Skocz do zawartości

Jak zarejestrowac motocykl jako zabytek?


Jarek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Można.

Musisz mieć tylko (tylko.. ha, ha !) JAKIEŚ dokumenty stwierdzające, że ten motocykl to TEN motocykl - czyli jakiś dowód rejestracyjny, jakiś "paszport" - wymysł radziecki - orz inny dokument, stwierdzający że TY jesteś właścicielem TEGO motocykla - czyli umowa K-S.

Ale.

Jest to proces BARDZO żmudny i czasochłonny, a przy tym aby pojazd uznać za zabytek, muszą być spełnione nie tylko normy wiekowe, ale też wymagania 75% oryginału oraz/lub "szczególna artość pojazdu dla historii motoryzacji".

Poza tym.

Warto jest wiedzieć, że za prestiżową "żółtą tabliczkę" będziesz musiał "zapłacić":

- pojazd zabytkowy może być eksploatowany tylko w szczególny sposób (zloty, wystawy, itd.)

- mogą w każdej chwili zażądać udostępnienia pojazdu do zdjęć, muzeów itd.

- i najśmieszniejesze: pojazd zabytkowy jest - przynajmniej częściowo - własnością dorobku kulturalnego kraju. Ergo - za uszkodzenie lub zniszczenie odpowiadasz przed Głównym Konserwatorem Zabytków...

 

Smacznego. :P

Ja też chciałem zrobić identyczny mantyk... Mogę Ci podać metodologię, do kogo dzwonić i w jakiej kolejności. :P Finalnie, kupiłem "normalną", zarejestrowaną Kaskę, ale i z nią mam kłopot, więc niewykluczone, że też będę walczył o "żółte blachy"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nie wiem czy był juz taki temat ale mam zamiar kupic starego dniepra niestety nie posiada żadnych dokumetów czy jest mozliwe zarejestrowanie go na zabytek? Prosze o informacje.

 

Ja z czymś podobnym.

WSK 1977. Wyrejestrowana. Ma dowód rej. Aby to zarejestrowac to rzeczoznawca? Opinia i etc?

 

Gdzies Tu czytałem ze jak moto wyrejestrowany przed 97 to jest jakaś inna droga. Przybliżyłby Ktoś temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r (Dz.U nr.133 poz.1123) właściciel pojazdu składa wniosek w organie rejestracyjnym i dołącza następujące dokumenty:

1. dowód własności pojazdu

2. dotychczasowy dowód rejestracyjny jeśli pojazd był zarejestrowany

3. kartę pojazdu jeśli takowa była wydana

4. decyzję (uwierzytelniona kopia) w sprawie wpisania pojazdu jako dobro kultury do rejestru zabytków lub dokument potwierdzający ujęcie pojazdu w centralnej ewidencji dóbr kultury

5. Zaświadczenie z przeprowadzonego badania pojazdu zabytkowego co do zgodności z warunkami technicznymi o których mowa w art.68 ust.12 ustawy oraz protokół oceny stanu technicznego pojazdu zabytkowego

6. Tablice rejestracyjne dotychczasowe do zwrotu o ile są to tablice krajowe

 

Warunkiem koniecznym jest ukończony wiek 25 lat lub 15 lat od zaprzestania produkcji pojazdu, który ma być uznany za zabytek.

Pierwszy kontakt w tej sprawie mamy z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Trzeba go przekonać, że nasz pojazd ma szansę być uznany za zabytek przez Komisję Krajowego ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie. Nie są znane dodatkowe kryteria jakimi poza wiekiem kieruje się wspomniana Komisja, ale domyślam się, że nie przechodzą pojazdy produkowane masowo w rodzaju VWGarbud czy M-72. Myślę, że łaskawym wzrokiem patrzy się na pojazdy dokumentujące historię polskiej motoryzacji.

 

Co do braków dokumentów można zastosować metode że wykupiło się motocykl ze złomu. Dostajemy wtedy dowód od złomiarza ze zakupilismy taki a taki motocykl z takimi numerami na ramie i silniku.i idziemy do rzeczoznawcy żeby zacząc procedure rejestracji na zabytek.

 

Jeżeli nie da sie tak załatwić pozostaje droga sądowa. Zgłaszamy do urzedu że weszliśmy w posiadanie takiego pojazdu. Jest założona sprawa i po 3 latach jak nikt nie bedzie roscił praw do niego wtedy sądownie stajemy sie jego pełnoprawnym właścicielem. ( Zalecana procedura tylko do bardzo starych pojazdów przeważnie sprzed 1939 roku)

 

Ogólnie dniepra z 1977 roku nie zarejestrujesz na zabytek bo jest to motocykl masowo wytwarzany i jeździ tego w polsce bardzo dużo.Chyba ze masz wujka konserwatora zabytków.

Macbrus Shl M17 Gazela, Junak B20, WSK M21 S1 Sport, WSK M06B3, BMW R1200GS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z czymś podobnym.

WSK 1977. Wyrejestrowana. Ma dowód rej. Aby to zarejestrowac to rzeczoznawca? Opinia i etc?

 

Niemożliwe.

Pojazd wyrejestrowany w Polsce (z różnych przyczyn: zniszczenie, złomowanie, decyzja policji) NIE MOŻE BYĆ powtórnie zarejestrowany.

MOŻNA wykorzystać jego podzespoły do rekonstrukcji innych pojazdów na zasadzie części zamiennych.

Istnieje JEDYNA możliwość przywrócenia takiego pojazdu do życia: przeróbka ramy i rejestracja jako SAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemożliwe.

Pojazd wyrejestrowany w Polsce (z różnych przyczyn: zniszczenie, złomowanie, decyzja policji) NIE MOŻE BYĆ powtórnie zarejestrowany.

MOŻNA wykorzystać jego podzespoły do rekonstrukcji innych pojazdów na zasadzie części zamiennych.

Istnieje JEDYNA możliwość przywrócenia takiego pojazdu do życia: przeróbka ramy i rejestracja jako SAM.

 

http://jawskom.kgb.pl/rej.htm

 

Czyli w w.w. sposób WSKi nie zarejestruje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z czymś podobnym.

WSK 1977. Wyrejestrowana. Ma dowód rej. Aby to zarejestrowac to rzeczoznawca? Opinia i etc?

 

Niemożliwe.

Pojazd wyrejestrowany w Polsce (z różnych przyczyn: zniszczenie' date=' złomowanie, decyzja policji) NIE MOŻE BYĆ powtórnie zarejestrowany.

MOŻNA wykorzystać jego podzespoły do rekonstrukcji innych pojazdów na zasadzie części zamiennych.

Istnieje JEDYNA możliwość przywrócenia takiego pojazdu do życia: przeróbka ramy i rejestracja jako SAM.[/quote']

 

Nie prawda. Jeżeli motocykl był wyrejestrowany na wniosek właściciela - czasowo (była kiedyś taka możliwość) to nie ma żadnego problemu z ponowną rejestracją - ja w tym roku zarejestrowałem Gazelę wyrejestrowaną chyba w roku 89 - zadnych problemów, standardowy przegląd i umowa kupna. Zadnego przeglądu zerowego czy karty pojazdu.

Żadnego problemu - to oczywiście zależy od widzimisie lokalnego wydziału komunikacji ale ja nie miałem żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...