Skocz do zawartości

Zmiana formy karty motorowerowej


Mardrom
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zaczynając od sedna problemu chciałbym poinformować, iż zawsze jeżdząc na motorowerze czy skuterze miałem ze sobą wszystkie dokumenty, dowód tożsamości i pieniądze na paliwo w portfelu, a kartę motorowerową w etui poza portfelem, ponieważ się nie mieściła. Po pewnym czasie zacząłem także zauważać, że materiał, z którego wykonana jest karta, nie jest wytrzymały i po prostu karta zaczęła się strzępić. Niedawno naszła więc mnie myśl, czy karta nie mogłaby być w innej formie. Z tym właśnie pytanem zwracam się do was. Najwygodniej byłoby, gdyby owa karta wyglądem przypominała dowód osobisty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile mi wiadomo forma dokumentów jest jednoznacznie ustalona przez ustawodawcę i nie ma możliwości ingerowania w nią. podobnie jak nie możesz sobie poprzycinać paszportu, żeby go upchnąć do portfela

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hah, szybko rezygnujesz :) Pomysł oczywiście dobry, bo chyba każdy miał zawsze rozpierdzieloną w drobny mak legitymację czy kartę motorowerową. Tylko problem polega na tym, że to dokumenty wyrabiane przez szkoły, a one raczej nie mają technologii do wyrobienia dokumentu w formie identycznej z kartą kredytową.

Tylko, że...

http://www.skuterowo.com/koniec-karty-motorowerowej-prawo-jazdy-am-i-a2/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jakiś dokument poświadczający posiadanie karty motorowerowej w wyżej wymienionej przeze mnie formie wypali?

Edit: Po przeczytaniu artykułu wnioskuję, że potrzeba mi dodatkowych 100 złotych na wykupienie "Karnetu na odkurzacz" w formie prawa jazdy AM?

Edytowane przez Mardrom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda że tyle kosztuje. Tyle że karta motorowerowa zachowuje ważnośc do ukończenia 18 lat przez posiadacza węc lepiej stówke wydać na paliwo na kilkaset km motorowerem niż na kawałek plastiku dla małolata. Jak Cię już tak przypiliło to jedynie wymiana na AM bo nikt duplikatu karty motorowerowej nie wystawi.

Mnie interesuje inna rzecz z racji że córka jeździ skuterem. Według przepisów karta motorowerowa traci ważność z dniem ukończenia 18 lat. Kto chce posiadać dalej uprawnienia na skuter, czy motorower musi złożyć papiery do WORDu przed 18stką na wymiane AM. Jeżeli przekroczy ten termin według nowych przepisów traci uprawnienia do kierowania "małolitrażówkami" i musi zrobić nowy kurs z egzaminem bądź wyrobić kat. B która również uprawnia do kierowania "maluchami"

Zrozumiałbym gdyby karta po 18-ce traciła termin ważności związany z wymianą ale dlaczego traci się uprawniena ??? Gdzie zapis że prawo nie działa wstecz a nabyte prawa zostają przy właścicielu jeżeli wymiana jest narzucona odgórnie. Pamiętam wymianę prawka kat.A,B z tego jeszcze papierowego i tam traciliśmy ważnoćś dokumentu po pewnym okresie ale nie traciliśmy uprawnień, jak ktoś wymienił za rok od wyznaczonej daty nic sie nie stało.

Co jest grane ??? Małolatami nikt się raczej nie przejmie ale czy to jest zgodne z prawem ?

Edytowane przez żunio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś mnie ta stówa na wymianę nie swędzi. Według mnie rząd wykombinował kolejne prawo żeby sobie zarobić. Jutro udam się na komisariat i wyjaśnie (a przynajmniej spróbuje) dowiedzieć się jak najwięcej....

Edit: Teraz, po wyrobieniu nowej karty (Jeszcze przed wejściem w życie ustawy- Przepraszam ze wsczesniej nie wspomniałem że kartę już wyrobiłem. Po prostu chciałbym nawet tą nową kartę wymienić na coś bardziej wytrzymałego) ,muszę uważać na nią, żeby nie zniszczyć. Inaczej nie dostanę już duplikatu, czyż nie?

Edytowane przez Mardrom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem to było cos o tym w mitach o AM na jednej stronie:

'Czy to znaczy, że osoby po ukończeniu 18 roku życia nawet posiadając prawo jazdy A lub B będą musiały posiadac AM do kierowania skuterami?"

odp. Nie, nie jest to prawdą

mnej więcej tak to wyglądało w przypadku kat. A i B. Jak jest w przypadku dowodu?- Osoby które ukończyły 18 rok życia przed 19.01.2013 mogą prowadzić motorowery czy też skutery na dowód osobisty, jednakże martwię się o mnie. Mam już niespełna 17 lat i kartę. Może po 18 urodzinach będę musiał wyrobić sobie AM, co mi kompletnie nie leży. No ale co zrobić- prawo

Edytowane przez Mardrom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak jak piszesz. Do 18 lat możesz jeździć na karcie, później musisz zmienić ją na AM ale warunek wymiany jest taki że papiery musisz złożyć przed datą ukończenia 18 lat bo stracisz uprawnienia. Wtedy płacisz 100zł + fotka i wymieniają dokument Jeżeli zrobisz to dzień po 18 roku tracisz wszystko i musisz zrobić kurs i zdać egzamin na AM.Każda wyżasza kat. prawka uprawnia do prowadzenia skutera tudzież motoroweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przytoczę pewien tekst:

Mity:

- Prawo jazdy kat. AM weszło życie w 2011 r. – nieprawda.

- Mimo posiadania kat. A lub B, do poruszania się motorowerem potrzebna będzie kat. AM. – nieprawda.

- Nowe przepisy wejdą w 2012 r. -nieprawda.

 

Wnioskowałem więc z drugiego podpunktu że Kategoria b jest równoznaczna z pozwoleniem na kierowanie skuterem czy też motorowerem

edit. No chyba że coś zle zrozumiałem

Edytowane przez Mardrom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...