Skocz do zawartości

Gps, Smartfon Czy Coś Innego?


Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Wiem, że temat wyboru był już jakiś czas temu wałkowany. Ale od tamtej pory minęło już parę miesięcy a w dziedzinie techniki to przepaść :wink: Poza tym potrzebuję konkretnej porady. Otóż:

Planuję pokręcić się w tym sezonie po większych miastach Europejskich. Przydało by mi się zatem urządzonko do nawigowania. Zastanawiam się czy kupić GPS czy może jakiegoś smartfona lub PDA. Nie bardzo wiem co lepiej sprawdzi się na motocyklu.

 

To czego oczekuję:

- niewielki rozmiar (powiedzmy do max 4 cali)

- możliwość ładowania baterii z motocykla

- dodawanie innych map

- zapis przejechanej trasy

- zestaw słuchawkowy możliwy do zamontowania w kasku, który mógłbym używać w deszczowe dni ( jak to rozwiązać? Interkom z słuchawką wkładaną do ucha po pół godziny powoduje u mnie szewską pasję)

- możliwości obsługi w rękawicach ( może to być choćby rysik, który mogę sobie przyczepić gdzieś pod ręką)

- cena nie przekraczająca 400zł ( ewentualna używka w dobrym stanie wchodzi w grę)

 

Gdyby jednak miało to być coś więcej niż sam GPS to zastanawia mnie jak jest z internetem. Jeśli mamy dajmy na to smartfona z WiFi to czy bez problemu możemy za granicą korzystać z neta za free tam gdzie są hot spoty? Da się zainstalować sobie skype i dzwonić za darmo? Może dla niektórych te pytania wydadzą się oczywiste ale nie korzystałem wcześniej z takich zabawek więc wolę się upewnić zanim coś kupię. Jeśli tak jest to takie rozwiązanie pasowało by mi bardziej, tylko pod warunkiem, że nawigacja w telefonach działa na podobnym poziomie co w GPS.

 

Co doradzacie?

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... :icon_evil: ...no masz tych wymagań , osobiście używam nawigację samochodową 3,5 cala , w pokrowcu montowanym na kierownicę , z programem IGO8 i mapami lokalnych dystrybutorów , system pokazuje strzałkami mi w zupełności wystarcza,i się sprawdza :notworthy: ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... :icon_evil: ...no masz tych wymagań , osobiście używam nawigację samochodową 3,5 cala , w pokrowcu montowanym na kierownicę , z programem IGO8 i mapami lokalnych dystrybutorów , system pokazuje strzałkami mi w zupełności wystarcza,i się sprawdza :notworthy: ...

 

 

no... mam, mam dlatego Was pytam :icon_mrgreen:

A jak widoczność w czasie deszczu? W mojej torbie na bak zawsze parowała przezroczysta kieszeń na mapę i kiepsko było cokolwiek rozczytać.

 

Edit: sorki, coś mi nie idzie z opcją "cytuj"

Edytowane przez PrzemekB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nokia N95 N82...

masz GPS, wi-fi plus naprawdę dobry aparat foto w jednym.

 

Wzystko fajnie ale do N 95 trzeba dokupic myszke GPS'u o inaczej wylapanie sygnalu GPS'u o ile nie trwa wi9ekow, to moze wogole nie nastapic.

 

N 97 juz inna bajka. Tylko ta kasa.

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja mam N82 i jesem naprawde zadowolony... Zjeździłem Włochy, Niemcy, Czechy, Austrie i całą PL i dała rade...

 

Niewatpie ale zwroc uwage, ze pisalem o N 95 ( 8 Giga )bez myszki nie chodzi wogole, mimo, ze ma GPS on board.

 

:crossy:

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemo, dobrze myślisz i ja na twoim miejscu brałbym smartphona, tylko że NIE MA smartphonów których mógłbyś w rękawicach używać. To się da tylko z dedykowanymi, motocyklowymi navi.

Osobiście jestem fanem HTC, bo można samemu ROM edytować i wgrać taka mapę jaka ci się podoba - testowałem sporo i mi do gustu najbardziej przypadło IGO. Ale to akurat kwestia osobista.

Słuchawki - każdy taki smartphon ma Bluetootha, a to co do kasku wsadzisz to jest zupełnie osobny temat. Ja znalazłem taką masę dwuskładnikową która po stężeni jest elastyczna, więc jak była nie stężona to wsadziłem w to słuchawki i całość władowałem do uszu, Teraz mam takie co z ucha nie wystają, nie wypadają i jeszcze hałas trochę blokują. Tylko muszę zrobić nowe, bo jakość dźwięku mi nie pasi :D

Dezinformacja i fake newsy opierają się na tendencyjności w naszym myśleniu. Nie lubimy otrzymywać informacji, które są sprzeczne z tym, jak postrzegamy świat. Wolimy wiadomości, które potwierdzają nasze przekonania. Problem w tym, że wobec takich przekazów jesteśmy mniej krytyczni, więc jeśli dezinformacja będzie zgodna z tym, w co i tak już wierzymy, łatwiej będzie się nam na nią nabrać. Pamiętajmy, dezinformacja ma na celu radykalizację naszego światopoglądu, a nie jego zmianę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie chyba trzeba myśleć o smartfonie. A jeśli chodzi o używanie ich w rękawicach: nie ma takich z rysikami?

Buber ciekawe rozwiązanie, tylko potwierdź czy dobrze rozumiem. Rozbroiłeś zwykłe słuchawki (przewodowe) i zalałeś głośniczki tą masą a potem włożyłeś do ucha aż do stężenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Masa to hamerykańskie zagłuszki, czekaj poszukam linka...

O, takie cuś:

http://www.radians.com/main/p-282-radians-custom-molded-earplugs.aspx

 

Jakieś 20 dolców w USA i dla mnie bomba - komfort, kask nie zaczepia i całkiem nieźle tłumi szum z zewnątrz.

 

Co do smartfona - :) no co ty, jak to sobie wyobrażasz używanie rysika w rekawicy? Chyba że zakończysz sobie jeden z palców rękawicy szpikulastą końcówką... hmmm... to jest pomysł... trzeba będzie zbadać :)

Dezinformacja i fake newsy opierają się na tendencyjności w naszym myśleniu. Nie lubimy otrzymywać informacji, które są sprzeczne z tym, jak postrzegamy świat. Wolimy wiadomości, które potwierdzają nasze przekonania. Problem w tym, że wobec takich przekazów jesteśmy mniej krytyczni, więc jeśli dezinformacja będzie zgodna z tym, w co i tak już wierzymy, łatwiej będzie się nam na nią nabrać. Pamiętajmy, dezinformacja ma na celu radykalizację naszego światopoglądu, a nie jego zmianę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa z tą masą. W linku jest nawet filmik instruktażowy, dzięki.

Rysik można by przymocować tak jak słusznie zauważyłeś do rękawicy.

Jaki masz model HTC? Patrząc na allegro, chyba będzie mi ciężko kupić za tą kasę coś sensownego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz model HTC? Patrząc na allegro, chyba będzie mi ciężko kupić za tą kasę coś sensownego...

 

Pytałeś o skypa. Musisz jeszcze zwrócić uwagę z jakim systemem kupisz smartfona. Bo skype nie pracuje na androidzie (na razie). Z drugiej strony system w telefonie też można zmienić. Jeśli chodzi o GPS to warto kupić smartfon , który prócz samego GPS ma też (wyłączany/włączany) A-GPS, czyli system pomagający złapać pierwszy sygnał. W Noki E66 złapanie pierwszego sygnału trwało czasem 10 minut. HTC Desire HD z funkcją A-GPS, który mam obecnie, łapie sygnał poniżej minuty. Tyle że A-GPS za granicą może chyba sporo kosztować- bo wykorzystuje komórkowe połączenie internetowe - a internet komórkowy za granicą zdaje się kosztuje krocie-oczywiście jeśli korzysta się z karty sim polskiego operatora.

Edytowane przez adwent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam szukać smartfona, w którym można wyłączyć A-GPS bo inaczej za każdym razem gdy pierwszy raz uruchomię nawigację to zapłacę za złapanie sygnału? Domyślam się, że jak już uzyskam połączenie z satelitą to potem nie ma opóźnień w lokalizowaniu i nie płaci się za nawigowanie jak przy zwykłym GPS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam szukać smartfona, w którym można wyłączyć A-GPS bo inaczej za każdym razem gdy pierwszy raz uruchomię nawigację to zapłacę za złapanie sygnału? Domyślam się, że jak już uzyskam połączenie z satelitą to potem nie ma opóźnień w lokalizowaniu i nie płaci się za nawigowanie jak przy zwykłym GPS?

 

 

Witam

raczej to jedyne godne polecenia rozwiązanie taki smartphone.

Wszystko zależy od tego jaki program do nawigacji bedziesz miał zainstalowany taka powiedzmy Nokia Maps ściąga sobie dane z netu ale jak ściągniesz sobie wybrane mapy na telefon to już nic nie będzie samo się ściągało. Za nawigowanie się nie płaci ale to też zależy od oprogramowania.

No ale jeszcze jest Windows Mobile i tam Automapa, Igo, TomTom

Android ma chyba Google Maps innych nie znam

i wcześniej wspomniany Symbian z Tomaszem, Garmin (używam i jest OK)

 

co do używania rysika to raczej bym odradzał, dla próby weź w rękawicy ołówek do ręki i napisz cokolwiek.

Kiedyś widziałem na SE X1 taki fajny (niewiem jak to nazwać) ekran do jazdy autem, gdzie wszystkie przyciski były tak duże żeby były wygodne w użyciu paluchem.

Fajny patent.

Edytowane przez Zbyszekm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam szukać smartfona, w którym można wyłączyć A-GPS bo inaczej za każdym razem gdy pierwszy raz uruchomię nawigację to zapłacę za złapanie sygnału? Domyślam się, że jak już uzyskam połączenie z satelitą to potem nie ma opóźnień w lokalizowaniu i nie płaci się za nawigowanie jak przy zwykłym GPS?

 

Po pierwsze ja na Twoim miejscu szukałbym smartfona który prócz GPS, ma też A-GPS. Nawigacja w tel bez A-GPS mnie już kompletnie nie interesuje. A o włączanym/wyłączanym a-gps napisałem tak na wszelki wypadek, choć w sumie nie wyobrażam sobie telefonu, który nie umożliwiałby wyłączenia AGPSa(nawet jeśli nie ma bezpośredniego wyłączenia AGPSa, to na pewno jest możliwość wyłączenia komórkowej sieci internetowej- a o to tu chodzi właśnie. AGPS wykorzystywany jest do wstępnego ustalenia Twojego położenia na podstawie stacji przekaźnikowych operatora. W momencie gdy korzystasz z AGPSa telefon ściąga sobie z internetu ileś tam bajtów - kilka czy kilkanaście i wstępnie Cię lokalizuje - to skraca bardzo czas złapania pierwszego sygnału sat. W Polsce te koszty nie będą duże, bo rozliczanie u naszych operatorów jest już dokładniejsze niż kiedyś (dowiedz się u swojego operatora, w orange chyba co do kb). Natomiast za granicą płacisz za roaming internetu - jeśli chcesz korzystać z karty sim polskiego operatora- i jak dowiadywałem się w ostatnie wakacje - u ORANGE są to kosmiczne pieniądze. O wiele bardziej opłaca się kupić prepaidową kartę internetową tam, gdzie będziesz- choć z tym w niektórych krajach bywają problemy. Poza pierwszym złapaniem sygnału-potem nawigujesz sobie za darmo - ta łączność z internetem jest wykorzystywana tylko na początku po włączeniu programu do nawigacji. Smartfona możesz też szukać właśnie pod kątem systemu na którym on pracuje ponieważ nie wszystkie programy do nawigacji chodzą pod każdym systemem. Np. mocno chwalona Automapa nie działa na androidzie. Ja nigdy nie widziałem na oczy automapy, korzystam w tej chwili z programu sygic na dotykowym htc desire hd. Nie miałem jeszcze okazji wypróbować go na motocyklu w mapniku- trochę się boję tego ekranu dotykowego. W samochodzie w uchwycie sprawuje się super :icon_biggrin: . Może wypowiedziałby się ktoś, kto używał jako nawigacji telefonu z dotykowym ekranem- jak on sobie radzi na motocyklu. Bo obawiam się, że w mapniku może być problem z niechcianym reagowaniem dotykowego ekranu na kontakt z folią.

 

edit: kurcze co z tym tekstem cytowanym się teraz dzieje?

edit2: co do opóźnień - to nigdy się z tym nie zetknąłem, choć na forach ludzie o tym wspominali. Używałem dotąd tom toma w Nokii N73 (system symbian)+ moduł GPS na bluetooth, garmina w Nokii E66 (system symbian), obecnie program sygic na telefonie HTC Desire HD (system android). Brat używał tom toma, sygica, garmina na Nokii E 51 (chyba), kolega na nokii E90 ma garmina. Nikt z moich znajomych czy rodziny ani ja nie zetknęliśmy się z opóźnieniami w działaniu programów nawigacyjnych na telefonach.

Edytowane przez adwent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...