Skocz do zawartości

obowiazek zakladania zimowych opon


Rekomendowane odpowiedzi

Istotnie, nie ma w naszym KD przepisu nakładającego obowiązek zmiany opon na zimowe w określonych warunkach. Co do ubezpieczalni, to jakiś czas temu wymyślili sobie nową formułkę "brak przygotowania pojazdu do warunków" etc. To próba nadinterpretacji, mająca na celu wymuszenie na poszkodowanym (ubezpieczonym) przejęcia winy. Bzdura z którą trzeba walczyć. Liczy się tylko ważny przegląd techniczny. A co do opon zimowych - hmmm, na pewno nie jestem guru w tych sprawach, ale tak się składa że przez 20 lat przejechałem samochodami około miliona km. Co prawda bez wypadku, ale sytuacje miałem różne. Raz nawet gość skasował mi auto z tyłu. Dosłownie. Przełamał i na złom. Powód : gadał przez komórkę i nie miał zimówek. Przez wiele lat wychodziłem z założenia, że jak jak masz łeb na karku i oczy w d...ie , to zadbasz o siebie. Ale jak dawno temu dostałem zaproszenie do udziału w małym zimowym wyścigu i kupiłem zimowe pirellki to radykalnie zmieniłem zdanie na temat prowadzenia auta i jego przyczepności. Teraz osobiście polecam posiadanie dwóch kompletów kół. Szkoda tylko że w dziedzinie motocykli nie ma dobrej, zimowej alternatywy bo gdyby takowe opony były, to tylko gazeta za pazuche i jazda ! Jak ten ... jak mu tam... z filmu " Daleko od szosy" pomykający na WSK 125. :icon_twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zimowe oponki nie tylko poprawiają bezpieczeństwo ale i szerokopojęty komfort jazdy. Ruszanie pod miniminiminimalne wzniasienia w miescie itp

widziałem w łodzi dwóch karków w Calibrze co z uporem osła ruszali z jedyny pod maluśienką górkę... Jedynka opór gaz a na dodatek na 100% letnie opony... mieliśmy z ojcem hardcore bo ze śmiechu nie wytrzymywaliścmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opony zimowe rczej są dla tych co bardzo dużo jeżdżą w zimie, i ew dla tych co mają auto z dużą mocą i napędem na tył, ale np ja uważam ze opony zimowe mi by sie w ogóle nie przydały, wiec po co ma byc taki obowiązek?? chyba zeby wiecej panstwo polske zarobilo na podatkach.

wole miec letnie i jechac 30km/h niż miec zimowe i jak niektórzy cwaniacy mysla ze przy 60 km/h na zimówkach wyrobią a kończy sie to w rowowie. najważniejsza jest w zimie technika jazdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czeee

 

Jak wyzej .. prawnego obowiązku nie ma , ale ja zakladam dla wlasnej wygody . Co prawda w tym roku sniegu bylo mało , ale ja musze kawalek dojechac do domu drogą gruntową i bez zimowek w kopnym sniegu to sobie moge co najwyzej pomarzyc o trakcji . Druga sprawa to samochod ... ja pomykam dosc ciezką furą (passat) i opony to wazna sprawa .. na kiepskich hamowanie w zimie to horror ( przerabialem juz jeden komplet zimowek Semperita - porażka !!! za to nasze krajowe Frigo :) ) . No i najważniejsze .. jezdzisz sam to jestes odpowiedzialny tylko za siebie i wiadomo jak jest :buttrock: , zaczniesz wozic dziewczyne .. żone.. dzieciaka to zwolnisz i zaczniesz myslec o bezpieczeństwie a nie urwaniu 5 minut w dojeżdzie do pracy czy domu ;)

 

 

herflik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opony zimowe rczej są dla tych co bardzo dużo jeżdżą w zimie, i ew dla tych co mają auto z dużą mocą i napędem na tył, ale np ja uważam ze opony zimowe mi by sie w ogóle nie przydały, wiec po co ma byc taki obowiązek?? chyba zeby wiecej panstwo polske zarobilo na podatkach.

wole miec letnie i jechac 30km/h niż miec zimowe i jak niektórzy cwaniacy mysla ze przy 60 km/h na zimówkach wyrobią a kończy sie to w rowowie. najważniejsza jest w zimie technika jazdy

 

Siemka !

 

blogoslawieni ktorzy umieja czytac !

 

A wziales kolego pod uwage przyczepnosc chocby do samego asfaltu w temp. ponizej wlasne tych 7 st. C ?

 

mierzyles kiedys droge hamowanie zima auta na letnich i na zimowych oponach ? Co prawda praw fizyki zadna opona nie zlamie ale przy 30 km/h na zimowkach napewno zatrzymam sie conajmniej metr przed Toba na letnich. Co to oznacza dla pieszego chyba nie musze tlumaczyc. rozumiem, ze Ty w zimie jezdzisz z predkoscia 30 km/h ???

 

jak widze z poprzednich wypowiedzi ubezpieczalnie juz sie za ten temat zabraly. Jak ktos komus wjedzie a nie bedzie mial zimowek to bedzie mial pelne prawo pokryc koszta naprawy lub nowego pojazdu poszkodowanego. Zycze wiec wszystkim milosnikom zimowej jazdy na letnim ogumieniu duzo szczescia i niech rozum bedzie z Wami.

 

pozdrawiam

 

:crossy:

Edytowane przez ks-rider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszla zime testowalismy hamowanie

 

MB 190 - tka z 70 km/h (bez ABS'u ) na oponach zimowych droga cham. ca 50 m

 

i Astra z ABS'em przy 50 km/h droga cham. 104 m

 

to chyba mowi wszystko

 

pozdrawiam

 

:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam DĘBICA NAWIGATOR opona całoroczna. Jeżdżę na nich już dwa sezony. Bardzo sobie chwalę. A po za tym uważam że żadna opona nie zastąpi umiejętności i zdrowego rozsądku. Jak jest ślisko to trzeba wolniej jechać z większym odstępem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja już od listopada na zimówkach śmigach, na przodzie oczywiście nóweczki z Dębicy> frigo 2 :)

dzisiaj rano bez tych opon bym nawet z domu bym nie wyjechał, wszystko pokryte lodem, na polibudzie jakiś gostek na letnich zaliczył pięknego pirueta prosto w primere :banghead: , ja wykręciłem podobnego pirueta wychodząc z samochodu :) , a pługo piaskarki zamiast sypnąć solą to sobie jeździły tu i tam :)

transport bus + 4os

stała trasa Łódź-Paryż-Łódź
PW, GG lub 663 231 860

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszla zime testowalismy hamowanie

 

MB 190 - tka z 70 km/h (bez ABS'u ) na oponach zimowych droga cham. ca 50 m

 

i Astra z ABS'em przy 50 km/h droga cham. 104 m

 

to chyba mowi wszystko

 

Ta Astra miała zimówki czy letnie opony?bo ten wynik wyglada mi na letnie oponki.

 

PS. Nie wiem czy się orientujesz ale ABS nigdy nie służył do skracania drogi hamowania i nie służy do tego.

ABS jest to system który w razie zablokowania któregoś z kół ma zmiejszyc sile hamowania w celu utrzymania samochodu pod kontrola.

Bogaci są fajni i w miarę uczciwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta Astra miała zimówki czy letnie opony?bo ten wynik wyglada mi na letnie oponki.

 

PS. Nie wiem czy się orientujesz ale ABS nigdy nie służył do skracania drogi hamowania i nie służy do tego.

ABS jest to system który w razie zablokowania któregoś z kół ma zmiejszyc sile hamowania w celu utrzymania samochodu pod kontrola.

 

 

dokładnie, abs pozwala na ominięcie przeszkody ale na złej nawierzchni może przedłużyć drogę kilka krotnie.

 

P.S.

ta astra to pewnie na letnich, skoro do porównania był merc na zimówkach

transport bus + 4os

stała trasa Łódź-Paryż-Łódź
PW, GG lub 663 231 860

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta Astra miała zimówki czy letnie opony?bo ten wynik wyglada mi na letnie oponki.

 

PS. Nie wiem czy się orientujesz ale ABS nigdy nie służył do skracania drogi hamowania i nie służy do tego.

ABS jest to system który w razie zablokowania któregoś z kół ma zmiejszyc sile hamowania w celu utrzymania samochodu pod kontrola.

 

Owszem wiem, ze ABS nie skraca drogi hamowania i przedluza ja. Zaleta jest jednak nie to co podales tylko to, ze podczas hamowanie auto reaguje na ruchy kierownicy i mozna ominac przeszkode.

 

Astra byla na letnich mesiu na zimowkach. Podalem tylko te dwa przyklady. Testowalismy i inne auta z ABS'em i wylaczalismy tez w nich ABS drogi hamowania byly podobne. Przy calkowitym zerwaniu przyczepnosci przynajmniej w pierwszej fazie nie gra roli czy ABS jest czy go nie ma. Mozna krecic kierownica pelny skret w prawo czy lewo a auto i tak jedzie prosto ( dotyczy aquaplaningu i lodu ).

 

pozdrawiam

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...