Skocz do zawartości

płyn do chlodnicy


Klaus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wg obowiązujących norm europejskich płyny, oleje róznych producentów itp powinny sie ze soba mieszać. Kiedys krązyło przekonanie że nie wolno bo sie zwarzy czy "cuś" ew. mieszac zgodnie z kolorami - zielony z zielonym, żółty z żółtym. Jak masz watpliwości to sprawdź jaki jest kolor w Twoim moto i dolej takiego jakiejś dobrej firmy (Shell, Castrol, Mobil itp)

LUB:

Jeśli ubytek jest mały to dolej wody jak radził kolega wczesniej ale trzeba pamietac że pojemności układu chłodzenia w motocyklach sa małe (np. EN500-1,4l) i dolanie np. 0,5l wody znacznie "zubozy" płyn który ma za zadanie równiez smarowac pompe wody.

Czarny, ciężki, szybki... Olympus E-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc, ja mam w pegaso 125, borygo ten różowy... w chłodnicy do pełna,a w zbiorniczku na MIN.... i teraz nie wiem co zrobic, czy dolać wody destylowanej.. do zbiorcznika.. czy wylac plyn [tylko jak??] i zalać nowym borygo?? lub petrygo? bo petrygo mam.... czy jezdzic jak jest? czyli na MIN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakos nie mam zaufania więc z Borygo bym nie eksperymentował. Zmień na dobry markowy płyn. Koszt niewielki więc warto zadbać o zdrowie swojego "pupila"

Np. litr koncentratu plus litr wody destylowanej to koszt ok 10-15zł.

Czarny, ciężki, szybki... Olympus E-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, plyn castrola kosztuje okolo 30zł 1l... wiec kupie go i 1l wody destylowanej..okolo 10zl? i zmieszam je w jakims pojemniku i wleje do chlodnicy i zbiorniczka.. ale 2l to duzo, do mnie chyba wejdzie z litr... łącznie, wiec moze nie mieszac z wodą dest. ?

i jak wylać ten plyn ze zbiorniczka i chlodnicy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz o radę to Ci odpowiem.

Na wstępie nie słuchaj ludzi którzy chcą abyś uszkodził sobie silnik dolewając wody destylowanej. Te czasy z wodą już się bezpowrotnie skończyły wiele lat temu.

Współczesne motocykle chłodzone cieczą (nie wodą ) mają bardzo wysokie temperatury wewnątrz silnika i podczas normalnej eksploatacji nagrzewają scianki cylindra powyżej 100 stopni.

W motocyklach HONDA wentylator załącza się po przekroczeniu 108 stopni.

Jak masz mało kasy to możesz kupić belejaki płyn do chłodnic aluminiowych i bez obaw go dolać.

Najlepiej stosować płyny markowe do motocykli. Płyn jest dosyć drogi ale używanie go opóźni radykalnie remont kapitalny Twojego silnika.

A teraz słowo na niedzielę dla tych wszystkich doradców od wody.

Panowie macie rację silnik spalinowy można chłodzić wodą ale zapomnieliście dodać że to musi być CIĘŻKA WODA która jest troszkę droższa od normalnego płynu chłodzącego i sąproblemy z zakupem w naszym kraju.

pozdro

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W NTV stosowałem "dynagel" krajowej produkcji. Z tego co wiem to dobry produkt porównywalny z "markowymi" typu castrol shell i takie tam.

Petrygo lejemy do stara i sie sprawdza :)

MOTOPROJEKT - Warsztat motocyklowy

 

serwis, naprawa, diagnostyka komputerowa, materiały eksploatacyjne

 

Sławek - 604 635 069 Bart - 695 880 500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz o radę to Ci odpowiem.

Na wstępie nie słuchaj ludzi którzy chcą abyś uszkodził sobie silnik dolewając wody destylowanej. Te czasy z wodą już się bezpowrotnie skończyły wiele lat temu.

Współczesne motocykle chłodzone cieczą (nie wodą ) mają bardzo wysokie temperatury wewnątrz silnika i podczas normalnej eksploatacji nagrzewają scianki cylindra powyżej 100 stopni.

W motocyklach HONDA wentylator załącza się po przekroczeniu 108 stopni.

Jak masz mało kasy to możesz kupić belejaki płyn do chłodnic aluminiowych i bez obaw go dolać.

Najlepiej stosować płyny markowe do motocykli. Płyn jest dosyć drogi ale używanie go opóźni radykalnie remont kapitalny Twojego silnika.

A teraz słowo na niedzielę dla tych wszystkich doradców od wody.

Panowie macie rację silnik spalinowy można chłodzić wodą ale zapomnieliście dodać że to musi być CIĘŻKA WODA która jest troszkę droższa od normalnego płynu chłodzącego i sąproblemy z zakupem w naszym kraju.

pozdro

 

Dzięki Piotr.

To jednak wody nie będe dolewał tylko kupie ten plyn castrola 1l powinien wystarczyc i wleje... ale 1pytanie to jak wylac z chlodnicy ten plyn? musze te węże odpinać i wtedy ?

jak bede mial kase to kupie ten castrola...ale narazie mam bardzo duzo tego niebieskiego petrygo, myslicie ze bedzie dobry? w mtx-ie mialem taki to jak go przegrzałem to mi z gażnika odpinał sie ten przewód i wylatywal plyn z chlodnicy :? i sie troche boje... ale to chyba nie wina tego plynu.

ale narazie taka piekna pogoda to nic nie robie tylko jade sie przejechac :) , bo jesli jest na MIN w zbiorniczku to chyba sie nic nie stanie nie ?

dzieki jeszcze raz piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wlać samochodowy markowy płyn do chłodnicy. W większości przypadków jest to gotowy płyn i nie potrzeba go rozcieńczać wodą (masz napisane na opakowaniu czy jest to koncentrat, czy gotowy).

 

Unikajcie tylko czerwonego borygo, bo wiele razy spotkałem się z tym, ze przeżera elementy silnika, była nawet afera wiele lat temu w związku z tym. To nadaje się do Zuka czy Stara.

 

Pozdro, pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde ja wlasnie taki mam.....

dobry bedzie ten petrygo???????????????????? niebieski

 

I borygo i petrygo to kicha i mozna sobie je wlać do Żuka czy innych sprzętów z tej epoki. Ja kupiłem ostatnio koncentrat DynaGel i zmieszałem z w.destylowaną 1:1 wyszło mnie to trochę ponad 20zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siema, ja kupuje jednak castrola jutro albo pojutrze, tylkoniech mi ktos powie jak spuscic olej z pojemniczka i chlodnicy?????????????????

i czy odrazu zalać ten nowy???? bo tam pewnie zostanie troche tegostarego.....

i j eszcze jedna sprawa ile wchodzi do pegaso?????? tego plynu,, do chlodnicy i pojemniczka??????bo 1 litr kosztuje, 30zł............ styknie litr???????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Petrygo jest ok , natomiast borygo to nadaj sie aby zatkana umywalke przetkac.

Co do tej wody .... ;) temat zeka.

Dynazel jest tez wart uwagi :)

Osobiscie taki mam w autko i sprawuje sie na 5+ ;)

Ale kazdy ma wlasna wole i moze se wlac co chce :) nawed deszczowke :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ale kazdy ma wlasna wole i moze se wlac co chce ;) nawed deszczowke

Masz rację. Lepsza jest przefiltrowana "miękka" deszczówka niz "twarda" kranówka. :) z której wytrąca sie kamień, wapń, żelazo i jeszcze sporo innego świństwa z tablicy Mendelejewa ;)

Czarny, ciężki, szybki... Olympus E-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...