Skocz do zawartości

Opłata skarbowa za kupno motocykla


Pixel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupiłem niedawno motocykl, który był sprowadzony z francji przez handlarza, kupił go mój znajomy, następnym właścicielem byłem ja, po czym go zaraz sprzedałem. Moto nie było rejestrowane, a na wszystkich umowach była taka sama cena.

Dowiedziałem się, że do końca kwietnia muszę oddać jakiś tam PIT i się rozliczyć z tego co zarobiłem.

Powiedziano mi również że muszę zapłacić jakąś tam kwotę tylko za to że kupiłem moto(bodajże 2% wartości).

Moje pytanie brzmi: co z tego jest prawdą, i co mam zrobić w tej sytuacji, bo już się całkiem zagubiłem.

Dziękuje z góry za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz uregulować dwie sprawy

podatek od czynności cywilno prawnych (2%)

oraz podatek dochodowy (jeśli przyciąłeś na bike'u)

Zestaw naprawczy zacisku hamulcowego Brembo BMW R850 R1100 K1200 K100 K1 K1100

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naprawczy-zacisku-brembo-przod-bmw-r-1100-850-k-1200-gs-r-rs-s-rt-lt-14830948090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kupiłem niedawno motocykl, który był sprowadzony z francji przez handlarza, kupił go mój znajomy, następnym właścicielem byłem ja, po czym go zaraz sprzedałem. Moto nie było rejestrowane, a na wszystkich umowach była taka sama cena.

Dowiedziałem się, że do końca kwietnia muszę oddać jakiś tam PIT i się rozliczyć z tego co zarobiłem.

Powiedziano mi również że muszę zapłacić jakąś tam kwotę tylko za to że kupiłem moto(bodajże 2% wartości).

Moje pytanie brzmi: co z tego jest prawdą, i co mam zrobić w tej sytuacji, bo już się całkiem zagubiłem.

Dziękuje z góry za pomoc.

A był rejestrowany w kraju (przez kogokolwiek) czy nie ?

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli kwota sprzedaży była u Ciebie taka sama, jak zakupu (tak piszesz), to w PIT nie musisz nic wykazać - nie zarobiłeś na transakcji

natomiast do uregulowania pozostaje podatek jw. napisał Konrad. i to jak najszybciej, przygotuj się też na karę w skarbówce jeśli minęło od "niedawno" więcej niż 14 dni (AFAIR tyle jest na zapłatę - ale sprawdź sobie w archiwum, bo temat jest wałkowany regularnie)

 

na przyszłość zanim się weźmiesz za handelek, zapoznaj się z przepisami. bo to jeszcze nie wszystkie zagadnienia związane ze sprowadzeniem pojazdu

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście nie mineło 14 dni, jutro pędzę to zapłacić. W sumie nie chciałem nim handlować, ale wyszło jak wyszło.

O jakich zagadnieniach mówisz? Jeśli możesz rozszerz swoją wypowiedź :wink:

 

Moto nie było rejestrowane.

 

 

A był rejestrowany w kraju (przez kogokolwiek) czy nie ?

Nie, nie było. Dopiero teraźniejszy właściciel go rejestruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niech nowy właściciel spisze sobie świeżą umowe z byłym właścicielem z francji (tak jakby sam zaimportował moto, oczywiście jezeli wciaz posiada komplet dokumentów potrzebnych do rejestracji, a motocykl był sprowadzony po wejściu Polski do strefy Shengen). Unikniesz płacenia opłaty skarbowej. W takim wypadku ,jezeli ty lub twój kumpel cos odjebaliście na francowatej tablicy to moze miec równiez z tego tytułu konsekwencje.

Edytowane przez janosikkk

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niech nowy właściciel spisze sobie świerzą umowe z byłym właścicielem z francji (...)

 

zapytam grzecznie: uderzyłeś się czymś ciężkim w główkę? namawiasz ludzi do popełnienia przestępstwa fałszowania dokumentów zagrożonego karą bodajże do 3 lat? i to ściganego z urzędu?

 

ad. zagadnień - poczytaj, Pixel, wątki o sprowadzaniu. dokumenty, vat24, terminy, itd

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapytam grzecznie: uderzyłeś się czymś ciężkim w główkę? namawiasz ludzi do popełnienia przestępstwa fałszowania dokumentów zagrożonego karą bodajże do 3 lat? i to ściganego z urzędu?

 

ad. zagadnień - poczytaj, Pixel, wątki o sprowadzaniu. dokumenty, vat24, terminy, itd

jsz

Bo widzisz , ja mam łeb a nie główkę. W główce mieści sie móżdżek a móżdżek nie jest nic w stanie wymysleć.Może nie potrafisz w swym gryzipiórkowym szale legalizmu znaleźć dziury w tym pseudodoskonałym systemie urzedniczym ;]

A moja porada to po prostu praktyka. Moze w galicji sa duzo bardziej skrupulatni ale nic ani nikt do dziś mnie za nic nie goni .Ani tez poprzedniego "importera" . Tylko ja byłem pewny że nikt nic nie odwalił w międzyczasie na rejestrowanym przezemnie moto.

 

A moze inaczej ,mój ty koffany gryzipiórku, co mu zrobia jezeli przyjdzie z umowa K-S spisaną z datą tydzień temu z francuzem ?Zakładam że nikt w żadnym polskim urzędzie żadnego dokumentu od tego motocykla nikomu nie pokazywał i niczego nie płacił.

 

A co sie stanie jezeli jakiś przypadkowy francuz zdobedzie moje dane osobowe i wyrejestruje we francji moto na mnie (nie wiem czy to sie tak robi ale zakładam że jakoś musi sie pozbyc obowiązku opłat ciażących na nim w zwiazku z posiadaniem moto) bez mojej wiedzy ?

 

A co sie stanie jezeli ja chcac pozbyc sie obowiazku płacenia OC za starego klamota (np kaszla) spisze umowe z ukraińcem ?

 

Trzeba jeszcze uwzglednic fakt zachowania sie właściwych urzedów ze wzgledu na lokalizacje , w teorii procedury sa takie same , ale w praktyce moze byc róznie. Jak sprzedawałem cebre to w poznanskim WK potrzebowali zaswiadczenia że sprowadziłem motocykl w celach sprzedazy !? No to im napisałem ... Ale po wuj takie cos jezeli fakt płacenia podatku reguluje ustawa w której jest zapisane że trza sie rozliczyc z fiskusem jezeli posiadało sie pojazd krócej niz pół roku. Wiec jaka róznica , czy napisze takie oswiadczenie czy nie , jeeli jestem osoba prywatną ?To jest jeden z nonsensów jaki zarejestrowałem.

Edytowane przez janosikkk

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam że nikt w żadnym polskim urzędzie żadnego dokumentu od tego motocykla nikomu nie pokazywał i niczego nie płacił.

 

wystarczy, że francuz zgłosił sprzedaż np. z celu wyrejestrowania pojazdu z płacenia jakiegoś podatku/ ubezpieczenia, i podał dane kupca. że importer opłacił vat24, co zrobić powinien. że sprzedając zgłosił ten fakt, żeby uniknąć odpowiedzialności. że poprzedni kupiec był lepiej zorientowany i złożył pcc3. wszystkiego się sprawdzić nie da, czasem nawet ktoś zapomni, że coś już zrobił. i chłopak leży

kpiny ze mnie nie zmienią takiej mentalności marnego kanciarzyny, więc obyś nie musiał odpowiadać za "oszczędność" paru złotych na podatku. bo byli już tacy, którzy potem z mokrymi nosami dopytywali się jak uniknąć kary. ale co robisz na swoją odpowiedzialność, to Twoja sprawa - tutaj nie doradzaj koledze w sposób, który może go narazić na spotkanie z prokuratorem

EOT

jsz

 

ps. móżdżek też masz. trzeba było uważać w podstawówce na biologii...

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ps. móżdżek też masz. trzeba było uważać w podstawówce na biologii...

Widzisz synu , jak pięknie ze wszyskiego można się wykręcić :icon_mrgreen: Odpowiednie uzasadnienie i wszystko gra , ku*wa jakie prawnicy mają łatwe zadanie w każdej dziedzinie życia.

Jsz , nie uwzględniłes faktu że większośc handlarzyn totalnie ma w dupie skarbówke a w kraju mamy stado indywidualnych importerów.

 

 

PS.

Ponawiam pytanie , co w przypadku gdy francuz wyrejestruje swoje moto na mnie ? ALE BEZ MOJEJ WIEDZY I ZGODY!

Edytowane przez janosikkk

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Nie będę usuwał tych postów, choć moim priorytetem jest sytuacja, w której gdy ktoś wrzuci w google hasło "przekręty z umowami", to forum wyskoczy na ostatnim miejscu. Niemniej jeśli ktoś kiedyś zwróci się o IP autora tych błyskotliwych myśli jak powyżej, to z musu udostępnię.

Sugeruję czasem puknąć się w głowę (główkę), zanim zacznie się w miejscu publicznym walić w klawiaturę.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy że byłem poprzez GG poinformowany przez autora tematu że zagubiła sie umowa K-S .Stad sformułowanie "świerza umowa". I domniemanie o niemożnosci podjęcia jakichkolwiek czynności w polskich urzędach przez zagubioną umowę :icon_mrgreen:

 

A delikwent pewnie i tak wpadnie w młyn opłat.

 

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy że byłem poprzez GG poinformowany przez autora tematu że zagubiła sie umowa K-S .Stad sformułowanie "świerza umowa". I domniemanie o niemożnosci podjęcia jakichkolwiek czynności w polskich urzędach przez zagubioną umowę :icon_mrgreen:

 

A delikwent pewnie i tak wpadnie w młyn opłat.

 

 

A więc "powiedzmy że byłeś" czy faktycznie "byłeś" bo to spora różnica.

 

Ale mniejsza o to.

 

Tu moje perypetie (post 218) wynikające z bardzo prostego(niektórym się wydaje)przekrętu:

 

http://forum.motocyklistow.pl/index.php?sh...c=119362&st=200

 

W serdecznej rozmowie z Panią na komendzie dowiedziałem się że w ostatnich latach/miesiącach jest "nagonka" na tego typu sprawy.Więc zalecałbym daleko posuniętą ostrożność w radzeniu komuś takich rzeczy janosik. Słowem - zrób to sam a potem opisz rzetelnie fakty.Pzdr.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yo!

 

No coz, takie cos dziala tylko przy pierwszej rejestracji :]. Pewnie mamy w Polsce setki prywatnych importerow, ktorzy tak dzialaja. Biora w np. Niemczech sprzeta na siebie, a potem tworza druga umowe, na ktorej znowu jest Niemiec i puste pole do wpisania danych tego, ktory moto w Polsce kupi. Fakt wyrejestrowania moto jest do znalezienia tylko w Niemczech, wiec... dla polskich urzedow w praktyce nieosiagalny. Prawdziwy importer dla Polski pozostaje anonimowy. Kupa sprzetow mi znanych wsrod znajomych taka droge przebyla i zostala zarejestrowana bez klopotow. Znam tez ludzi, ktorzy tak zarabiaja na zycie.

Zapewne w koncu jakas komunikacja miedzy poszczegolnymi panstwami powstanie i leb sprawie ukreci. A na razie szara strafa kwitnie w najlepsze :].

No i oczywiscie jak ktos sie decyduje kupic takiego sprzeta, podpisac umowe, na ktorej widnieja dane Niemca, Francuza etc, to musi zdawac sobie sprawe, ze szara strefe wspomaga i... moze w koncu ktos kiedys zaczac zadawac duzo niewygodnych pytan :].

 

Pzdr

Edytowane przez zbyhu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc "powiedzmy że byłeś" czy faktycznie "byłeś" bo to spora różnica.

 

Ale mniejsza o to.

 

Tu moje perypetie (post 218) wynikające z bardzo prostego(niektórym się wydaje)przekrętu:

 

http://forum.motocyklistow.pl/index.php?sh...c=119362&st=200

 

W serdecznej rozmowie z Panią na komendzie dowiedziałem się że w ostatnich latach/miesiącach jest "nagonka" na tego typu sprawy.Więc zalecałbym daleko posuniętą ostrożność w radzeniu komuś takich rzeczy janosik. Słowem - zrób to sam a potem opisz rzetelnie fakty.Pzdr.

Umowa bez opłaty skarbowej niestety nie przejdzie .Znam sposób na pominięcie odsetek od opłaty skarbowej ale to pryszcz nie oszczędność ( max 15% w skali roku od 170 zł nie daje majątku ale małego Maximusa mozna za to kupić :icon_mrgreen: )

Toolman , czytaj uważnie! Podpowiem : "...nie rejestrowane nigdzie w Polsce..." .Twoja sytuacja to co innego.

 

A skoro juz jestesmy przy rejestracyjnych duperelach to mam pytanie , co grozi za NIEWYREJESTROWANIE motocykla w WK ? Nowy własciciel w Polsce zarejestrował moto na siebie zaraz po zakupie.

 

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...