Skocz do zawartości

Apel w sprawie Muzeum Norblina w Warszawie


macbrus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zwracam się z apelem i prośbą o wsparcie inicjatywy Pana Dyrektora inż. Jerzego Jasiuka o nadanie Muzeum Techniki w Warszawie rangi muzeum narodowego.

 

Na dzień dzisiejszy syndyk ogłosił przetarg 25 września na teren muzeum Norblina. I władze nie robią nic (albo nie chcą). Działka jest warta 51 mln i leży w samym centrum i jak mówi stare przysłowie : " Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo że chodzi o pieniądze"

 

 

 

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34885,1738378.html

 

 

 

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34889,2070768.html

 

 

 

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34885,1827223.html

 

 

 

http://www.muzeum-techniki.waw.pl/index.ph...ly/norblin/info

 

 

 

pozdrawiam

 

Maciej Bruski

 

Macbrus

 

 

 

Dotyczy to nas wszystkich, naszych dzieci i wnuków.

 

Pomóżcie Państwo ratować bezcenną, polską, narodową kolekcję zabytków kultury materialnej.

 

Proszę o wysyłanie wiadomości do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na adres: [email protected]

 

Proszę zadawać pytania na jakim etapie jest sprawa, wyrażać zaniepokojenie o losy Muzeum Techniki.

 

Zależy mi na największej ilości maili. Proszę o wysyłanie wiadomości w imieniu: własnym, instytucji, organizacji i stowarzyszeń.

 

Proszę, również o rozesłanie tego maila do przyjaciół.

 

Zwracam się z niniejszym apelem w porozumieniu z panem Janem Tarczyńskim, Dyrektorem Biura b. Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Ryszarda Kaczorowskiego.

 

Z góry dziękuję.

O ODPOWIEDNIĄ RANGĘ MUZEUM TECHNIKI

W STOSUNKU DO JEGO ZNACZENIA DLA KRAJU I SPOŁECZEŃSTWA

 

 

Rola techniki jako jednej z najważniejszych dziedzin życia i działalności człowieka jest uznawana powszechnie. Ugruntowuje się przekonanie, że postęp techniczny stanowi podstawę rozwoju cywilizacji, a także w znacznym stopniu rozwoju społecznego.

 

Przekonanie to istnieje również w naszym Kraju, ale nie zawsze i nie w pełni konsekwentnie realizowane są wynikające z niego wnioski. Takim zasadniczym wnioskiem jest konieczność kształtowania kultury technicznej, która jest fundamentem owocnego rozwoju i wykorzystania techniki.

 

Nieodzowne kształtowanie kultury technicznej wymaga odpowiednich działań i instytucji, które te działania wykonują. Muzea techniki należą do tych instytucji zajmując wśród nich jedno z czołowych miejsc.

 

W Polsce tradycje muzeów techniki sięgają połowy XIX wieku, a więc okresu zaborów, kiedy należały do nielicznych narodowych instytucji, które miały możliwość działania - np.Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie, gdzie pierwsze naukowe kroki stawiała późniejsza dwukrotna laureatka Nagrody Nobla Maria Skłodowska-Curie.

 

W Niepodległej Polsce powstało w 1929 r. Muzeum Techniki i Przemysłu, które odegrało znaczącą rolę w popularyzacji i upowszechniania wiedzy o narodowych tradycjach techniki i przemysłu, a równolegle o aktualnych osiągnięciach postępu technicznego i gospodarki w Kraju.

 

Rola tego Muzeum była doceniana przez naczelne władze II Rzeczypospolitej, sam Prezydent prof.Ignacy Mościcki interesował się żywo działalnością placówki i wspierał jej działania osobistym poparciem. Podobnie Prezydent Warszawy Stefan Starzyński czy twórca Gdyni i COP-u wicepremier RP inż.Eugeniusz Kwiatkowski.

 

II wojna światowa spowodowała niestety zniszczenie Muzeum Techniki i Przemysłu. Próba reaktywowania Muzeum bezpośrednio po zakończeniu wojny nie przyniosły pozytywnego rezultatu, gdyż osoby, które podjęły w tym kierunku działania nie cieszyły się, mówiąc delikatnie, zaufaniem władz.

 

Reaktywowanie nastąpiło dopiero w 1955 r. z inicjatywy środowisk inżynierskich zrzeszonych w Naczelnej Organizacji Technicznej, która spełniła rolę organu założycielskiego i której agendą jest obecnie Muzeum Techniki (taka nazwa została placówce nadana po wojnie).

 

 

W ciągu tych 51 lat Muzeum Techniki zgromadziło bardzo wartościowe eksponaty, zwłaszcza z zakresu dokumentacji dziejów techniki polskiej. Zbiór tych eksponatów świadczy o bogatych tradycjach naszej techniki. W codziennej działalności Muzeum tradycje te są szeroko popularyzowane

i upowszechniane wśród zwiedzających, których liczba w ciągu roku wynosi od lat średnio około 130 tysięcy, przy czym pokaźna część tych zwiedzających, w szczególności młodzież szkolna, korzysta ze specjalnych zajęć obejmujących pokazy, projekcje filmowe i tematyczne prelekcje.

 

Obecnie działalność Muzeum ulega jednak pewnemu ograniczeniu, Naczelna Organizacja Techniczna nie jest bowiem w stanie zapewnić placówce odpowiednich warunków nie tylko dla rozwoju, ale nawet aktualnej egzystencji z braku środków finansowych. Trudno więc mówić o spełnianiu przez Muzeum roli odpowiedniej do znaczenia techniki w życiu Kraju, kształtowaniu kultury technicznej i prezentowania bogatych tradycji. Spełnianie takiej roli wymaga innej rangi Muzeum Techniki i stabilnych warunków jego działalności, w tym co ważne warunków finansowych, adekwatnych do warunków, które są zapewniane dla innych muzeów o wysokiej randze.

 

Postulujemy, aby Muzeum Techniki otrzymało rangę Muzeum Narodowego przede wszystkim z uwagi na zakres jego działalności, która reprezentuje dorobek polskiej myśli techniki, stanowiącej, jak wiadomo, fundament rozwoju cywilizacji.

 

Taką rangę ma np.w Czechach Narodni Technicke Muzeum , podobnie w Wielkiej Brytanii Science Museum, w Niemczech Deutsches Museum. a we Francji Palais de la Decouverte.

 

Polska nie powinna być pozbawiona narodowej instytucji, która byłaby skarbnicą zabytków i dokumentów świadczących o bogatych tradycjach naszej techniki, od jej odległych początków po dzień współczesny, a przy tym mogła pozytywnie wpływać na ochronę zabytków techniki w naszym kraju. Tego wymaga nasza pozycja w świecie, w którym znaczenie techniki doceniane jest w coraz większym stopniu.

 

 

 

 

 

 

 

inż. Jerzy Jasiuk

 

Dyrektor

Edytowane przez macbrus

Macbrus Shl M17 Gazela, Junak B20, WSK M21 S1 Sport, WSK M06B3, BMW R1200GS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym karju wszyscy chcą zarobić jak najłatwiej, jak najszybciej nie licząc się z innymi :crossy:

Mam nadzieję, że ktoś znający dokładnie prawo nie dopuści do tego by muzeum przestało istnieć :) Odwiedzam je przynajmniej raz w roku i kiedyś chcę móc tam zabrać swoje przyszłe dzieci.

Edytowane przez januszm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To jest warszawka!!! Niedaleko norblina stoi sobie kamienica która miała byc wyremontowana bo to zabytek, kupiła ja firma która zbudowała haty braciom kwa kwa samemu kwachowi i jeszcze paru bonzom, i ta firma czekała (pomagając losowi) az sie chałupa czesciowo zawaliła i dopiero jak sie zrobił raban na cała Warszawe to zaczeli cos robic. Stary numer! Jakby sie rozsypałą to wiqadomo, firma nie zdażyła i mozna było by rozebrac gruzy, i postawic wielki biurowiec! Tak samo bedzie i tu, musi byc krzyk bo inaczej kaska przejdzie z raczki do rączki i tyle zobaczymy Norblina i muzeum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

"Est modus in rebus" - jednak jak widać dla niektórych "decydentów" raczej - "pecunia non olet".

Jeżeli jednak zasięg informacji o planach będzie niewielki - wygra zysk!. Szkoda, że tak łatwo pozbywamy się własnej historycznej tożsamości. Jestem jednoznacznie za projektem. Piszmy maile!!

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Maryanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...