Skocz do zawartości

olej na dolewke


maestro76
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Producenci olejów zwykle nie zalecają mieszania własnych z innymi, ale nie ma to uzasadnienia innego, poza marketingowym :lol:

Oleje bazowe jak i komponenty uszlachetniające i tak bardzo czesto pochodzą z tych samych źródeł.

 

Już ze 20 lat temu w Rafinerii Gdańskiej robili olej dla Castrola, z tych samych komponentów, co własne oleje. Tyle, że na stacji czy w sklepie wyroby te różniły się ceną kilkakrotnie.

To i nie dziwota, że na dolewki Castrol polecał "własny" olej.

Nie ma co płakać nad rozlanym szambem. Wsiąknie i smród minie [michoa]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć chłopaki,

 

widzę, że dyskusja ładnie się rozwinęła... :P

Moje zdanie /z autopsji oraz wiedza/ nt. dolewek i oleju.

Po pierwsze zgadzam się z tym, że można ze sobą mieszać oleje różnych firm, ale tylko o tych samych klasach lepkości! /np 10W40, itp.../ Nie powinno się robić mieszaniny np. półsyntetyków z mineralnymi - są to oleje o innych klasach lepkości, gęstości, przystosowane są do pracy w innych temperaturach=>lepkość... :ehz: To w nawiązaniu do TEMATU. Natomiast stosowanie oleju samochodowego w motocyklu to powolne /lub nie/ dożynanie go :buttrock: . W samochodach olej smaruje głównie silnik, w moto dochodzi w większości przypadków skrzynia+sprzęgło, no i raczej prędkości obrotowe wału są o jakieś kilka tys wyższe :smile2: ...

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno się robić mieszaniny np. półsyntetyków z mineralnymi

 

Z punktu widzenie bezpieczeństwa i prawidłowości pracy silnika nie ma obsolutnie przeciwskazań. Troche wcześniej napisałem, ze oleje to MIESZANINA róznych baz (np, półsyntetyk) + dodatki różnej masci.

A co do zmiany lepkości - dodanie 200 mililitrów 15w40 do 2,5 litra 10w 40 naprawdę nie spowoduje rewolucji w silniku.

Oczywiście najlepiej wlać to co było, jest to najrozsądniejsze rozwiązanie, ale tutaj odpowiadam na pytanie "czy mozna" (awaryjnie, albo wiadomo, że mamy na tym oleju zrobić jeszcze 500 km i wymiana, a jeszcze nie kupiliśmy tego który będzie wlewany).

 

Jeszcze jedna rzecz - co do wymiany oleju po sezonie - nieprawda, robimy to przygotowyjąc motocykl do zimy, o czym też pisałem nie raz :-).

 

Pozdro, Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza twoim zdaniem.... kręcić tłokami....  . Ściągasz osłonę paska zębatego w nubirze, bierzesz grzechotę z nasaką 17mm zajebistą przedłużkę i obracasz wałem... Jak nie masz przedłużki, to wykręć świece będzie łatwiej.

 

Idaho, powinieneś na drugi eteat załapać sie do jakiegoś kabaretu :lol:

 

Przy okazji, czy był by ktoś zainteresowany półsyntetycznym olejem Arala 10W40 lub 20W50? Chciałem kupić dla siebie od znajomego który handluje produktami Arala, ale mogę kupić tylko cały karton.W kartonie jest 12 sztuk.Można by podzielić na dwie, może trzy osoby.

Czarny, ciężki, szybki... Olympus E-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno się robić mieszaniny np. półsyntetyków z mineralnymi - są to oleje o innych klasach lepkości, gęstości, przystosowane są do pracy w innych temperaturach=>lepkość...

 

to po co sa te oznaczenia na olejach? z Twojego postu wynika ze olej mineralny 10W40 i syntetyczny 10W40 maja inna lepkosc. A druga sprawa jak myslisz co to jest olej polsyntetyczny? to wlasnie mieszanina oleju mineralnego i syntetycznego, wiec czemu nie dolewac, skoro fabryka nam juz taka mieszanke przygotowuje? Po trzecie uzywam oleju syntetycznego mobil 1 do samochodow i powiem Ci ze jest on o niebo lepszy niz kazdy motocyklowy polsyntetyk. temat o leju samochodowym w motocyklu byl juz maglowany na 100 razy i bylo kilku gosci ktorzy zrobili bardzo duze przebiegi na syntetykach samochodowych i nie mieli zadnych problemow z silnikiem/skrzynia/sprzeglem. Moim skromnym zdaniem twierdzenie , ze olej samochodowy zabija motocyklowy silnik jest mitem i na zachodzie jest stosowane tylko w celach marketingowych (olej samochodowy jest tanszy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...