Skocz do zawartości

Elektronicy - jak przerobić obrotomierz na 1 cylinder?


barkas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie do forumowych elektroników.

W mojej hondzie nie ma obrotomierza.

Jest to trochę dokuczliwe - planuję to zmienić.

Wpadł mi w ręce obrotomierz diodowy od dużego fiata. Płytka jest malutka, zegar w sam raz by go przystosować do motocykla.

Diody przelutowałbym na kabelki, zrobił prostą linijkę, do tego płaskie plastikowe pudełeczko i jazda.

Jest tylko problem - obrotomierz przystosowany jest do czterocylindrowego czterosuwa, a silnik w moto to jednocylindrowy czterosuw. Należałoby jakoś go oszukać, by pokazywał prawidłowe obroty. Ale jak? Czy można coś z niego wylutować i wymienić na element o innych wartościach? A może wystarczy pokręcić potencjometrem?

Oto zdjęcia wnętrzności obrotomierza:

 

http://img441.imageshack.us/img441/5889/obraz007nb4.jpg

 

http://img441.imageshack.us/img441/4544/obraz009hl6.jpg

 

Dzięki za pomoc, pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie wystarczy regulacja potencjometrem to wymień któryś z kondensatorów na 2krotnie większy.

Jeden z tych zielono-niebieskich na górze.

Powinno pomóc.

Pozdrawiam.

 

 

PS. To bardzo stary obrotomierz i sprawdź na początek, czy w ogóle działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma coś takiego to chętnie przyjme :smile:

 

ja mam, tyle ze chyba na dwa gary i do tego ze wskazowka, wyskalowany do 8 tys. zakladasz cztery razy wiekszy i masz do 16 tysiecy:D:D:D tyle ze nie mam do niego zadnej szybki, ale to sie z plexi dotnie.

 

jak cos to wal na PW.

 

pzdr:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem co ci z tego wyjdzie, bo jeśli to uklad UL1980-(chyba. albo 1981) to dziala on na zasadzie pomiaru napięcia na cewce zaponowej, więc...???

 

Mam podobny problem ale ja potrzebuję dzielnik impulsów (obrot. cyfrowy), może ktoś ma jakiś prosty schemacik???

 

Pozdrawiam i czekam na efekty

www.ducati-klub.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem co ci z tego wyjdzie, bo jeśli to uklad UL1980-(chyba. albo 1981) to dziala on na zasadzie pomiaru napięcia na cewce zaponowej, więc...???

 

Zgadza się, lecz pomiar napięcia na cewce nie miałby sensu, bo zależy ono od wielu czynników.

Dlatego właśnie jest tam prosty przetwornik częstotliwość/napięcie zrobiony na 2 tranzystorkach paru rezystorach i kondensatorach. Właśnie tem można dokonać zmian.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scitro, jesteś pewien że potrzebujesz dzielnik ? Z czego jest ten obrotomierz ?

Może zrób go na zwykłym przerzutniku np. '4013 i jeszcze jedno do czego on ma być podłączony? Jeśli do cewki motocykla, to na wejściu jakiś tranzystor, żeby ci napięcie dopasował i szpili napięciowych nie puszczał. Do tego jeszcze jakiś stabilizatorek i powinno śmigać.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kwestia gustu.

Ja kupiłbym jakiś ładny obrotomierz uniwersalny.

Najlepiej taki, który bierze impulsy z kabla WN (cienki kabelek okręcasz kilka razy dookoła przewodu zapłonowego)

Takie rozwiązanie nie ingeruje w instalację elektryczną i nie martwisz się, że spieprzysz zapłon.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopuję :clap: To jak z tym dzielnikiem impulsów? Ma ktoś schemat? Tzn schemat dla kompletnego lajkonika z elektroniki hehe :biggrin: Mam sygnał z modułu i potrzebuję wywalić co drugi impuls.

Bo teraz mam podłączone bezpośrednio z cewki ale mi skacze wskazówka, raz dobrze a raz się chrzani.

 

Także jeśli ktoś ma schemat najprostszego dzielnika przez 2 to poproszę:bigrazz:

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...