Skocz do zawartości

moduł


kamic
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. chcialem sie zapytac czy ktos moze wie czy przez zle podłączenie akumulatora :flesje: moze uszkodzic sie moduł ?? bo wczoraj zabłysłem i chcialem za szybko podłączyc akumulator i sie przejechac bo byla taka ladna pogoda........ a nie chcial wogole nawet zagadac:(((( jeszcze nie zdarzyłem sprawdzic czy wogole jest iskra. Jesli ktos jest w temacie to prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie podczas gdy podłączyłeś aku w złą stronę napięcie spadło niemal do zera więc raczej nic poza samym aku i ewentualnie diodach regulatora nie mogło się uszkodzić.

 

W regulatorze jest układ prostowniczy który przy dobrej polaryzacji prostuje prąd z alternatora i blokuje przepływ prądu z aku do cewek alternatora.

Przy odwrotnym połączaniu nastąpi zwarcie biegunów akumulatora poprzez diody wchodzące w skład układu prostowniczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. chcialem sie zapytac czy ktos moze wie czy przez zle podłączenie akumulatora :bigrazz: moze uszkodzic sie moduł ?? bo wczoraj zabłysłem i chcialem za szybko podłączyc akumulator i sie przejechac bo byla taka ladna pogoda........ a nie chcial wogole nawet zagadac:(((( jeszcze nie zdarzyłem sprawdzic czy wogole jest iskra. Jesli ktos jest w temacie to prosze o pomoc

 

 

Witam

Owszem mozna w ten sposob zniszczyc zarowno i regulator jak i sporo innej elektryki...

 

sprawdz czy po przekreceniu kluczyka dziala kontrolka ladowania

 

pozdrawiam

Edytowane przez JanuszK30

Mechanika Motocyklowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten moto chyba nie ma kontrolki ladowania. ktos wyzej napisal-> bezpiecznik. a modul? hmm.... teoretycznie wiekszosc ukladow elektronicznych produkuje sie z zabezpieczeniem przed odwrotna polaryzacja - zwyklad dioda wystarczy. ale czy tak w module jest, to nie powiem. obadaj reszte i proboj odpalic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Sprawdź główny bezpiecznik. Nie wiem jak jest u Ciebie, ale u mnie jest wmontowany pod czerwonym gumowym kapturkiem w okolicy stycznika rozruchu(solenoidu). To Honda i to Honda, więc podejrzewam ze rozwiązanie jest podobne. Jak on poleci, rozrusznik będzie kręcił ale bez efektu zapłonu. Wartość tego bezpiecznika to 15-20A. Możliwe że poleciał, gdyż między innymi zabezpiecza obwód ładowania. W momencie podłączenia odwrotnie aku, diody w regulatorze zapracują przepustowo, przepłynie przez nie i przez główny bezpiecznik pełny prąd zwarciowy. Powinien polecieć. Jeżeli nie, to czarno widzę diody lub tyrystory w regulatorze. Odnośnie modułu nie jestem w stanie nic powiedzieć po prostu nie ćwiczyłem odwrotnej biegunowości w moim moto. Być może jest zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją, a być może nie ma. Zdobycie schematu modułów do japończyków graniczy z cudem, nie ma tego jak sprawdzić wizualnie bo zalewają całe płytki kauczukiem albo żywicą. Za droga impreza żeby to sprawdzać elektrycznie.

Pozdrawiam!

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak juz jest wszystko w porzadku :icon_mrgreen: i obawy byly nadaremne.

 

a jeszcze tylko dodam ze problem tkwil w tym ze jakas mysz zrobila "swoja robote" podczas przezimowania motocykla w garażu znajomego:( przerwane bylo pare przewodów do bezpieczników ale po zrobieniu nie bylo wiekszego problemu i wszystko jest w nalezytym porzadku. DZIEKUJE za podpowiedzi i juz na przyszłość bede o wiele bardziej uwazał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

za bardzo w tym temacie nie jestem bo na szczescie nie musialem wymieniac i okazalo sie ze jest dobry. A nie mozesz poszukac na allegro moze nawet jakis uzywany sie znajdzie....

Pozdrawiam

 

 

Szukałem ale niestety niema był jeden ale przegapiłem aukcje ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...