i będziemy to wciąż razem udoskonalać.

 

Korzystajcie bo warto :buttrock: :crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co? Mam takie uczucie ze motocyklisci są karani za każde "piardnięcie"... Czyżby to na złość? Czy poprostu chcą zniechęcić do szybkiej "wulgarnej" jazdy? Mi w częsci wydaje się że tych cwanych i przebiegłych i również niepoważnych taryfikator wogle nie rusza... A dlaczego? Bo są tak napaleni że uciekną policji nawet na "motorynce". Nie dadzą sie złapać, bo wiedzą (tak jak wszyscy że mają przewagę nad samochodem) ze nie zostaną dogonieni... Co o tym poście myślicie? Pozdrawiam! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WSZYSTKO ŁADNIE PIEKNIE ALE O JEDNYM ZAPOMNIAŁEŚ KOLEGO POWYŻEJ:

 

ART 92par1 - omijanie pojazdu który zatrzymał się w celu ustapienia pierwszeństwa pieszym : 500zł i 10 pkt karnych (wiem bo miałem z tym do czynienia), pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synek ( trochę mi głupio tak pisać bo wg opisu mamy tyle samo lat :icon_rolleyes: )

Święta racja chylę czoła faktycznie o tym zapomniałem. Dzięki za zwrócenie uwagi.

W przyszłości jak czas mi pozwoli wprowadzę cały taryfikator i wtedy będzie wiadomo nawet jak pedzic po drodze zwierzę hodowlane :icon_twisted: . Postaram się również w miarę czasu wprowadzić drugi akt czyli punkty karne. Jak by były jakieś problemy to w miarę znajomości i możliwości z chęcią pomogę w przepisach drogowych.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

a jest coś za wymijanie innych pojazdów stojących bądź w korku bądź przed skrzyżowaniem... oczywiście pozostając nadal na swoim pasie nie wykraczając poza oś jezdni??zawsze mnie ten temat irytował...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi chyba o omijanie. Dozwolone jest jeśli:

1. Nie przekraczasz linii ciągłej

2. Jeśli nie omijasz pojazdu przed i na przejściu dla pieszych.

3. Najważniejsze - jeśli nie zagrozi to bezpieczeństwu ani nikomu nie utrudni jazdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chodzi chyba o omijanie. Dozwolone jest jeśli:

1. Nie przekraczasz linii ciągłej

2. Jeśli nie omijasz pojazdu przed i na przejściu dla pieszych.

3. Najważniejsze - jeśli nie zagrozi to bezpieczeństwu ani nikomu nie utrudni jazdy

 

No i tu mój przedmówca ma rację , jednakrze: zgodnie z art.2 ust. 7 PoRD : pas ruchu – każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego

rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami

drogowymi; a jak wiemy : zgodnie z art.2 ust. 45 PoRD :45) motocykl – pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem –

wielośladowy; , tak więc nie możemy tu mówic o dwóch niewyznaczonych pasach ruchu, a co za tym idzie jest to w tym momencie wyprzedzanie i trzeba się stosować do art. 24 PoRD : 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w

szczególności, czy:

1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez

utrudnienia komukolwiek ruchu;

2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;

3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował

zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany

pasa ruchu.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną

ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub

uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania pojazdu jednośladowego lub kolumny

pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

3. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej

strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5 i 10. , a jeśli spełnimy te warunki możemy więc jechać między pojazdami. MYŚLĘ że nie zamotałem Was za mocno. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dj broda mówimy tu ( tak zrozumiałem ) o pojazdach które stoja na światłach więc jest to omijanie

Post który napisałem wyżej myślę, że oddaje to wszystko co powinno być :

 

1. Nie przekraczasz linii ciągłej

2. Jeśli nie omijasz pojazdu przed i na przejściu dla pieszych.

3. Najważniejsze - jeśli nie zagrozi to bezpieczeństwu ani nikomu nie utrudni jazdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Synek ( trochę mi głupio tak pisać bo wg opisu mamy tyle samo lat :) )

Święta racja chylę czoła faktycznie o tym zapomniałem. Dzięki za zwrócenie uwagi.

W przyszłości jak czas mi pozwoli wprowadzę cały taryfikator i wtedy będzie wiadomo nawet jak pedzic po drodze zwierzę hodowlane ;) . Postaram się również w miarę czasu wprowadzić drugi akt czyli punkty karne. Jak by były jakieś problemy to w miarę znajomości i możliwości z chęcią pomogę w przepisach drogowych.

Pzdr

 

w przypadku RP to lepiej napisac ile RZECZYWISCIE i za co (jezeli robi)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Wykroczenia z art. 97kw ( czyli tak zwany worek ) tak naprawdę ciężko jest sprecyzować. To mogą być wykroczenia z innych aktów prawnych bezpośrednio lub pośrednio związane z Ruchem Drogowym. Grzywna, to kwoty od 20 - 500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...