Skocz do zawartości

Kable od elektryki i tym podobne...


m16
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Seba weź pod uwagę że to instalacja 6V a nie 12V i prądy sa dwa razy większe.

Poza tym wole dać dwa razy grubsze przewody i mieć spokój ze spadkami napięcia niż po kilku sezonach po utlenieniu styków ledwo świecące światła , słabe ładowanie itp.

Pomyśl czasem , ile zaoszczędzisz na cieńszych przewodach, jeżeli za jakiś czas możliwe że będzie trzeba zrobić nowa instalację.

Nie wydaje mi się aby 2x mniejsze napięcie wymuszało zastosowanie 2 albo 3x większego przekroju.

Inną sprawą jest, że w romecie odbiorniki nie mają z reguły dużej mocy, to i natężenie nie będzie duże!!

 

A m16 >> najlepiej zrobisz jak zastosujesz takie przewody jakie są oryginalnie w charcie :!: Przekrój powinien być podany gdzieś na schemacie :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seba weź pod uwagę że to instalacja 6V a nie 12V i prądy sa dwa razy większe.

Poza tym wole dać dwa razy grubsze przewody i mieć spokój ze spadkami napięcia niż po kilku sezonach po utlenieniu styków ledwo świecące światła , słabe ładowanie itp.

Pomyśl czasem , ile zaoszczędzisz na cieńszych przewodach, jeżeli za jakiś czas możliwe że będzie trzeba zrobić nowa instalację.

Nie wydaje mi się aby 2x mniejsze napięcie wymuszało zastosowanie 2 albo 3x większego przekroju.

Inną sprawą jest, że w romecie odbiorniki nie mają z reguły dużej mocy, to i natężenie nie będzie duże!!

 

A m16 >> najlepiej zrobisz jak zastosujesz takie przewody jakie są oryginalnie w charcie :!: Przekrój powinien być podany gdzieś na schemacie :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. jeżeli sam nie zdołałem przekonać poproszę do pomocy Pana Georga Simona Ohma :)

Jak wiadomo ten Pan udowodnił prawo opisujące związek pomiędzy natężeniem a napięciem prądu elektrycznego. Które jak wiadomo brzmi :

stały prąd I płynący w przewodniku jest wprost proporcjonalny do przyłożonego napięcia U a odwrotnie proporcjonalny do oporu I=U/R

 

Ok. teraz troche elementarnej matematyki

 

Wiadomo że P=U*I

Teraz rozważmy że mam dwie identyczne instalacje 6V i 12V

Zarówno w pierwszej jak i drugiej moce maja buyć takie same

A więc P1=P2 ( chodzi mi o indeksy dolne )

 

 

Tak wiec P1= U1*I1 P2=U2*I2

 

U1*I1=U2*I2

 

A ponieważ U1=12V a druga instalacja ma U2=6V wiec U1=2U2

 

A więc

 

2U2*I1=U2*I2 / U2

 

otrzymujemy

 

2I1=I2 /2

 

I1= ½ I2

 

Czyli jasno wynika stąd że aby uzyskać te same moce w instalacji 6V co w 12V popłyną dwa razy większe prądy

 

Wystarczy :?: czy mam policzyć jeszcze konkretnie spadki napięć :?: :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze wiec drogi Piotrku powiesz mi kiedy nie trzeba ?

Nie trzeba jesli jest wszystko OK (gdy zakladamy i jest wszystko OK działa i ma odpowiednie napiecie) ale tak jak napisałem nie zawsze trzeba (wiec i nie zawsze nie trzeba :!:).

 

Wystarczy  czy mam policzyć jeszcze konkretnie spadki napięć  

Według mnie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec jezeli zalozysz taki naladowany akumulator, to wszystko bedzie dzialalo, ale gdy zmierzysz napiecie aku, albo gestosc elektrolitu to przekonasz sie ze to jeszcze nie bedzie OK.

A lepiej dla akumulatora, gdy ladujesz go po raz pierwszy malym pradem u siebie w domu, a nie kiedy pierwsze ladowanie dostaje w czasie jazdy od pradnicy moto, duzo wiekszym pradem.

I to tyle.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek218 napisał:

Nic mu sie nie stanie bo nie ma zbyt duzej roznicy napieć.

 

Tu nie mowa o napięciu

 

OK nie ma dużej różnicy w tych sposobach ładowania. Czy podłaczymy go do ładowania na noc czy założymy do moto i w czasie jazdy bedzie sie łądował to zasada jest ta sama. I tak zostanie naładowany a najważniejsze nic mu sie nie tsanie :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...