Skocz do zawartości

Wymiana łożyska główki ramy


Andon13
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na etapie wymiany łożyska główki ramy i zastanawiam sie czy moge wykonać to sam, czy powinienem udać sie do mechanika... Z tego co sie zorientowałem to Paweł pisał kiedyś o tym w ŚM. Na forum nic na ten temat nie znalazłem. Może któryś z mechaników napisał by krótką instrukcje co i jak? Byłbym bardzo dżwięczny :icon_mrgreen:

Edytowane przez Andon13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej przej**ane jest ściąganie wewnetrznej bieżni dolnego łożyska(pod główką, 3 godziny popukiwania ze wszystkich stron aż zlazło) a do zakładania konieczna jest jakaś tuleja coby nową bieżnie spowrotem wcisnąc(na gorąco) na siodło.Jeżeli pod ręka nie masz tulei(kawał rury zatoczony z obydwu stron) o długości większej od trzpienia dolnej półki i średnicy wewnętrznej nieco(1mm) wiekszej od średnicy wewnętrznej łożyska, do daj se siana.Nabijanie łożyska na chama może skutkować pęknieciem łożyska , co gorsza skrzywieniem /odkształceniem siodła , że o rzucaniu chu*ami nie wspomne. :icon_mrgreen:

 

Reszta to że tak ujme: psi kutas bez "s" :icon_mrgreen:

 

Edit.

Moto ni ma centralki - masz przesrane.Ja poradziłem sobie w ten sposób (pacjent R6 99') że znalazłem miejsce zaraz za główką ramy wolne od kabli i węży, wziąłem długą stalową rure, owinąłem szmatami,przewlokłem przez owo miejsce tą rure i zawiesiłem sprzęta na 2 wysokicch, metalowych koszach na śmieci :lalag:

 

Edit2.

Zamieniłem koszyk na bieznie.Chyba wypad na jagody siadł mi na banie.

Edytowane przez janosikkk

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wole silnik rozbierac niz z tym gownem sie bawic ,lozyska wymienilem ale biezni ni ch*ja nie wybilem bo ma mam zalozone bieznie bezprogowe (te nowe co bym zalozyl mial juz prog do sciagania) ale i tak wiem ze bede musial sie tym zajac , rozbierania kupa ,roboty tez nie malo. Poswiec te 300 zl razem z lozyskiem i oddaj moto na serwis :icon_mrgreen: bo inaczej ^$#@@ :icon_mrgreen:

KomaRR -->Simson S51-->2 x ETZ 250 i 251--->KLR 650 A1--> XR 600R - 94--->Obecnie VFR 800 Fi -98 oraz KTM LC4 620 GS - 98 na FCR 41

 

http://www.bikepics.com/members/rysiek24/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tam właśnie kurfa były bieżnie bezprogowe :icon_mrgreen:

Nie mogłem nie zmienić bieżni bo łożyska które przyniósł delikwent były stożkkowe a nie kulkowe jak w oryginale.

w ogóle co za patent: kulkowe łożyska w główce ramy sportwego japońca z 99 roku.Jeśli tak było w oryginale to należy sie wielki kop w dupe konstruktorom.

Kulki to se do ruska albo wsk można w rame wsadzić :icon_mrgreen:

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo mi to nie pomogło....

Chodziło mi raczej o coś takiego:

http://www.dr650rs.info-euro.com/warsztata...?article=glowka

Poza punktem demonntaż łożysk reszta opisana w tym artykule to PSIKUTAS bez "s" z małym zastrzeżeniem w dwóch miejscach.

A że jak widze szukanie cie nie boli to znajdż se sam w jakich.

Człowiek sie męczy, poświęc czas żeby opisać co może być najbardziej przesrane przy takiej robocie, a tu ku*wa podsumowanie w stylu "Dużo mi to nie pomogło...."

Stary jeżeli Ty o rzeczach zawartych w znalezionym przez ciebie poradniku nie miałes pojęcia to sie lepiej nie zabieraj za ta robote. :icon_twisted:

 

A zreszta, męcz sie, twoje moto, twoja brocha . Zamawiam nagranie akustyczne latających ku*ew z garażu.

Edytowane przez janosikkk

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehmm a co można tu jescze twórczego dodać.

Np.

Jeśli nie chcesz powtórnie regulować amortyzacji lag to nie odkręcaj ich od dolnej półki i wyjmij cały komplet?

 

Post andona13 nie wkurzył by mnie gdyby wyglądał tak:

 

"Znalazłem coś takiego w necie

http://www.dr650rs.info-euro.com/warsztata...?article=glowka

Jakieś uwagi odnośnie tej instrukcji? "

 

A wtedy ja przynajmniej odpisałbym mu że dobrze by było żeby zewnętrznych bierzni nie wbijał samym młotkiem tylko przez pręt miedziany, mosiężny ,śrubokręt z plastikowym trzonkiem(o ile wytrzyma)lub kawał twardego drewna i cos tam jescze było w tym artykule ale nie mam czasu żeby przeglądnąc go jescze raz.

Ostrzegłem tylko przed najcięższym kawałkiem roboty no i dorzuciłem "wiejski" sposób na obejście braku centralki w moto , bo poza tymi dwoma patentami nic ciężkiego w tej robocie nie ma.Moge dodać że gdzies juz widziałem temat o wymianie łożysk w główce ramy.

Myśle te to wystarczająco dużo aby nie podsumowywać tej wypowiedzi tekstem "Dużo mi to nie pomogło.." i czułem sie zobowiązany do zaznaczenia tego faktu.

 

A tą metode na zbicie bieżni dolnego łożyska mógłbyś zaprezentować na forum bo to przyniesie pożytek wszystkim czytelnikom a na PM-ke nie trzeba koniecznie odpowiadać.

Forum to miejsce wypowiedzi na jakiś temat kierowanych do szerszego grona użytkowników a nie zamknięte podszeptujące towarzycho.

 

Pozatym klientów w salonie i serwisie ci nie ubędzie ani troche bo oprócz wiedzy teoretycznej trza jeszcze posiadać jakieś pojęcie o prawach fizyki i mechaniki oraz warsztat coby roboty nie spaprać.

 

Pozdo

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, przekonałeś mnie :-).

 

Miałem taki sam problem, czyli brak wcięcia umożliwiającego wybicie bieżni łożyska. Nie działały wszelkiej maści wybijaki, za mała krawędź powodowała tylko zsuwanie się narzedzia. W ruch idzie migomat. Można delikatnie przyłapać do bieżni kawałek płaskownika, lub odpowiednio dużą podkładkę. Spokojnie, przy rozsądnym traktowaniu temperatura nie powoduje uszkodzenia główki ramy (przypalenia lakieru itp.) gdyż podgrzanie jest bardzo krótkie. Przy wybijaniu ważne jest to, by robić to jak najbardziej w osi główki ramy, tak by jej nie rozkalibrować. Jest to szczególnie ważne w przypadku ram aluminiowych, o czm wspomniał Adam! To samo przy wbijaniu łożysk, dobrze jest mieć "ściągacz" (długi gwintowany pręt, który wraz z odpowiednimi podkładkami umożliwia precyzyjne,w osi, wciśnięcie bieżni). Instrukcja wykonania tego narzędzia jest w praktycznie każdej serwisówce, tak samo jak informacja, ze bieżnie moża zamrozić w zamrażalniku lodówki, co ułatwi ich montaż.

 

Pawel

 

PS. Chciałem na PW ze względu na ewentualne komplikacje w stylu "przyspawałem sobie bieżnię do ramy", lub "iskry wypaliły dziurę w zegarach" (wszystko musi być osłoniete) itp. Nie mam tajemnic :P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to myśle że andon13 już powinien wiedzieć wszysko :flesje: :clap:

Nie wiem po co sie tak uniosłeś.... Chodziło mi o to jak sie do tego zabrać, a nie co jest najtrudniejsze i jak sobie z tym poradzić! Wzmożyłem poszukiwania i w końcu coś znalazłem, więc wrzuciłem na forum (myśle ze do tego tematu nie jeden użytkownik będzie wracał). W życiu nie wymieniałem łożyska główki ramy i nie miałem na ten temat zielonego pojęcia! Czekaem na rade fachowcow i w koncu sie doczekalem ;)

Ps Zluzuj poslady.... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps Zluzuj poslady.... ;)

Nigdy!!!! Jescze mie jakiś penis zaatakuje od tylca :)

Do garażu ku*wa - wymieniać!!! A nie pierdoły popychać.

Edytowane przez janosikkk

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...