Skocz do zawartości

CB 650 82r Łańcuszek rozrządu


Nezer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jako, że byłem zmuszony do wymiany uszczelki pod klawiaturą, zainteresowałem się stanem łańcuszka rozrządu. I to co zauważyłem budzi moje małe obawy. Otóż na szczycie koła wałka łańcuszek daje się odciągnąć o jakieś 1 do 1,5 mm. W serwisówce napisane jest jak sprawdzić łańcuch wymontowany, ale ani słowa nie ma na temat diagnostyki, gdy ten zamontowany jest w silniku. Jako, że mam drugi piec jako dawcę, porównałem jak sprawa wygląda w tamtym przypadku, i tam łańcuch siedzi sztywno na kole, ma tylko małe luzy po osiowe. Mało tego, wydaje mi się, że w drugim przypadku łańcuch jest w miarę nowy ( powierzchnia styku łańcucha z kołem praktycznie nie nosi śladów współpracy). Z tego co wiem to jest możliwość wymiany łańcucha, bez połowienia silnika. I tu moje pytanie czy taki luz kwalifikuje łańcuch do wymiany.

 

Druga sprawa to czy jesteście na podstawie znaków określić producenta łańcucha. Poniżej fotki

 

post-54251-0-16979500-1325155984_thumb.jpg

 

Tu co prawda łańcuch przeniesienia napędu, ale takie same znaki są na łańcuchu rozrządu aktualnie zamontowanym

 

post-54251-0-83625900-1325155998_thumb.jpg

 

znak na "nowym" łańcuchu. Duża litera M

 

 

post-54251-0-66023800-1325156015_thumb.jpg

 

miejsce pomiaru luzu.

 

 

Dodam jeszcze, że próba napięcia łańcucha nie przyniosła żadnych efektów.

 

Silnik SOHC RC03

Edytowane przez Nezer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Literka M - jest to znak zastrzeżony firmy Tourmax, a konkretnie firmy Morse TEC - należą do koncernu Borg Worner - te łańcuchy idą na pierwszy montaż w większości japonii. Co do zużycia łańcuszka to jeśli nie masz danych w serwisówce dotyczących wyciągnięcia to sprawdziłbym jak bardzo wysunięty jest napinacz. Te dane powiedzą więcej niż próba odciągnięcia łańcucha - tutaj wiele zależy też od stanu zębatek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak się składa, że z budowy napinacza ciężko wywnioskować, w jakim stanie jest łańcuch. Napinacz. Nie ma tam żadnej miarki, podziałki etc. Jednie można by się sugerować stopniem wyciągnięcia sprężyny, lub wygięciem ślizgu napinającego. Jednak ciężko to zrobić, nie znając położenia początkowego. Mogę ewentualnie podmienić koło na wałku i zobaczyć co będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz drugi łańcuszek w lepszym stanie to go wymień, proste. Tylko nie wiem jak chcesz to zrobić bez rozpinania go.

 

A gdzie jest napisane, że nie chcę go rozpinać. To czego chcę uniknąć to połowienie silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się zdaje, że jak chcesz mieć pewność, że łańcuch nie rozczepi się i nie zrobi sieki wewnątrz silnika, to po prostu kup nowy łańcuch. A co do wymiany to jak kolega wyżej napisał - najlepiej spinasz stary łańcuch z nowym i wio.

Szkiełkowanie, piaskowanie, polgrid. Wrocław. Info PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka cebinka to juz rarytas , zmien lancuszek na nowy , szkoda pieknego klasyka

KomaRR -->Simson S51-->2 x ETZ 250 i 251--->KLR 650 A1--> XR 600R - 94--->Obecnie VFR 800 Fi -98 oraz KTM LC4 620 GS - 98 na FCR 41

 

http://www.bikepics.com/members/rysiek24/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka cebinka to juz rarytas , zmien lancuszek na nowy , szkoda pieknego klasyka

 

No i chyba dla świętego spokoju tak zrobię. 220 plnów a człowiek będzie spał spokojniej :icon_biggrin: . A macie może namiar na kogoś w pobliżu Olkusza kto by mi zanitował to dziadostwo w razie czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...