Skocz do zawartości

Jaki olej do ogara 205


wojti2001
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mixol do paliwa a hipol do skrzyni. Nie ma sensu lać czegoś lepszego do jawki.

Ja zawsze byłem' date=' jestem i będe takiego samego zdania.[/quote']

 

I chyba tak zrobiee tylko, ze do skrzyni wleje jakis olej do skrzyn biegow samochodowych bo jest zadki i mam go w nadmiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do skrzyni w wsk i rometach fabryka zalecała Lux 10. Jest to najtańszy olej silnikowy do smarowania silników benzynowych bez dodatków uszlachetniających . Nie jest to olej przekładniowy. Hipol natomiast jest olejem przekładniowym do przekładni o specjalnym kształcie zębów kól zębatych tzw hipoidalnych' date=' które nie występują w skrzyniach motorowerów.

Gęsty olej wcale nie oznacza lepszego smarowania w skrzynkach gdzie występują koła zębate walcowe o zębach prostych. Wręcz przeciwnie , znacząco zwiększa opory ruchu przekładni i zmiany biegów dzięki swojej dużej lepkości. Zwiększa to zużycie paliwa i zmniejsza osiągi.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie oleju do samochodowych skrzyń biegów z napędem przednim gdzie silnk jest umieszczony poprzecznie .Oleje te są bardzo rzadkie i znakomicie spęłniają swoje zadanie przez wiele tyś km. Są skrzynie biegów napełniane tymi olejami przez fabrykę i przez cały zywot samochodu ich się nie wymienia.

Można też zastosować olej silnikowy. Współczesne oleje silnikowe są jakościowo lepsze od LUXU 10 więc praktycznie kazdy będzie od -powiednio spełniał swoje zadanie np Selektol orlen itp

Do paliwa radze stosować przynajmniej Orlen półsyntetyk do dwusuwów a nie najtańszy mixol ..Czemu?- Koledzy już napisali.

Za głębokiej komuny właściciele syrenek woleli zamiast mixolu stosować lux bo chociaz bardziej dumiło z tłumika i trudniej sie mieszał z ęzyna to lepiej spełniał swoje zadanie -smarowanie silnika. Mixol trzeba było stosować w większym stężeniu niż zalecała fabryka bo olej już w rafinerii był rozrzedzony dodatkami aby lepiej się mieszał z paliwem. Było więc ,,mniej oleju w oleju".

Ja uzywam oleju Husqwarna do pił lub zamiennie z orlenem półsyntetikiem do dwusuwów. Silnik po nagrzaniu praktycznie nie dymi i niema nagaru i tp syfów.

pzdr[/quote']

 

 

Hipoidalne przekładnie występuja owszem w samochodach ale w jako przekładnie głównie a nie w skrzyni biegów.

Przekładnia hipoidalna to taka w której oś wałka atakujacego nie przecina sie z osią koła tależowego. - to że nazwa oleju się z nimi kojarzy nie znaczy że tylko do takich jest przeznaczony.

Co do kształtu żębów to wszystkie współcześnie koła zębate posiadają zarys ewolwentowy. W skrzyniach samochodowych występują koła stale zazebione o zębach skośnych. W strych samochodach i tanich małych skrzyniach takich jak motorowerowe mamy koła zebate o zębach prostych. Zastnawia mnie jeszcze jaki wpływ na rodzaj oleju ma poprzeczne ustawienie silnika w samochodzie - owszem występuje tam skrzynia dwuwałkowa w odróżnieniu od trzywałkowej w klasycznym układzie napędowym ale o rodzaju oleju decydują szczegóły konstrukcji i warunki pracy a nie jednoznacznie typ skrzyni (pomijam automatuczne)

To prawda, że obecnie stosuje się rzadkie oleje podobnie jak w automatycznych skrzyniach ale stosuje się je we wszystkich rodzajach skrzyń biegów.

A jeżeli chodzi opory wewnętrzne to decydujace bedą wartości lepkościowe oleju wiec warto zastosować olej przekładniowy o lepkosci takiej jak LUX 10 - i nie należy porównywac tego oleju do współczesnych olejów silnikowcyh bo to nie ta bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastnawia mnie jeszcze jaki wpływ na rodzaj oleju ma poprzeczne ustawienie silnika w samochodzie - owszem występuje tam skrzynia dwuwałkowa w odróżnieniu od trzywałkowej w klasycznym układzie napędowym ale o rodzaju oleju decydują szczegóły konstrukcji i warunki pracy a nie jednoznacznie typ skrzyni (pomijam automatuczne)

 

W samochodach z silnikami utawionymi poprzecznie nie występuje przekładnia główna w postaci przekładni kątowej o osiach kól zębatych przesunietych miedzy sobą. Jest tam natomiast przekładnia o kołach walcowych. Dzieki tamu stosuje sie olej o małej gęstości . Są nawet samochody w których do smarowania skrzyni przekładniowj zintegrowanej z przekładnią główna stosuje sie olej silnikowy.

 

Hipoidalne przekładnie występuja owszem w samochodach ale w jako przekładnie głównie a nie w skrzyni biegów.

 

A czy ja napisałem że w skrzyniach biegów? Chociaż wiele współczesnych skrzyń biegów jest zintegrowana z przekładnia główną - napęd przedni lub silnik z tyłu i napęd tylny.

:mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mixol do paliwa a hipol do skrzyni. Nie ma sensu lać czegoś lepszego do jawki.

Ja zawsze byłem' date=' jestem i będe takiego samego zdania.[/quote']

Do mojej jawki do paliwa leję już ok. 2lata 20 letni mixol (mam tego ok. 10litrów) Efekt-dość dużo nagaru w tlumiku, niespalony olej na końcówce rury wydechowej. A poza tym-kompletnie nic. Osiągi identyczne jak w Ogarze 200 Anarcha, tylko że on leje jakiś droższy olej. Tak więc śmiać mi się chce jak to niektórzy jadą na tych co leją mixol do starych rometów czy jawek bo na podstawie moich doświadczeń to niczym nie szkodzi...

Oczywiście do Yamahy leję już ciut lepszy olej-Castrol R2 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Witam mam pewien problem przy ogarze 205 gdy jadąc przerzucam bieg to skrzynia mi tak głosno zaharsczy nie wiem czy oleju za dużo czy za mało ale wlałem tak ok 0,5L ole dobry z LOTOS polecany do motorowerów.I boję się też żeby mi trybu nie zerwało albi i wału. PS proszę oszybką odp..;;;d :buttrock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za dużo to nic sie nie stanie....

 

mnie sie wydaje że poprostu masz źle wyregulowane sprzęgło...

"... i ujrzal Pan prace nasza i byl zadowolony a zapytawszy o zarobki nasze usiadl i zaplakal..." list Pawla apostola do koryntian

michoa-100% stylistów bez szyku

 

http://miszczua.cba.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...