Skocz do zawartości

Co wybrać Honda CB 500 czy Bandit 600 a może coś innego?


Rekomendowane odpowiedzi

A zastanawiałeś się nad Yamaha XJ600S Diversion?

 

Miałem takiego przez rok, a wcześniej rok jeździłem CB. Do moich potrzeb zdecydowanie lepszy był Diversion.

 

Wygoda:

Zdecydowanie Diversion, większy, stabilniejszy

 

Miasto:

Punkt dla CB, zwrotna jak rower. Kumple ani Diversionem, ani VFR'a nie mogli mnie dogonić w korkach (staż i umiejętności mamy podobne). Chyba, że robiła się dłuższa prosta... to wtedy już musieli na mnie czekać. Zależy na co się nastawiasz:)

 

Trasa:

Diversion, można utrzymywać prędkość przelotową 160-180km/h (i to raczej ze względów możliwości motocykla, niż wiatr), CB nawet z akcesoryjną szybką to powyżej 150km/h już ciężko utrzymać głowę na szyi.

 

Osiągi:

CB pociągnąłem do 190km/h, Diversiona do 200km/h

Przyspieszenie identyczne do 100km/h (zanim kupiłem XJa to jeździł nim kumpel, więc wielokrotnie mieliśmy okazję się porównywać, jeśli były jakieś różnice wynikały raczej z czasu reakcji).

Przyspieszenie powyżej 100km/h lekko na korzyść Diversiona, po prostu nie trzeba było trzymać się kurczowo kierownicy jak na CB.

 

Hamowanie:

Plus dla Diversion, może w CB miałem coś nie ten teges (na pewno 9 letni przewód hamulcowy), ale Diversion stawał dęba.

 

Zakręty:

Przy ostrej jeździe zdecydowanie lepiej radziła sobie CBka

 

Spalanie:

CB - Minimalne (jak emeryt, nie przekraczając 4000RPM poniżej 4l), max 7,5l (ciągle czerwone), średnio przy normalnej jeździe po mieście 5,5l.

Diversion - minimalne 4.5 (co prawda nie jak emeryt, ale b. oszczędnie), max 8,5l (czerwone pole), średnio 6l.

 

Ogólnie:

Polecam Diversiona na pierwszy motocykl, bo CB szybciej Ci się znudzi. IMHO o GSie, czy ER5 zapomnij.

Trochę się rozpisałem:)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po ostatniej rozmowie z moim mechanikiem odradzam... chyba, że uda ci się znaleźć egzemplarz w dobrym stanie. to była maszynka robiona "po taniości" i po paru latach wyłazi to z niego. blondyn zdecydowanie z r2 500ccm polecał cb500

jsz

Jeździłeś, miałeś kiedyś gieesa? Także słyszałem opinię nawet przyzwoicie dobrych mechaników, że Suzuki to kupy (mam czwarte i nie narzekam)

 

Dzięki za odpowiedź a już się nastawiłem na Gs-a. No nic to rozejrzę się po CB 500. Jeszcze jedno pytanko, czy faktycznie Kawasaki ER 5 nie ma sensu się interesować?

Kolego, nie skreślaj motocykla z powodu jednej opinii typu "ktoś powiedział że jest be". Gdyby faktycznie GS był tak beznadziejny, niebyłby praktycznie w niezmienionej formie produkowany do dziś i sprzedany w setkach tysięcy egzemplarzy.

 

Jedna uwaga z mojej strony. Jest dość mały gabarytowo. Przymierz go dobrze, jeśli jesteś wysoki.

 

no i wybral CBR 600 :D Data zalozenia tematu to 11 pazdziernika :notworthy:

Nie rozumiem, po co było dywagować i zakładać temat, jeśli i tak łupem padł stukonny plastik :crossy: Pewnie superokazji się nie przepuszcza - niech sam nabywca się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździłeś, miałeś kiedyś gieesa? Także słyszałem opinię nawet przyzwoicie dobrych mechaników, że Suzuki to kupy (mam czwarte i nie narzekam)

 

nie wypowiadałem się ogólnie o marce, bo to faktycznie bezsens i plotki, ale o konkretnym modelu. te same uwagi znajdują się również w opisach, które zbiorczo potraktuję pod hasłem "motocykl używany": autorzy zwracają uwagę na szybką korozję m.in. wydechu, kiepską jakość powłok lakierniczych, i jeszcze kilka rzeczy, których w tej chwili szukać mi się po prostu nie chce. jak napisałem: motocykl być wyprodukowany jako coś taniego, siłą rzeczy ta taniość musiała się na czymś odbić

w związku z tym, że podobnych uwag nie ma w odniesieniu do cb500 - chyba można wskazać przewagę hondy w porównaniu, nie sądzisz..? fanatykiem żadnej marki nie jestem, natomiast staram się na spokojnie oceniać plusy i minusy różnych modeli

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

motocykl być wyprodukowany jako coś taniego, siłą rzeczy ta taniość musiała się na czymś odbić

w związku z tym, że podobnych uwag nie ma w odniesieniu do cb500 - chyba można wskazać przewagę hondy w porównaniu, nie sądzisz..? fanatykiem żadnej marki nie jestem, natomiast staram się na spokojnie oceniać plusy i minusy różnych modeli

Racja. GS jest także tańszy w zakupie, co przy sugerowanych funduszach mogłoby sie znacząco odbić na wieku nabytku.

 

Wielu moich znajomych jeździło lub jeździ na GS500, kilku dosiada(-ło) CB500. Oba modele mają wady i zalety, jednakże stosunek ceny do nabywanej wartości jest IMO podobny. Konkluzja z opinii nie tylko tych użytkowników absolutnie nie pozwala na skreślenie dwucylindrowej Suzuki jako pierwszego moto.

 

Autor tematu wybrał jednak inną, oby bezpieczną drogę. Nie chce nam się pochwalić, bo pewnie non stop jeździ/pucuje nabytek. EOT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jestem najbardziej niezdecydowanym gościem, ale po namyśle skupię się na Suzuki GS 500.

no i wybral CBR 600 :bigrazz: Data zalozenia tematu to 11 pazdziernika :)

Wiecie, co mnie korci? :wink: Żeby po powrocie do kraju sprawić sobie GS-a 500... Tym bardziej że kiedyś to było moje marzenie (może czas wreszcie je spełnić? :rolleyes: ).

 

A tak już całkiem serio, to poważnie myślę o XJ-ocie 600, najlepiej w wersji S. Przy mojej "emeryckiej" jeździe powinna być w sam raz. Szkoda, że już jej nie produkują...

Romet Pony > Romet Ogar 205 > MZ ETZ 251 > Suzuki GSF 600 S Bandit i Peugeot SV 50 > Yamaha YP 250 R X-Max > Merida Freeway 9300

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cze tak jak ty zastanawiałem się jaki ma być pierwszy motor. Ja wybrałem Bandita 600 s i nie ukrywam że to był dobry wybór. Eksploatacja praktycznie żadna jedyne co zmieniłem to żarówkę no i oleje. Ktos pisał że motor jest ciężki i niezbyt dobry do jazdy po mieście ale chyba sie z tym nie zgodzę. Jest to napewno dobry motor na dłuższe trasy a niestety model N bez owiewki może doprowadzić do zwiększenia mięsni rąk przy szybszej jeździe.Pozdrawiam jak coś to pisz albo jak kupisz cze....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Ktos pisał że motor jest ciężki i niezbyt dobry do jazdy po mieście ale chyba sie z tym nie zgodzę.(...)

Pozdrawiam jak coś to pisz albo jak kupisz cze....

 

co do wagi i poręczności: najlepiej sprawdzają się opinie ludzi, którzy a/ mieli możliwość porównania różnych motocykli, b/ powiadają na tyle umiejętności i doświadczenia, by w trakcie jazdy poświęcić się obserwacjom zachowania, a po niej zwerbalizować w przystępny sposób - niemierzalne wszak - odczucia :icon_exclaim:

innymi słowy: opinia człowieka, który nie ma żadnego sensownego porównania, nie jest w tym przypadku zbyt wiele warta - wybacz brutalność tego stwierdzenia. gdyby powiedzieć początkującemu motocykliście, że wszystkie maszyny tyle samo ważą i są podobnie poręczne, oraz wsadzić go na goldwinga - jestem przekonany, że również twierdziłby, że wcale nie jest to taka ciężka i nieporęczna maszyna, oraz że "daje radę" :icon_mrgreen: taka już specyfika ludzkiej percepcji, gdy brak punktu odniesienia

 

co do zakupu: autor wątku kupił już dawno, archeologu. a Olsen... ten jeździ rowerem z własnego wyboru, co pewnie zauważysz po zapoznaniu się z jego postami :icon_exclaim:

jsz

„Warunkiem istnienia dyktatury jest ciemnota tłumu, dlatego dyktatorzy bardzo o nią dbają, zawsze ją kultywują.”
[R. Kapuściński]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...