Skocz do zawartości

Opony zimowe - niemcy ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam po dlugiej przerwie i od razu zwracam sie z pytaniem.

Czeka mnie niebawem przeprawa samochodem przez cale niemcy.

Wiele sie nasluchalem na temat obowiazkowych opon zimowych w tym kraju, nigdzie nie moge znalesc jednak dokladnych przepisow. Ktos z Was orientuje sie moze jak to wyglada w praktyce ?

W jakim okresie i co w razie "nie mania" ?

Z gory dzieki za pomoc

PS: Jakie jeszcze wyposazenie jest wymagane w przypadku jazdy po niemieckich autostradach autem na BRYTYJSKICH rejestracjach ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słycze ................... tzn. śmigałem na zimowych ale aktualnie mam Całoroczne w Jeepie a że zimy liche ostatnio to nie kupuje zimowych .............. rok temu w zime w Kaprun dały rade :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio też zainteresowałem się tym tematem bo mnie akurat dotknął i z tego co wiem to w Niemczech nie ma obowiązkowych opon zimowych ale opony muszą być odpowiednie do warunków panujących na drodze.

 

Jeśli będzie -90 stopni C. ale będzie sucho, bez lodu i śniegu, a będzie się jechać na oponach rodem ze słonecznej kaloforni - nic nikomu do tego.

 

Ale jak będzie zalegał śnieg, lód itd. - wtedy mandat, w razie stłuczki problemy z wypłatą odszkodowania, a jak zablokujemy ruch - zakopiemy się, nie będziemy mogli ruszyć - groźba większego mandatu i odholowania pojazdu.

 

Więc można wybrać się do Niemiec na oponach letnich, ale jak popada śnieg lepiej postawić auto na parkingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli będzie -90 stopni C. ale będzie sucho, bez lodu i śniegu, a będzie się jechać na oponach rodem ze słonecznej kaloforni - nic nikomu do tego.

 

Ale jak będzie zalegał śnieg, lód itd. - wtedy mandat, w razie stłuczki problemy z wypłatą odszkodowania, a jak zablokujemy ruch - zakopiemy się, nie będziemy mogli ruszyć - groźba większego mandatu i odholowania pojazdu.

 

 

To się nie trzyma kupy bo pogoda może się zmienić w przeciągu godziny. Ze suchego i słonecznego w śnieżną zamieć. I co wtedy? Dostaniesz mandat, że nie masz opon zimowych?

 

Z tego co ja wiem, w niektórych regionach niemiec (o ile dobrze pamiętam) obowiązkowe są zimówki, nawet w każdym Norauto masz wywieszkę krajów europy w co musi buć wyposażony Twój samochód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nie trzyma kupy bo pogoda może się zmienić w przeciągu godziny. Ze suchego i słonecznego w śnieżną zamieć. I co wtedy? Dostaniesz mandat, że nie masz opon zimowych?

[...]

Wtedy nie wyjeżdżam z domu, myślę, że Niemcy przewidzieli, że nie każdy mieszkaniec np. północnych rejonów kraju używa auta każdego dnia przez większą jego część więc po co zmuszać go do kupna o 4 opony więcej, może w te dwa czy trzy dni w roku kiedy spadnie śnieg, skorzysta po prostu z komunikacji zbiorowej.

 

Dlatego jest prosty i przemyślany zapis: do warunków pogodowych, a nie że jak zima to zimówki, bo śnieg to osobiście widziałem i w maju.

 

Z konkretnymi rejonami kraju sprawa jest oczywista, są to rejony górzyste, gdzie śnieg pada często itd.

Edytowane przez tmi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to od listopada w niemczech zimówki lub wielosezonowe a za brak mandat i wezwą serwis który wyposaży auto za opłatą w odpowiednie opony.

Nie poprę tego żadnymi dowodami gdyż wiem to od "wozaków" lub jak wolicie "laweciarzy".

Tego czego jestem pewny to opony muszę mieć na medal i to zawsze. Osobówką latam na zimowych jak tylko temperatury spadną jesienią do poziomu +7st C.

Edytowane przez Gerhard

81620200.jpg

Spotykam na trasie pędzących niebezpiecznie wariatów...

... aż ciężko ich wyprzedzić!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gdzieś znalazłem następujący zapis:

Niemczech wprowadzono nowy przepis odnoszący się do korzystania z opon zimowych. Zgodnie z niemiecką ustawą dotyczącą przystosowania samochodów do szczególnych warunków zimowych (StVO §2, 3a) przyjętą 1 maja 2006 roku, kierowcy zobowiązani są do wyposażenia samochodu w opony odpowiadające warunkom zimowym. W przypadku zatrzymania przez policję, kierowcy jeżdżący na letnich oponach po drogach pokrytych śniegiem, mogą zostać ukarani mandatem. Dotyczy to również samochodów blokujących lub utrudniających ruch na drogach. Jeśli samochód na letnich oponach spowoduje zimą wypadek, ubezpieczyciel kierowcy może odmówić pokrycia całości kosztów związanych ze spowodowaną szkodą, jeśli zastosowanie opon zimowych mogły zapobiec wypadkowi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Za brak opon zimowych 20€, za spowodowanie zagrozenia w ruchu 40€ + jeden punkt. Ale tak, jak ktos wczesniej napisal - jest to tez zalezne od warunköw pogodowych.

To tyle co wiem - moze ktos jakis konkret dozuci.

Pozdro

 

To sie zgadza ale dochodzi do tego rowniez i to

 

 

... Jeśli samochód na letnich oponach spowoduje zimą wypadek, ubezpieczyciel kierowcy może odmówić pokrycia całości kosztów związanych ze spowodowaną szkodą, jeśli zastosowanie opon zimowych mogły zapobiec wypadkowi.

 

może odmówić pokrycia całości kosztów związanych ze spowodowaną szkoda

 

I tu wlasnie jest najwiekszy bat - pokrycie kosztow z wlasnej kieszeni.

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...