Skocz do zawartości

Szanowni instruktorzy - co Wy na to? Ustawa o kierujących...


Tomek Kulik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy wiecie coś o obowiązku posiadania całej gamy kategorii motocyklowych? Tzn chcę szkolić np na kat.A czy muszę posiadać niższe kategorie i odpowiadające im pojazdy? Czytałem o tym w Strefie Jazdy ale nie mogę doszukać się art. prawnego.

 

Jeśli posiadasz już uprawnienia instruktora kat. A, to z urzędu otrzymałeś kat. A1. Co do kat. AM i A2, to przedstawię CI interpretację urzędników w Lublinie. Mianowicie, skoro posiadasz uprawnienia instruktora kat. A, czyli "najwższe" uprawnienia, to tym bardziej możesz szkolić w zakresie niższych kategorii.

 

Natomiast jeśli dopiero się przymierzasz do egzaminu, to w świetle nowego rozp. dot. zdobywania uprawnień przez instruktorów, jest zapis, że przystępując do egzaminu w zakresie kat. A, jednocześnie zdobywasz uprawnienia kat. AM, A1, A2.

 

Co do taboru motocyklowego w szkole, to możesz szkolić tylko na A1 posiadając jedynie 125kę. Ale jeśli chcesz szkolić w zakresie wszystkich kategorii, musisz dysponować motocyklami, które spełniają wymogi "odświerzonego" ostatnio rozp. dot. wymagań technicznych.

 

Mam tu jeszcze wątpliwości dot. kat. AM. Chodzi o to, czy przypadkiem szkolenie w zakresie kat. AM nie przysługuje jedynie Super OSK.

?

Pozdrawiam, Daniel Piecychna
Szkolenia motocyklowe w Lublinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIestety jest tak jak piszesz. Na kat AM szkolenia beda prowadzone tylo przez SUPER OSK, malo tego teorie e-learning tez beda mogly przeprowadzac tylko SUPER OSK.

Jakas bzdura zeby na karte motorowerowa mogy szkolic tylko osrodki posiadajace autobus, ciezarowke i to w dodatku musza to byc swierze sprzety.

Wydaje mi sie ze zasada "jak cos jest do wszystkiego to jest nie NICZEGO" szczegolnie jesli chodzi o kategorie motocyklowe. Z cala pewnoscia szkolenia najwyzszej jakosci sa przeprowadzane na kategorie motocyklowe wlasnie przez osrodki UKIERUNKOWANE na wlasnie te kategorie...

 

Wiem, ze tutaj kladziemy nacisk na tematy zwiazane z motocyklami. Jednak chcialem zwrocic Wasza uwage takrze na problem wlasnie e-learningu. NIewatpliwie mozliwosc odbycia teorii w systemie e-learningu bedzie dla potencjalnego kursanta duza zaleta i niestety przy wyborze szkoly bedzie musial podjac trudna decyzje czy wybrac szkole SUPER OKS czy ta ukierunkowana na kategorie motocyklowe.

Niestety przez ten wlasnie zabieg utworzenia SUPER OSK bardzo straca mniejsze szkoly i niestety bedzie to kolejnym gwozdziem do ich trumny zaraz po zmianie motocykli nie zawsze racjonalnie wybieranych.

 

Polecam ciekawy artykol gdzie autor zaproponowal rozwiazanie problemu.

http://www.szkola-jazdy.pl/aktualnosci/single/id/1784

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny artykuł! niestety nowe realia dot. super ośrodków, tej całej zbędnej biurokracji wołają o pomstę do nieba. Każdy osk powinien mieć możliwość szkolenia kursantow w dowolnej kat. z możliwością internetowej teorii. Najbardziej podoba mi się wzmianka o stojących autach word (to całkiem możliwe)

 

Co do mojego pierwszego pytania chodziło mi o to czy jeśli chciałbym szkolić kursantow na kat.A czy wg. nowej ustawy muszę jeszcze mieć w moim ośrodku niższe kategorie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie, to za szkolenie w zakresie kategorii A na motocyklu mniejszym niż 600 cm i slabszym niż 40 kW, grozi skreślenie z listy instruktorów.

Barany z ministerstwa...

 

Świetny artykuł! niestety nowe realia dot. super ośrodków, tej całej zbędnej biurokracji wołają o pomstę do nieba. Każdy osk powinien mieć możliwość szkolenia kursantow w dowolnej kat. z możliwością internetowej teorii. Najbardziej podoba mi się wzmianka o stojących autach word (to całkiem możliwe)

 

Co do mojego pierwszego pytania chodziło mi o to czy jeśli chciałbym szkolić kursantow na kat.A czy wg. nowej ustawy muszę jeszcze mieć w moim ośrodku niższe kategorie.

Wal do urzędu, który Cię nadzoruje - to najlepsze źródlo informacji. Ja nie znalazlem związku między niższymi kategoriami a uzyskaniem pozwolenia w zakresie kat. A.

kulikowisko.pl www.facebook.com/KULIKOWISKO

Uwaga!!! Nowa lokalizacja kursów prawa jazdy:

  • teoria: Mokotów-Służew
  • praktyka: Ursus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mojego pierwszego pytania chodziło mi o to czy jeśli chciałbym szkolić kursantow na kat.A czy wg. nowej ustawy muszę jeszcze mieć w moim ośrodku niższe kategorie.

Nie musisz. Możesz szkolić tylko w zakresie kat. A. Sam otwierając szkołę, uzyskałem wpis do rejestru tylko w zakresie kat. A, bo po prostu nie posiadałem maszyny na kat. A1. GN250 to był najmniejszy motocykl jaki posiadałem wtedy. Teraz przepisy w tej materii nie zmieniły się. Zupełnym przypadkiem wszedłem w kat. A1, bo lubelski WORD zakupił do egzaminowania Varadero 125, które obsługiwało kat. A1 i A na egzaminie (takie parametry :) ). Zanabyłem ten sprzęt, ale na kat. A1 przeszkoliłem od 2005 roku może 10 osób (?). Wg mnie, niższe kat. są "mało chodliwe". Ale to moje subiektywne zdanie. Wnoszę na podstawie profilu moich klientów. Może teraz sytuacja się zmieni w czasie obowiązywania nowych przepisów.

 

Jeśli w ogóle masz jakieś wątpliwości w temacie prowadzenia szkoły, szkoleń, to tak jak Tomek napisał - konsultuj się ze swoim macierzystym urzędem. Niby wszędzie powinno być tak samo, przepisy powinny być jednolicie interpretowane, ale okazuje się, że "co kraj, to obyczaj". Tak to już jest z naszymi urzędami.

Edytowane przez piecyk

Pozdrawiam, Daniel Piecychna
Szkolenia motocyklowe w Lublinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie, to za szkolenie w zakresie kategorii A na motocyklu mniejszym niż 600 cm i slabszym niż 40 kW, grozi skreślenie z listy instruktorów.

Barany z ministerstwa...

 

a czasem nie zamknięciem ośrodka? dlaczego instruktor miałby być winny?

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YUBY, jest dokładnie tak jak piszesz. Znajomy instruktor nawet się kiedyś tak przejechał. 26pkt za jednym zamachem. W sumie instruktorowi nie przystoi, ale cóż, bywa...

Stracił prawko, papiery instruktora zachowane. Po egzaminie kontrolnym, po odzyskaniu prawa jazdy mógł szkolić dalej.

Pozdrawiam, Daniel Piecychna
Szkolenia motocyklowe w Lublinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co z tą kat. AM? gdzie to wyczytaliście, że tylko Super OSK będzie mogło szkolić w zakresie tej kategorii?

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko chyba nigdzie nie ma napisane nic o tym. Do szkolenia w zakresie danej kategorii wymagane są uprawnienia instruktora. Legitymacja to potwierdzenie tych uprawnień. A skoro tego nie stracił to szkolić może. :)

Dzieci należy trzymać z dala od internetu. Od dzieci internet głupieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co z tą kat. AM? gdzie to wyczytaliście, że tylko Super OSK będzie mogło szkolić w zakresie tej kategorii?

No właśnie nigdzie. Ja wspomniałem o tym, ale na podstawie szumu w mediach, nawet naszych "branżowych". Trąbili na prawo i lewo że e-learning, szkolenie na kartę rowerową i kategorię AM tylko dla Super OSK. Ani w ustawie, ani w rozporządzeniach nie mogę znaleźć potwierdzenia. Tzn w ustawie o kierujących potwierdzenie jest, faktu że po prostu osk może prowadzić szkolenie motorowerowe:

Art. 26.

1. Szkolenie osoby ubiegającej się o uzyskanie uprawnienia do kierowania motorowerem

lub pojazdem silnikowym w formie kursu, z zastrzeżeniem ust. 3, jest

prowadzone przez:

1) ośrodek szkolenia kierowców – jednostkę organizacyjną przedsiębiorcy

wpisanego do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia

kierowców;

2) jednostkę wojskową – w zakresie szkolenia żołnierzy na potrzeby Sił Zbrojnych

Rzeczypospolitej Polskiej;

3) jednostkę organizacyjną służb podległych lub nadzorowanych przez ministra

właściwego do spraw wewnętrznych – w zakresie szkolenia osób na potrzeby

tych służb.

Dlatego pisałem, że mam wątpliwości.

 

Tylko chyba nigdzie nie ma napisane nic o tym. Do szkolenia w zakresie danej kategorii wymagane są uprawnienia instruktora. Legitymacja to potwierdzenie tych uprawnień. A skoro tego nie stracił to szkolić może. :)

Uprawnienia instruktora są wydawane osobie, która posiada prawo jazdy. Kursant podczas szkolenia jest kierującym, ale instruktor jest współprowadzącym pojazd. Nie jest pasażerem, który nie musi posiadać uprawnień do kierowania.

Pozdrawiam, Daniel Piecychna
Szkolenia motocyklowe w Lublinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe - jeśli nigdzie w przepisach tego nie ma (od. kat. AM) to nie rozumiem o co ta wrzawa ;)

media mają to do siebie, że szukają sensacji ;)

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...