Skocz do zawartości

Zabrane prawko a skuter/motorower ?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mojego kumpla potrącił polonez jak jechał trochę wycięty na rowerze... dostał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 24 miesiące i wyrok w zawieszeniu...

 

nie wolno mu nawet na rowerze jechać a jak by go złapali na tym to do jaila prawdopodobnie bo zawiasy jeszcze... nie mogl tez nawet isc na kurs wozkow widlowych... NICZYM NIEWOLNO MU JEZDZIC!! :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kombinujecie...jak qń pod górę z pustym wozem. Leonstar-już napisał.

Piatka-nie wolno Ci prowadzić żadnych pojazdów, skutera też nie. Przykro mi.

 

Niestety wiąże się to z utratą pracy icon_sad.gif

-a czy sąd o tym wiedział ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sąd o tym wiedział:]

 

Firma już zamknięta, ludzie z którymi wspólpracowałem też nie mają pracy ... ot Polska rzeczywistość :]

A wszystko to z 2 letnim opóźnieniem :/ - tyle trwało postępowanie sądowe :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim orzeczeniu nie możesz jeździć skuterem. Możesz jeździć rowerem, albo rowerem z doczepionym silnikiem spaliniowym (takie śmieszne konstrukcje z lat PRLu - ale nie stare Ogary czy Romety).

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

 

Kodeks Karny:

 

Art. 39.

[...]

3) zakaz prowadzenia pojazdów,

 

 

Prawo o ruchu drogowym

 

Art. 2.

[...]

31) pojazd – środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz

maszynę lub urządzenie do tego przystosowane;

 

 

Jestem w szoku, ale zgodnie z tym to chyba nawet roweru faktycznie prowadzić nie można...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim orzeczeniu nie możesz jeździć skuterem. Możesz jeździć rowerem, albo rowerem z doczepionym silnikiem spaliniowym (takie śmieszne konstrukcje z lat PRLu - ale nie stare Ogary czy Romety).

yy na pewno ? ;>

 

Ja słyszałem o akcji, w której facet jechał nawalony na rowerze, złapała go policja. Pokazał im prawko i w ten sposób sie go pozbył :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrok brzmiał: "Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez okres 12 miesięcy" :)

 

I jak wygląda sprawa poruszania się po UE na nieważnym tzn. zatrzymanym polskim prawku? Czy policja krajów członkowskich ma możliwość sprawdzenia przy kontroli drogowej, że zakaz został nałożony w Polsce ?

Po pierwsze, jest juz po zawodach. Bliski przyjaciel takze ma dokladnie taki wyrok - "pojazdow mechanicznych" (..lub czasopisma :icon_razz: ) Nawet, jak pytal prawnikow i sedziow, nie moze dosiasc ROWERU z elektrycznym silniczkiem czy moto-hulajnogi.

 

Jesli chodzi o UK, jesli prawko jest zabrane przez punkty, mozna sie jakos wykpic (sprobowac), ale jesli jest sadowny wyrok odbierajacy prawo jazdy - bedziesz mial ciezkie zycie, prawdopodobnie widziane w paski przez jakis czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wlasnie podczepie sie pod temat jak to jest z karta motorowerowa wiadomo ze karte sie wyrabia w szkole wiec to nie jest jak prawko ze jest to gdzies spisane , karte mozna zrobic na ,,czarno'' i nikt nie jest w stanie stwierdzić ze karta jest podrabiana np. wyproszona w szkole :D wiec cos jesli n, przekrocze predkosc i mnie zlapia? zabiora karte ? bo przeciez punktow mi nie moga nalozyć :D

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze i polskie prawo jest w tym wypadku identyczne z Niemieckim. Wydaje mi sie, ze wytyczne EU sa juz znormalizowane i zakaz bedzie wiec obejmowal cale EU.

 

Jest jednak mala roznica. W niemczech jezeli zostaje Ci zabrane PJ na okres do 3 mies to nie wolno jezdzic niczym co ma silnik spalinowy. Jezeli jest zabrane na okres dluzszy to mozna MOFA'a ale pod warunkiem, ze skonczylo sie 15 lat przed dniem 01.04.1980

 

Roznica polega na terminologi

 

Führerscheinentzug - utrata prawa jazdy

 

a

 

Fahrerlaubnisentzug - utrata pozwolenia prowadzenia pojazdow

 

;)

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jazdy motorowerem a rowerem wyposażonym w silnik - pogląd Sądu Najwyższego: „pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym jest każdy pojazd drogowy lub szynowy napędzany umieszczonym na nim silnikiem, jak również maszyna samobieżna i motorower. Nie są pojazdami mechanicznymi rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy o pojemności nie przekraczającej 50 cm3 pod warunkiem, że zachowują wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów" (wyrok SN z dnia 4 lutego 1993 r., III KRN 254/92, OSP 1993, nr 10, poz. 198 z glosą R. A. Stefańskiego, OSP 1993, nr 10, s. 462-465) oraz, że „motorower, przeznaczony do poruszania się w ruchu drogowym wyłącznie przy pomocy silnika, jest pojazdem mechanicznym w rozumieniu przepisów kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, niezależnie od posiadanych parametrów technicznych" (uchwała składu siedmiu sędziów SN z dnia 12 maja 1993 r., I KZP 9/93, OSNKW 1993, nr 5-6, poz. 27).

Potrzebujesz bezpłatnej pomocy prawnej? - Forum Prawnicze zaprasza - ]http://forumprawnicze.info/wykroczenia-i-prawo-drogowe-f10/]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do jazdy motorowerem a rowerem wyposażonym w silnik - pogląd Sądu Najwyższego: „pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym jest każdy pojazd drogowy lub szynowy napędzany umieszczonym na nim silnikiem, jak również maszyna samobieżna i motorower. Nie są pojazdami mechanicznymi rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy o pojemności nie przekraczającej 50 cm3 pod warunkiem, że zachowują wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów" (wyrok SN z dnia 4 lutego 1993 r., III KRN 254/92, OSP 1993, nr 10, poz. 198 z glosą R. A. Stefańskiego, OSP 1993, nr 10, s. 462-465) oraz, że „motorower, przeznaczony do poruszania się w ruchu drogowym wyłącznie przy pomocy silnika, jest pojazdem mechanicznym w rozumieniu przepisów kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, niezależnie od posiadanych parametrów technicznych" (uchwała składu siedmiu sędziów SN z dnia 12 maja 1993 r., I KZP 9/93, OSNKW 1993, nr 5-6, poz. 27).

 

Jakbym czytal niemieckie StVZO :bigrazz:

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Sry za odkopywanie tematu sprzed roku, ale nowego nie ma sensu zakladac..

 

Trochę ostatnimi czasy żem narozrabiał i dostałem w orzeczeniu sądu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 9 miesięcy. I teraz sie zastanawiam jak wygląda potem odzyskanie prawka. Idzie się na policję i je odbiera, czy trzeba zdawać egzamin (pewna pani policjant mówiła że tak mogę mieć)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...