Skocz do zawartości

opony zimowe do motocykla/ skutera


PawelP
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

Witam.

Ostatnio zauważyłem że moje opony zupełnie przestały trzymać się drogi na mokrym asfalcie. Z przodu mam rocznego Vee Rubbera, z tyłu Vee Rubber po roku eksploatacji zużył się i miesiąc temu założyłem nową Heidenau. Zacząłem szukać innych opon i trafiłem na opony zimowe. Znalazłem już przyczynę - z przelewu gaźnika mieszanka leciała na bok opony i z tego powodu się ślizgałem. Umyłem oponę naftą, lekko ją domknąłem i zablokowałem ten gównianej konstrukcji przelew gaźnika. Teraz jest dobrze, ale nadal się zastanawiam nad skutecznością opon zimowych.

 

Znalazłem jeden typ opony pasujący rozmiarem (3.00-12), Heidenau K57 Snow-Tex w cenie ok. 150 zł/szt.

http://www.motorad.pl/opony-motocyklowe,37...zimowe,k57.html

Po rozmowie telefonicznej z importerem dowiedziałem się że tych opon na obecną chwilę nie mają, ale w połowie listopada będą mieć dostawę, jednak z powodu małego zainteresowania mogą ją mieć tylko na zamówienie. Różnica pomiędzy zwykłą "K57" a "K57 zimową" polega na zastosowaniu miękkiej mieszanki gumy która oczywiście zachowuje swoje właściwości w niskich temperaturach.

 

Pewne testy potwierdzają skuteczność opon zimowych w stosunku do standardowych:

http://www.mg-outerlimits.de/tests/zubehoe...terreifen.shtml

 

Warto więc zainwestować w opony zimowe?

 

Czekam na opinie, sądzę że niektórzy zagorzali użytkownicy skuterów lub też dużych turystyków z górskich miejscowości mają coś do powiedzenia w tej sprawie.

lubisztosuko.gif7,352 osób lubi to.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomnial Olsen, opony zimowe do skootera to tylko HEIDENAU.

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolce są u nas zabronione, ale opony zimowe typu Heidenau Snow-Tex żadnych kolców nie mają więc jak najbardziej. Moje tkc też już są twarde i śliskie na początku, na szczęście w jeździe po asfalcie strasznie się grzeją, więc po paru km już są OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ostatnio zauważyłem że moje opony zupełnie przestały trzymać się drogi na mokrym asfalcie...

 

 

Vee Rubber o kant d... możesz rozbić.

 

Na razie polecam ci patent który opracowałem na kurierce zimą w UK. Obniżenie ciśnienia w kołach. Nie więcej jak 10% bo będzie ciężko się prowadził. Najczęściej 5-10% ciśnienia nominalnego, musisz znaleźć kompromis pomiędzy przyczepnością a właściwościami jezdnymi. Niższe ciśnienie=większy obszar styku opony= więcej przyczepności. No i temp. szybciej łapią. Obniżenie ciśnienia więcej niż 10% spowoduje też niszczenie opony, tego na pewno się domyślasz.

MotorcycleStorehouse Dealer.

Wszystko do Twojego amerykańskiego motocykla!

 

Kiedy umrę pochowajcie mnie twarzą do dołu aby cały świat mógł pocałować mnie w dupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qurim, czemu?

Przejechałem na tym zestawie Vee Rubbera (VRM 220) zeszłą zimę i stwierdziłem że są nawet dają radę w zimę. Guma jest dość miękka, choć mogłaby być bardziej miękka. Boki opony są bardzo miękkie. Bieżnik daje radę w rozjeżdżonym śniegu. Na lodzie nie ma co liczyć na jakąkolwiek przyczepność. Poza tym, w normalnej (letniej) eksploatacji jej wady to ukształtowanie przekroju profilu - jest zaokrąglona, wąska zamiast płaska, daje wrażenie wąskiej opony. W połączeniu z miękkimi bokami opony zachowuje się niestabilnie w pochyleniu.

 

Wracając do tematu zimówek, wyczytałem że takie opony co najwyżej nadają się do eksploatacji po zimnym, ale suchym asfalcie. To jest zaleta miękkiej mieszanki. Jest dużo lepsza przyczepność co potwierdzają testy hamowania awaryjnego z ABS (w teście przy 70 km/h dało 4 metry krótszą drogę hamowania). Na sniegu czy lodzie niczego nie poprawi. Czy to prawda?

 

PS. Heidenau pisze, że opony co prawda można stosować bez wstępnego docierania, ale zaleca się założenie na 4 tygodnie przed atakiem zimy...

http://www.mynetmoto.com/motorradreifen_ne...ter_Reifen.html

lubisztosuko.gif7,352 osób lubi to.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie wiem skąd się wzięło przekonanie że opony z kolcami to opony zimowe;| To są opony do lodu a nie do śniegu. Nie kupuj hidenau bo tylko wydasz kasę a opony są do dupy lekko mówiąc. Na zimę do motocykla/skutera pokuś się o coś w ten deseń:

 

http://allegro.pl/opona-120-90-17-120-90-1...1291651906.html

 

Chodzi o rzeźbę, oczywiście to propozycja na miasto na śnieg typowa gęsta kostka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że ja potrzebuję propozycję "poza miasto", a raczej hard enduro bo zakrętów sporo, dwa wzniesienia i prawdopodobnie rzadko odśnieżana droga.

W mieście trochę lepiej, bo ulice zawsze są odśnieżane.

Chyba jednak spróbuję Snow-tex, bo raczej nic innego nie znajdę w tym rozmiarze.

lubisztosuko.gif7,352 osób lubi to.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 10 miesięcy temu...

Heyah.

Powoli szykuję sprzęta do zimy. Nie oznacza to "wypaćkać towotem, przykryć kocykiem i do szopy" :icon_twisted: ale wózek boczny, sporą szybę i laczki porządne.

 

I właśnie z laczkami jest problem. Zimówki endurowate znalazłem Heidenau - robią wybrane modele w technologii Snow-Tex, czyli włókienka i silika. Użytkownicy na zachodzie chwalą te oponki, podobno rzeczywiście trzymają nawet na warstwie ubitego na drodze śniegu (wiadomo, w granicach rozsądku). W instrukcji pisze, że używanie w temp. powyżej 10 stopni grozi pękaniem opon i błyskawicznym zużyciem.

 

 

Problemem jest brak wyboru (bo 4x18 są, ale mi nie podejdą pod błotnik) , względnie możliwy jest jakikolwiek dobór oponek. Dla mnie w miarę pasowne wydają się Heidenau K41 Snow Tex - do przodu 3x18, do tyłu 3.25x16, na wózek ewentualnie K42 2.75x16. Ale może znajdą się lepsze na tył, choćby 3.5x16 albo 90/90x16 - to optymalne rozmiary. Wiem, że podejdą mi 120/80x16 (nawet 120/90x16), a oryginalnie mam zamontowane 110/90, choć to już trochę za szerokie laczki - producent przesadził.

 

Słyszeliście gdzieś o zimówkach innych firm? Chodzi o grupę produktów

www.grzegorski.net - witrualny kącik mojego warsztatu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...