Skocz do zawartości

Jazda po Poznańsku


mongor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1. Dojeżdżając do ronda, z dwoma pasami, zająłem lewy pas, ponieważ miałem zamiar wyjechać trzecim zjazdem.

 

2. Przede mną stał samochód z z miejscową rejestracją. Miał włączony lewy kierunek. Za mną stały policjanty, też mieli włączony lewy kier.

 

3. Ja nic nie miałem włączone.

 

4. Po ruszeniu, gość przede mną, zjechał z ronda bez jakiejkolwiek sygnalizacji, ja natomiast włączyłem prawy, przepuściłem jedno autko na prawym.

 

5. Policjanty zjechali za mną prawym, też bez sygnalizacji. Nawet pomyślałem, co za sku**iele. ...Zła sygnalizacja na skrzyżowaniu, wprowadzenie innych uczestników w błąd

 

1. w/g mnie prawidlowo

 

2. Lewy kierunek przy wjezdzie na rondo, hmmmmm, rozumiem, ze takie przepisy to tylko w PL :icon_mrgreen:

 

3. w/g mnie prawidlowo ( co nie znaczy, ze prawidlowo w/g PORD :icon_mrgreen: )

 

4. :banghead: ( w / Mnie zrobiles prawidlowo )

 

5. To w Pl mozna zjezdzac z robda nie sygnalizujac tego zamiaru ? ? ? :banghead:

 

Siory panowie ale jak moze dojsc do niuansow, ze w jednym miescie szkola tak a w drogim inaczej i jak maja sie do tego PORD ?

 

:crossy:

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mongor, czy to jest to rondo?

 

http://img560.imageshack.us/i/rondol.jpg/

 

Zapewne to Rataje, jeśli od Kórnika jechałeś.

Sygnalizacja kierunkowskazem potrzebna bo bez niej to powinieneś jechać na wprost (drugi zjazd) a Ty skręciłeś w lewo - a to już dezorientacja innych.

A przy zjeździe potem niekoniecznie musiałeś mieć kierunek.

Zresztą te rondo weź sobie naprostuj i zrób na "kwadrat" bo właśnie na tej zasadzie działają "ronda" w Poznaniu. I wtedy zobaczysz, że sygnalizowanie było potrzebne do skrętu - zmieniasz gwałtownie kierunek swego ruchu. Spójrz na pasy jak są namalowane.

Ja takim tokiem myślenia rozbroiłem sobie te "ronda" jak tam zacząłem kiedyś jeździć. Bo chciałem jeździć jak po prawdziwym wielkim rondzie - wjazd bez niczego, a potem zmiany pasów, kierunków.

A to jednak tylko takie większe skrzyżowanie z wysepką, a że zaokrągloną to niby rondo :-P

I teraz u mnie w Płocku się kłócę, że przed "rondem" (czyli skrzyżowaniem) trzeba włączyć kierunkowskaz :D.

 

Mnie dziwi jednak, co ten pojazd z Twojej prawej tam robił, że musiałeś go przepuszczać ? On powinien ewidentnie zjeżdżać gdzie Ty, więc co on? w lewo jechał? Zajechał Tobie drogę?

Edytowane przez ZwierZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. w/g mnie prawidlowo

 

2. Lewy kierunek przy wjezdzie na rondo, hmmmmm, rozumiem, ze takie przepisy to tylko w PL :icon_mrgreen:

 

W IRL jest tak samo i kiedys bylem strasznie tym zdziwiony, a teraz powiem Ci, ze to jest wygodne. Gosc ma kierunek tzn ze leci dookola, a jak nie to wlacza kierunek do zjazdu i wszystko jasne.

Gorzej jak nie ma kierunkui nie wies czy zjezdza z ronda czy leci wkolo. Tutak wiekszosc skrzyrzowan to ronda i dlatego to jest irytujace, bo w momencie kiedy bys mogl pojechac, to czekasz co koles zrobi.

 

Pzdr

 

baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa ma być skierowana do sądu. Pytanie brzmi; kto popełnił błąd? Nie chodzi mi o stówę i 2 pkt. To pierwszy mandat w moim życiu w Polsce. Chodzi o zasadę. Wiem że mam rację. Dziś rozmawiałem z znajomym szefem drogówki i wyśmiał tamtych. Z Poznania. Stać mnie na dojazdy do sądu. Przepisy są po mojej stronie. Najwyżej jak wygram, to założę sprawę policji o zwrot kosztów.

 

Tez tak mialem i myslalem podobnie.

Powiedzialem ze prosze o skierowanie sprawy do Sadu Grodzkiego i czekalem na wezwanie na sprawe i ....

Dostalem info ze sprawa odbyla sie zaocznie i zostalem ukarany mandatem 500 + koszta sprawy.

W chu*a ciecie z policjantami :icon_mrgreen:

ISRA: 27062
SREU: 614

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostalem info ze sprawa odbyla sie zaocznie i zostalem ukarany mandatem 500 + koszta sprawy.

 

trzeba było doczytać do końca, z pouczeniem w którym stoi jak wół w jakim terminie masz złożyć odwołanie. po wpłynięciu pisemka sąd wyznacza termin rozprawy i sprawa toczy się z trybie zwykłym. a tak sam jesteś sobie winien

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to było pierwsze rondo jadąc od Kurnika to było to rondo rataje i tam są trzy pasy . Prawy do jazdy na wprost i w prawo , środkowy do jazdy tylko na wprost i lewy do jazdy na wprost i do skrętu w lewo . Jeżeli ty skręcałeś w lewo to nikt inny nie mógł ci zajechać drogi chyba że opuszczał rondo z innej strony . Wjeżdzając już na rondo i skręcając w lewo powinieneś zająć pas środkowy lub zewnętrzny prawy i wtedy bez kolizji opuszczasz rondo natomiast jeśli dalej się kierowałeś trzecim wewnętrznym pasem to był to pas kolizyjny bo on prowadzi tylko cały czas w lewo po okręgu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę musiałem powertować przepisy i pomyśleć z czego zrodziło mi się takie wytłumaczenie.

Mam nadzieję, że w miarę prosto to opiszę.

 

Mamy do czynienia z różnymi typami "rond".

 

Są ronda gdzie nie ma pasów ruchu i jeździ się wokoło oraz gdzie są pasy ruchu na nich ale tak wytyczone, że też jeździ się wokoło - czyli zwykłe ronda.

Tutaj wjeżdżając nic nie włączasz, tylko zajmujesz odpowiedni pas ruchu przed a dopiero w środku rozgrywa się Twoja decyzja. Zmieniasz płynnie pas ruchu przed zjazdem, dając sygnalizację kierunkowskazem, że zjeżdżasz.

 

Ale są też takie jak tu w Poznaniu, które tak naprawdę jest tylko dużym skrzyżowaniem błędnie nazwanym "rondo". Tu zachowujesz się jak na skrzyżowaniu, przed włączasz kierunkowskaz a potem jadąc w lewo zajmujesz na poprzecznej odpowiedni dla siebie pas ruchu.

Czyli inne zasady niż powyżej, na zwykłych rondach.

 

Wjeżdżając musisz wiedzieć na co wjeżdżasz i jak się zachować.

A to wiesz po oznakowaniu przed.

Jeśli nie ma wcześniej nic kierunkowego to masz rondo gdzie możesz sobie jeździć wokół i zjeżdżać z niego z sygnalizowaniem. Ewentualnie zmiany pasa ruchu na nim też sygnalizowanie.

 

Natomiast jeśli masz tak jak w Poznaniu, dodatkowo znaki kierunkowe - pionowe, płaskie, a i często sygnalizacja świetlna kierunkowa to jesteś na dużym skrzyżowaniu i stosujesz zasady jak na nim.

Wcześniej kierunkowskaz co chcesz zrobić, a potem uważasz na pasy ruchu bo skręcając w poprzeczną w lewo musisz sobie wybrać ten, który Tobie odpowiada do dalszej jazdy. Przy zjeżdżaniu niekoniecznie sygnalizujesz bo Cię pasy ruchu-kierunkowe prowadzą na zjazd. NA tym typie nie dasz rady jeździć w kółko , zmieniając w środku pasy, tak jak na zwykłym rondzie.

 

Niby to rondo i to rondo ale jednak w rzeczywistości dwie różne sprawy, dwie zasady zachowania.

Jedno to "rondo" a drugie duże skrzyżowanie z wyspą błędnie zwane rondem.

 

Na moje nie masz szans się wybronić. Stracisz czas i kasę. Próbowałeś jechać "na pamięć" jak po rondzie a nie zwróciłeś uwagi na oznakowanie przed, że tu jest inaczej - skrzyżowanie. I tłumaczenie, że to rondo na nic się nie zda, bo to nie rondo. Pewien znak trochę ludzi wprowadza w błąd i podchodzą stereotypowo do tego zamiast zwrócić uwagę na pozostałe oznakowanie. Niestety dla uproszczenia stawia się te znaki, zamiast napaćkać znaki znaki zakazy skrętu, wjazdu by nikt nie wjechał pod prąd. Ale to nie zwalnia z pomyślenia i zwrócenia uwagi na to na co się wjeżdża.

 

I dobra uwaga mi się nasunęła - zwracajcie uwagę czy przed "rondami" są postawione znaki kierunkowe. Bo to da odpowiedź z czym ma się do czynienia i jak się zachować potem w środku.

Edytowane przez ZwierZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba było doczytać do końca, z pouczeniem w którym stoi jak wół w jakim terminie masz złożyć odwołanie. po wpłynięciu pisemka sąd wyznacza termin rozprawy i sprawa toczy się z trybie zwykłym. a tak sam jesteś sobie winien

jsz

 

Wiem ze tak bylo, ale znajomy prawnik powiedzial ze nawet szkoda zachodu i nerwow w sprawie co sie bedzie ciagnela ze dwa lata.

Nota bene byl ze mna podczas zdazenia i mogl byc wziety jako swiadek.

Z policjantami ktorzy beda lgac jak z nut nie wygrasz.

 

Przed rondem były dwa pasy. Prawy miał sygnalizację poziomą, prosto i prawo. Lewy, prosto i też w prawo.Rondo dwupasmowe. Ja zjeżdżałem trzecim, na wprost.

 

Kurde stary, dwa pasy a Ty nagle zjezdzasz .... trzecim?

I sam piszesz ze ten trzeci byl na wprost wiec jak zjezdzales w prawo ?

Niezgodnie z przepisami :icon_mrgreen:

ISRA: 27062
SREU: 614

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz. Przed rondem były poziome znaki. Na rondzie ich nie było. Przed rondem stał pionowy znak; ruch okrężny (niebieski ze strzałkami) i drugi; uwaga na drogę z pierwszeństwem przejazdu ( żółty, odwrócony trójkąt). Nie było sygnalizacji świetlnej. Normalne, zwykłe rondo. Któreś z kolei za tym dużym rondem, ( a właściwie skrzyżowaniem). To chyba jest Rataje? Jutro jak znajdę chwilkę, to napiszę dokładnie które to i z jakiej ulicy wjeżdżałem. W protokole zastrzegłem sobie, że chcę być poinformowany o terminie sprawy. Od policjanta dowiedziałem się, że może to być jeszcze w tym miesiącu. Zarzut to; wjazd na rondo bez sygnalizacji lewym kierunkiem. Tylko to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musisz jednak zapodać gdzie to było bo nie kojarzę takiego "ronda" bez sygnalizacji świetlnej. Jest niby Żegrze ale to tylko trzy zjazdy i nie pasuje do Twojego. A na drugiej stronie miasta też nic nie ma bez sygnalizacji. Była?

A może tylko wyłączona?

 

W każdym bądź razie znaki kierunkowe pokazują, że wjeżdżasz na skrzyżowanie i powinieneś użyć kierunkowskazu.

Jak widzę po tamtych tematach i testach na PJ to też na zwykłych rondach używa się kierunkowskazu wcześniej, przynajmniej na tych małych ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. To w Pl mozna zjezdzac z robda nie sygnalizujac tego zamiaru ? ? ? :banghead:

A Ty wyjechałeś na truskawki i Polakiem już nie jesteś? I zjeżdżając np. z takiego ronda (http://www.tinyurl.pl?bzd031mb) włączał być kierunek? Za gramanicą nie ma takich? Bo my in Poland, mamy.

Edytowane przez lutecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro wiesz, to nie kłam że sąd Ci krzywdę zrobił

jsz

 

Nie klamie tylko napisalem ze osadzil mnie zaocznie bez zadnej sprawy.

A odwolywac sie pozniej i czekac na nie wiadomo co ......

Wiem, zaraz napiszesz ze moje wina, dobra, niech bedzie :icon_mrgreen:

 

zjeżdżając np. z takiego ronda (http://www.tinyurl.pl?bzd031mb) włączał być kierunek? .

 

Oczywiscie ze tak ...

Widzisz ze z kazdego pasa mozna jechac zarowno w prawo, zjezdzjac z ronda, jak i w lewo gdyz masz przerywana linie z prawej strony a z lewej ciagla.

Kierowca jadacy srodkowym pasem, moze wlaczajac lewy kierunkowskaz zjechac z ronda w lewo.

Dlatego Ty jak jedziesz lewym wlaczasz prawy kierunkowskaz sygnalizujac ze chcesz zjechac z ronda.

Itd ....

ISRA: 27062
SREU: 614

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie klamie tylko napisalem ze osadzil mnie zaocznie bez zadnej sprawy.

 

na tym polega postępowanie uproszczone, do którego kierowane są sprawy proste, z zasady nie budzące wątpliwości. sytuacja jest prosta: nie zgadzasz się, piszesz sprzeciw i sąd wysłucha Twoich argumentów. nie - znaczy zgodziłeś się z argumentacją skarżącego

BTW sprawa odbyła się: sędzia ocenił materiał przedstawiony przez policję. i uznał, że wina nie budzi wątpliwości (tak ją opisali mundurowi)

 

pozwalam sobie ciągnąć tą kwestię ze względu na to, że nie po raz pierwszy spotykam się na forum z pretensjami do sądu, że wydał wyrok zaoczny. tymczasem jest to normalna procedura, od której każdemu bez żadnych konsekwencji przysługuje prawo odwołania się do pełnego procesu, w czasie którego sąd wysłucha argumentów obu stron. nie ma więc co płakać, że sąd skazał, trzeba w razie zastrzeżeń korzystać z prawa do procesu

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego Ty jak jedziesz lewym wlaczasz prawy kierunkowskaz sygnalizujac ze chcesz zjechac z ronda.

gdzieś to wyczytał? :banghead:

nie zmieniasz pasa, nie zmieniasz kierunku - nie włączasz kierunkowskazu!

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...