Skocz do zawartości

pewnie to juz bylo- wywazanie statyczne


Unek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedys przygladalem sie wywazaniu kola w moim moto- po czym zmajstrowalem sobi wywazarke statyczna. Ale mam problem poniewaz nie za bardzo znam zasade takiego wywazania. Doswiadczonych w temacie bardzo prosze o wszelkie sugestie i rady. Dziekuje. :icon_razz:

ps. jesli ktos ma serwisowke do draga to z gory dzieki bo przeszukalem cale forum i nie znalazlem a z podrzuconego linka do jakiejs ruskiej strony kicha bo nie che sie sciagnac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt to jest dobre pytanie ja się też temu przyglądałem parę razy. Wiem że trzeba nakleić ciężarek w najlżejszym miejscu koła. A najlżejsze miejsce koła jest na samej górze. Wiem jeszcze że muszą być dobre łożysko w kole.

 

POZDRO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm.. :biggrin: spróbuję..

w trakcie wyważania mamy doczynienia z dwoma rodzajami złego rozłożenia masy:

1. wymuszona oś obrotu jest równoległa do osi obrotu koła

2. wymuszona oś obrotu jest nachylina pod pewnym kątem do osi obrotu koła

Zazwyczaj mamy do czynienia z połączeniem obydwu przypadków (jak to w naturze)

Aby zniwelowac pkt 1 wystarczy wyważanie statyczne

Pkt 2 natomiast dynamiczne, i im szersze koło tym większe siły...

Z tego co pamiętam niewyważenie o błędzie ok 10g przy ok 100 km/h powoduje do 4 kg siły na zawieszenie...

Resztę dośpiewajcie sobie sami...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bla bla bla. I pewnie dlatego wyważanie statyczne jest z powodzeniem wykorzystywane m.in. w wyścigach motocyklowych rangi Mistrozstw Polski? Jak wulkanizator jest pi*da i nawali na felgę 30-40 gram odważników to może i ma to jakieś znaczenie. Jednak sprawnie i fachowo wykonane wyważanie statyczne jest absolutnie wystarczające i efektywne, co udowadnia przede wszystkim praktyka. Tak więc proszę mi tu nie siać herezji :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to są herezje. Może i tak :icon_razz: Chciałeś wyjaśnienia, araczej mnie podpuściłeś, to masz...

A że teoria zawyczaj się rozmija z praktyką to inna sprawa. Bo nawet po ostrym darciu felg do polerowania rantów, bez wyważania, też nic się specjalnego nie dzieje z prowadzeniem to inna sprawa :biggrin:

Chyba ze ktoś ma 8 calowe felgi...

Uważam że dyskusja w rodzaju wyższości, świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Ale jak ktoś chce mieć dokłądnie wyważone kółka, to preferowałbym dynamiczne.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak ktoś chce mieć dokłądnie wyważone kółka, to preferowałbym dynamiczne.

Jest tylko jeden mały problem - profesjonalna maszyna do dynamicznego wyważania kół motocyklowych kosztuje ponad 20 tys. zł i tak naprawdę ze świecą takiej w naszym kraju szukać (pewnie można je policzyć na palcach jednej, no może dwóch rąk). Większość serwisów motocyklowcyh wyważa w związku z tym statycznie, a typowi wulkanizatorzy samochodowi rozkładają ręce. Owszem, są jakieś redukcje czy dorabiane uchwyty do wywżarek samochodowych, ale ja tam takim wynalazkom osobiście nie ufam... Powtórzę więc co napisałem wcześniej: w przypadku motocykli wyważanie statyczne jak najbardziej się sprawdza i jeśli jest dokładnie zrobione, to jest w pełni skuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę więc co napisałem wcześniej: w przypadku motocykli wyważanie statyczne jak najbardziej się sprawdza i jeśli jest dokładnie zrobione, to jest w pełni skuteczne.

Popieram wszędzie wyważają statycznie i nikt nie narzeka.

 

POZDRO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko oki, tylko po co? Wyważanie statyczne jest mało efektywne.

Z drugiej strony, lepsze to niż nic :icon_twisted:

Fajnie że nawet w MOTO GP wyważają opony na statycznych.Możliwe że nie ma tam miejsca na pomyłke a maszyna czasem się pier...olnie i wyścig przegrany.Grawitacja jest bezwzględna (to dobrze że jest bo kazdy z nas sam może wyważyć oponę). Statyczna wyważarka pokaże nawet 2 gramy różnicy-to bardzo wysoka dokładnośc.W samochodziarstwie nie ma mowy o takim wyważeniu.POZDR. :icon_mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...