Skocz do zawartości

Zakup na fakture od osoby prywatnej


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Właśnie planuje zakup motocykla na działalność (kurier), jestem VATowcem. na nowy motocykl mnie nie stać wiec szukam używek. niestety nie każdy da mi fakture Vat. Wiem, że wiele komisów pozwala "przepuszczać" pojazdy przez "komis". W większości przypadków chodzi o kredyt. Jak wygląda kwestia faktury? Sprzedający chce dostać np. 10000zł za motocykl-taka jest cena. Czy komis może mi wystawić fakture VAT na kwote 10000zł brutto? Oczywiście komisowi coś trzeba odpalić to jasne, ale co z VATem? Da się to jakoś tak zrobić? jak wygląda sytuacja od strony finansowej. kto traci kto zyskuje. Bardzo proszę o odpowiedź osoby które naprawdę wiedzą jak to wygląda, a nie tylko "przypuszczają".

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Właśnie planuje zakup motocykla na działalność (kurier), jestem VATowcem. na nowy motocykl mnie nie stać wiec szukam używek. niestety nie każdy da mi fakture Vat. Wiem, że wiele komisów pozwala "przepuszczać" pojazdy przez "komis". W większości przypadków chodzi o kredyt. Jak wygląda kwestia faktury? Sprzedający chce dostać np. 10000zł za motocykl-taka jest cena. Czy komis może mi wystawić fakture VAT na kwote 10000zł brutto? Oczywiście komisowi coś trzeba odpalić to jasne, ale co z VATem? Da się to jakoś tak zrobić? jak wygląda sytuacja od strony finansowej. kto traci kto zyskuje. Bardzo proszę o odpowiedź osoby które naprawdę wiedzą jak to wygląda, a nie tylko "przypuszczają".

Pozdrawiam

Jak ktoś wystawi Ci fakture z VAT-em,to go doliczy .Bo nie będzie dokładał,to jasne.Szukaj sprzętu z Vat-em.

 

Albo tanszego o wartość VAT,nie zapominaj że jest jeszcze podatek dochodowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś wystawi Ci fakture z VAT-em,to go doliczy .Bo nie będzie dokładał,to jasne.Szukaj sprzętu z Vat-em.

Jak rozglądałem się za skuterem na firmę, to wahałem się między nówką z salonu a w miarę świeżą używką. Udało mi się upolować X-Maksa z rocznym przebiegiem, sprzedawanego przez gościa, który też miał działalność gospodarczą.

Konflikt interesów polega na tym, że Tobie zależy na tym, aby na fakturze widniała jak najwyższa kwota (=większy koszt do odliczenia), a sprzedającemu na tym, aby oficjalnie sprzedać jak najtaniej (mniejszy podatek do zapłacenia). No ale zawsze idzie się jakoś dogadać.

Romet Pony > Romet Ogar 205 > MZ ETZ 251 > Suzuki GSF 600 S Bandit i Peugeot SV 50 > Yamaha YP 250 R X-Max > Merida Freeway 9300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie pomyślisz o leasingu? Będziesz puszczał ratę leasingową w koszty, sprzęt będziesz miał nowy i bez żadnego ryzyka.

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w przypadku utraty płynności będzie miał w dupie ewentualnych smutnych panów z banku .

Dokładnie. Niektórzy nie lubią zobowiązań (leasing, dotacja z UP na rozruch obwarowana różnymi nakazami i zakazami), żeby w razie czego móc z dnia na dzień bezstresowo zwinąć żagle, jak się np. trafi wyjazd zagraniczny albo jak się własna firma odwidzi.

 

Kumpel pracował w firmie leasingowej i ostrzegał, że tego typu firmy często stosują nieuczciwe praktyki, np. wciskają jakieś betoniarki czy koparki firmie budowlanej na skraju bankructwa, bo opłaca się potem ściągać kasę, jak firma upadnie. Kumpel zrezygnował z roboty, żeby móc rano patrzeć w lustro.

Romet Pony > Romet Ogar 205 > MZ ETZ 251 > Suzuki GSF 600 S Bandit i Peugeot SV 50 > Yamaha YP 250 R X-Max > Merida Freeway 9300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że wiele komisów pozwala "przepuszczać" pojazdy przez "komis". W większości przypadków chodzi o kredyt. Jak wygląda kwestia faktury? Sprzedający chce dostać np. 10000zł za motocykl-taka jest cena. Czy komis może mi wystawić fakture VAT na kwote 10000zł brutto?

 

komisy wystawiają zazwyczaj fakturę na marżę: na fakturze są 2 pozycje - towar komisowy z ceną netto i vatem 0, oraz marża z doliczonym vatem. w tym przypadku - powiedzmy - 10 tys za moto, + druga pozycja marża 500,- i do niej vat, i tylko ten ostatni do odliczenia. operacja kompletnie pozbawiona sensu

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za sugestie.

Nowy nie wchodzi w grę. Brak funduszy :(

Faktura marża to faktycznie nie ma sensu.

A jak był w przez komis kupił na kredyt lub leasing?

Nie ma znaczenia czy leasing będzie bezpośrednio od firmy leasingowej czy za pośrednictwem komisu.

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ma znaczenie:

 

1. Faktura VAT marża (takie wystawia komis zazwyczaj) daje możliwość zrobienia tylko leasingu finansowego (z punktu widzenia podatnika jak kredyt - więcej tu: Leasing finansowy motocykla. - motocykl z punktu widzenia prawa podatkowego i firmy leasingowej jest traktowany jak samochód osobowy.

 

2. Przy fakturze VAT (pełne 23 %) - można zrobić leasing operacyjny ale pamięać trzeba że od 2011 roku odliczyć można tylko 60 % VAT - szczegóły tutaj: Leasing motocykla

 

3. Można motocykl kupowany od osoby przywatnej przepuścić przez komis - ale np przy kredycie na firmę nie ma takiego wymogu.

 

4. Może być "ciężko" załatwić finansowanie na motocykl dla świeżej firmy - świeżej czyli takiej która działa krócej niż 3 m-ce i gdy leasingobiorca ma poniżej 25 lat... niestety najłatwiej zrobić motocykl lekarzowi czy adwokatowi - takich klientów mamy zresztą najwięcej ;-)

 

5. Przy skuterze (motorower wg kodeksu) można odliczyć cały VAT i można odliczać vat od benzyny

 

Powodzenia w nowym biznesie

 

MAis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

nikt rozsadny przy cenie moto (rynkowej) 10000 nie wystawi faktury VAT! oznaczaloby to promocje na 20%... jak chcesz takie akcje to zaloz sobie karte lajonesu i idz po moto do BMW, wtedy faktycznie ale musisz miec 60k gotowki.

Edytowane przez mrbravo

General description: aktualnie brak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...