Skocz do zawartości

schima


adi-049
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie : czy schima w czasie jazdy występuje nawet jak wszystko jest sprawne w moto (opona ,łożysko główki,hamulce nie trzymają, rama prosta itp ) i na drodze (równa droga itp), czy jes to wynik niesprawnych części podanych wcześniej :icon_eek: no bo k.. już nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lato, równa droga. Motocykl GSXR750. Pomimo sprawnych wszystkich wymienionych elementów złapałem shimmy i to dość konkretne. Teraz mogę się domyślać, że to może kwestia tego, że odrobinę podniosłem koło przy ostrym dzidowaniu, skręciłem kierownicę i przy zetknięciu opony z podłożem ..stało się. Ale to tylko jedna z teorii. Odkąd mam amortyzator skrętu shimmy nie występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście spotkałem się z trzema rodzajami ,,szimi'' :

 

- na MZecie , gdy założyłem luźną bluze od dresu .Jej łopot spowodował że przy ok 100 km/h cały motocykl zaczął się trząść , wężykować .Zawróciłem i założyłem inną kurtkę

 

- Suzuki , tzw. "kick back" .Na zakręcie, po najechaniu na jakąś nierówność w czasie przyśpieszania .Normalnie chce ręce powyrywać ze stawów -bardzo silne uderzenie .Również na prostej , w czasie przyśpieszania , sporych rozmiarów wybrzuszenia na asfalcie(ok 6 cm wys.).Kierownica wyrwała mi się z rąk i kilka razy uderzyła w ograniczniki skrętu ,czemu towarzyszył pisk opony. Winna była opona ,taka już widocznie została stworzona w fabryce .

 

- Suzuki , ta sama opona .W miarę postępującego zużycia , coraz mocniejsze drgania kierownicy w czasie jazdy bez trzymanki .Po jakimś czasie nie pozwalają one na puszczenie kierownicy choćby na chwilę .

 

Po wymianie opony zapomniałem o takich atrakcjach .M-1, Z-3, Pilot Sport HPX nie mają takich manier jakie miała Macadam 90X C .Sporadycznie wystąpiły w Bridgestone 010 i Avon-ie 49 SP .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wyjechać nowym sprzętem z salonu z amorem skrętu na prostą droge i przy odkręcaniu złapać shimmy nie jest to wina żadnych podzespołów ja na swojej suzi k4 złapałem shimmy przy wyprzedzaniu na prostej drodze ale były garby na asfalcie i to wystarczy na szczęście nie wysiadłem może to zasługa amora skrętu ale było ciężko :icon_question:

W uszach szum w oczach łzy na liczniku tylko 3

 

http://www.bikepics.com/members/siwydr/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wyjechać nowym sprzętem z salonu z amorem skrętu na prostą droge i przy odkręcaniu złapać shimmy nie jest to wina żadnych podzespołów ja na swojej suzi k4 złapałem shimmy przy wyprzedzaniu na prostej drodze ale były garby na asfalcie i to wystarczy na szczęście nie wysiadłem może to zasługa amora skrętu ale było ciężko :)

moze kup sobie jakis lepszy amor skretu!poza tym widze ze masz fajna fure wiec szkoda marnowac ja na ulicy...dawaj na tor :) :notworthy: :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnego razu lecąc na swoim enduro (XT600) z oponami na szosę, przy dość silnym wietrze i prędkości coś ponad 110 doświadczyłem chyba tego zjawiska. Kierownica zaczęła mi trzepotać i po prostu zwolniłem. Wydawało mi się że latała mi tylko trochę kiera ale kumpel który jechał za mną mówił że trzepało mocno całym motocyklem a opona jeździła zygzakiem. Nie dzieje mi się tak zawsze ale zauważam to często na tym odcinku z "pewnego razu". Może nawierzchnia jest nierówna ale tak że na "rzut oka" tego nie widać. Tzn. To to jest to shimmy????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem niebyt przyjemne doświadzcenia z shimmą, jechałem sobie prostym i równym odcinkiem wyremontowanego asfaltu i nagle przy predkości okolo 90 km/h wjechałem na satry-nieewyremontowany odcinek asfaltu ( lekko pofaldowany). Koło zaczęło mi bezwładnie podskakiwac na latac na boki, z ledwością kierownice utzrymałem w rękach. Miałem już pzred oczami swój włąsny pogrzeb. dodam, że wszystko w motocyklu było sprawne i złożone nowiutkie gumy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi

ja wymieniłem opone na nową i od razu z wyważeniem. Dziś jeździłem dopiero po założeniu koła. i nie zauważyłem objawów :crossy: :)

 

ale przd wywazeniem tylko m-dzy 60-90 km/h drgalo

a teraz jest ok

Edytowane przez mmm757
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...