Skocz do zawartości

Łożyska wału


Bajo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy mógłby mi ktoś wyjaśnić różnicę między łożyskami z koszykiem metalowym - tu a teflonowym - tu. Przy obu typach łożysk wytrzymałość wynosi 20000rpm więc jaka jest różnica?? żywotność??

 

Teflon ma niski wspólczynnik tarcia.Dzieki temu łozysko z takim koszyczkiem moze stawiac mniejsze opory toczenia, jest cichsze od metalowego koszyczka i ma wiekszą zywotność. Natomiast koszyk metaiowy bardziej sprawdzi sie w łozyskach pracujacych w wysokiej temperaturze.

Do motocykla na wał lepsze są z teflonowym koszyczkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrecz przeciwnie... Łożysko z teflonem jest cichsze od łozyska z koszykiem stalowym. Według mnie korzystniej zakładać stal.

 

Ale co przeciwnie? Przecież napisałem ze z teflonem jest cichsze.

 

Dlaczego metalowe lepsze? Mozesz to wyjaśnic? W tym wypadku liczy sie bardziej wielkość zalecanego luzu w łożysku a nie material z jakiego wykonany jest koszyczek. Pozatym teflon to nowe rozwiazanie. Bez powodu na pewno tego nie opracowano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stal w koszyczku ma jedna fajna własciwość... tzn. jest wytrzymalsze na duza amplitude zmian obrotowych. Koszyk teflonowy niejest juz taki doskonał w tym punkcie natomiast jest cichutki. Pozatym budowa tego łozyska sie troxche rózni i nalezy jes stosowac tylko tam gdzie było ono przewidziane(kto widział to łozysko ten wie o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszyczki teflonowe albo polimerowe lepiej stosować w silnikach, wszystko zostało opisane wyżej przez Breżniewa, dodam tylko tyle ze gdy koszyczek teflonowy lub polimerowy sie rozleci to nie narobi dużych szkód w silniku, a stalowy owszem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast koszyk metaiowy bardziej sprawdzi sie w łozyskach pracujacych w wysokiej temperaturze.

 

Jeżeli tak jest to metalowe koszyki z logiki by wychodziło najlepiej stosować w motocyklach chłodzonych powietrzem.

 

Według mnie teflon jest dość nowym pomysłem, motocykle 2T jeżdziły zawsze na metalowych koszykach i naprawde nigdy nikt na to nie narzekał, jeżeli oczywiście miał troche wiedzy i fachu przy zakładaniu i nie było problemu z smarowaniem.

 

Więc po co ten teflon?? pisze to ze względu czy ma to sens w zastosowaniu w remoncie weteranów :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weteranach, w ktorych silnik nie kreci sie wysoko i nie rozwija duzej mocy w przeliczeniu na pojemnosc warto stosowac łozyska z zalecanym luzem i dobrej firmy, natomiast rodzaj koszyczka jest sprawą drugorzędna. W tym wypadku warto wybrac najlepszy jakościowo wariant ekonomiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Breżniew co do łożysk to wiem. Mój weteran przy pojemności 350cm3 osiąga moc 13,5km przy max obrotach 4500obr/min. Ale mniej interesuja kwestia czy w weteranach jest sens dawania teflonowych koszków i jakie to miało by odbicie na pracy wału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do weterana w zyciu! Łozysko teflonowe moze niedostac wystarczajacego smarowania. Koszyk teflonowy tworzy coś w rodzaju łożyska zmaknietego z jednej strony. Teflon nalezy stosować tam gdzie był wczesniej przewidziany lub w motocyklach z kanalikami smarujacymi (wsk 125 odpada ale juz 175 mozna je stosować w MZtach 250 od roku produkcji 76 w 150 tylko ETZ, Simsonie S51 i nowszych, do Jawy bym nie polecał).

Co do teflon sprawdza sie jedynie przy skrajnych obrotach wytrzymałosciowych łozyska, dodam dla ciekawostki ze były też łozyska z koszykami bakielitowymi stoswane np. w WFMkach i najstarszych WSKach miały fenomenalne własciwosci ale szybko sie starzały.

 

 

Do główki korbowodowej polecał bym teflon tam sprawdzi sie dobrze ponieważ jest izolatorem cieplnym, co zapewni lepsza prace łozyska. D stopy korbowodowej radził bym jednak stal albo aluminium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...