Skocz do zawartości

Akumulator zelowy - jak czesto ladujecie w okresie zimowym ?


Rekomendowane odpowiedzi

Ja naprzykład mam aku zelowe i przez zime było chyba raz doładowane i trzyma do tej pory odpaliłem moto bez probemu!!!! więc 1 doładowanie na 4 miesiace nie zaszkodzi a jak dobre aku to wystarczy na moim przykładzie wiszystko jest jasne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, iż najbardziej praktycznym rozwiązaniem, choc na pwno nie najtańszym jest kupno tzw. inteligentnej ładowarki w stylu Optimate III (koszt ok. 230zł) i po kłopocie - utrzymuje twój akumulator zawsze w świetnej formie. Jeszce większy luksus to zamntować gniazdko w motorze (koszt ok. 20zł) i wtedy wpinasz sobie tylko taką ładowarke w gniazdko i bez wyjmowania aku z pojazdu masz oczekiwany efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak czesto najlepiej ladowac akumulator aby nie skracac jego zywotnosci, jesli stoi w suchym miejscu i w + temperaturze ?

 

Ja ładowałem dwa razy.

Warto patrzeć na prąd ładowania po włączeniu prostownika. Jesli dość szybko spada jego wartośc i potem utrzymuje się bardzo mała, to znaczy, że akumulator był naładowany, nie ma upływów i nie trzeba go ładować ani długo, ani czesto. Ot - trochę dla pobudzenia "krązenia" krwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Polecam ładowarke z podtrzymaniem zimowym i kłopot z głowy. Można je kupić w firmie Micronix Moja strona Polecam mają rewelacyjne ceny a o przepalaniu możesz zapomnieć. Nawet nie trzeba wyciągać akumulatora bo z ładowarką w komplecie jest przewód ze złączką którą wyprowadza sie ze skrzynki akumulatorowej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do tej pory zawsze wyjmowałem akumulator z moto na zimę i tuż przed rozpoczęciem jeżdżenia zanosiłem do serwisu z prośbą o podładowanie i zawsze moto po zimie odpalało jak marzenie. Nie miałem jak dotąd żadnych kłopotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trzymam w sypialni na zimę :icon_twisted: zawsze naładowany jest ...a tak poważnie w domku w cieple i co 1,5 miecha sprawdzam napięcie na biegunach ...Kiedy odpalam na wiosnę ...zero problemów ... :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle aku trzeba ladowac przynajmniej raz w miesiacu. U mmnie w simsonie stalo cala zime i szlak trafil. :icon_twisted: Trzeba przynajmniej raz na miesiac czy raz na 3 tygodnie pod ladowac, bo inaczej do kitu bedzie. Ja juz tam 2 aka rozwalilem :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie (i może i Panie :bigrazz:),

To jest mniej więcej tak:

Aku żelowe w moto, tak naprawde nie jest żelowe w dosłownym tego słowa znaczeniu. Akumulatory naprawdę wypełnione żelem stosuje się w jachtach, przyczepach kemp., motorówkach, autobusach, taksówkach. Bardzo rzadko są to w dodatku akumulatory rozruchowe. Akumulator żelowy służy głównie do stałego dostarczania energii urządzeniom "pokładowym" (lampka, TV itp.).

Natomisat akumulatory bezobsługowe, które są w motocyklach są to w wwiększości akumulatory z płytami NASĄCZANYMI, co oznacza, że nie ma tam żelu, tylko normalny elektrolit, niejako "uwięziony" w nasączonych nim płytach. Producenci tylko piszą na nich "GEL", ale to nie jest żel w takim znaczeniu jak myślicie.

 

Więc po pierwsze jak każdy akumlatro należy go raz na 2-3 tygodnie podładowywać, ale nie dlatego, że "nie trzyma" czy coś podobnego, lecz dlatego, że jak każdy akumulator kiedy nie pracuje ulega ZASIARCZENIU płyt, a tym samym spada powoli jego zdolność rozruchowa i zdolnośc do akumulowania energii. W skrócie - jego żywotność. Szybciej trzeba go będzie wymienić na nowy.

Po drugie, taki akumulator nalepiej jest podładowywać w kilku cyklach: 45min. ładowania i 15 min. "odpoczynku". I tak kilka razy. Powodem jest to, iż w takich szczelnych akumulatorach nie ma zewnętrznego systemu odgazowania, a jedynie wewnętrzny system labiryntowy (często z filtrami teflonowymi). Powoduje to wzrost temperatury wewnątrz akumulatora podczas ładowania (niektórzy zalecają nawet w trakcie włożenie aku do miski z wodą).

Niestety (albo stety :icon_mrgreen: nieświadomość dużej części motocyklistów w sprawie akumulatorów powoduje, że są oni ulubionymi klientami firm sprzedających akumulatory. Możecie mi wierzyć! :)

 

Pozdro.

ROB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...