Skocz do zawartości

Luzy zaworowe w FZR600


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!

Zmierzyłem luzy zaworowe w moim moto (FZR600, 3HE). Miały one następujące wartości:

Zawory ssące: | 0.15 i 0.12 | 0.14 i 0.13 | 0.12 i 0.14 | 0.12 i 0.11 | - zalecane 0.11-0.20mm

Zawory wydechowe: | 0.25 i 0.25 | 0.25 i 0.25 | 0.23 i 0.23 | 0.27 i 0.26 | - zalecane 0.21-0.30mm

Wynika z tego, że wszystkie luzy mieszczą się w zalecanych granicach, raz lepiej raz gorzej, ale się mieszczą. Kiedy więc powinienem skontrolować ponownie luzy zaworowe ? Pomiar/regulacje luzów zalecają co 24kkm lub dwa lata.

Czy wystarczy jak skontroluje ich stan, po przejechaniu tych 10kkm ?

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja proponowana przez Idaho jest najrosądniejsza i masz wtedy spokój na 24 tys. Możesz oczywiście założyć, że 0,11 w końcu w normie jest :-), więc niech sprzęt dalej lata, ale nie ma pewności, że za jakiś czas nie zrobi się z tego np. 0,09, czyli już za ciasno.

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na twoim miejscu najpierw spróbował "pożąglować" nimi i może bez niczgo uzyskasz oczekiwany efekt. Najczęsciej tak jest, iż wystarczy je pozamieniać i jest ok. Zwróc uwagę, iż masz dużą tolerancję więc nie wierze, że nie znajdziesz złotego środka

 

Może to nadgorliwość, ale ja bym nie szlifował tylko jak już zakupił nowe o ile były by takie potrzebne, bo nie mam pewności, iż nie są one utwardzane tylko powierzchniowo.

 

Też staram utrzymywać się luzy w średnim zakresie ale to na pewno jest nadgorliwość, bo serwisówka wyraźnie wskazuje przedział, w ktorym powinny być luzy a nie konkretną wartość. Skoro się mieści serwisówka mówi - nie ruszaj. To że teraz masz teraz wynik na skraju jednej wartości nie jest powiedziane, iż następnym razem jak będziesz kontrolował nie będziesz miał wartości zbliżonej do drugiej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma przeciwskazań co do szlifowania płytek, szczególnie jak tak jak w FZR są ona umieszczane pod szklanką zaworową. Jak są na, to szlifuje się tylko z jednej strony (czyli od tej po której nie chodzi wałek) i nic złego się nie dzieje.

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie radzę, abyś kontrolował luzy zdecydowanie częściej, niż zaleca fabryka - co 12kkm będzie optymalnie. 24kkm to w tym przypadku chwyt marketingowy Yamahy, który może długofalowo zrobić więcej szkód niż pożytku (wyklepujące się zawory, pisałem już tu kiedyś o tym). I ustaw luzy raczej bliżej górengo zakresu (górna połówka) - FZR600 ma tendencję do kasowania luzów, szczególnie na ssących.

Edytowane przez Fat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24kkm to w tym przypadku chwyt marketingowy Yamahy

YAMAHA to 42 tyś i nie ma powodu aby odstępować od tego przebiegu - mój thunderace wymagał regulacji przy 56 tyś

HONDA mówi 24 tyś - mój fireblade przy 50 tyś miał jeszcze fabryczne płytki i luzy na skraju tolerancji

KAWASAKI - mój ZXR 750 H1 wymagał regulacji co 3 tyś na ssących! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YAMAHA to 42 tyś i nie ma powodu aby odstępować od tego przebiegu - mój thunderace wymagał regulacji przy 56 tyś

Ładnie pięknie Madafaka, ale akurat nie w przypadku FZR 600 3HE. Ten model ma fabrycznie wykonane zawory ze stosunkowo miękkiego materiału. Dodatkowo mają one tendencję do kasowania luzu, a okres między regulacjami jest duży. Wszystko to powoduje, że po prostu z czasem się one wyklepują. Jest to dosyć powszechnie znana przypadłość FZR600 (niestety mnie ona trafiła) i praktycznie jedynym sposobem, aby tego uniknąc jest po prostu częstsze zaglądanie do zaworów.

 

P.S. wersji 4JH, a co za tym idzie i Thudercata i Fazera problem już nie dotyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...